Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ δηλαδή actn που μου φάνηκες αρκετά αγανακτησμένος το εφαρμόζεις με κάποιον τρόπο έστω ενδιάμεσο για να το κάνουμε και εμείς? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ να εφαρμόζω το τί; Ενιαία σίδερα σε θεμελίωση κ υπόγειο; Ναι. Το να σηκώνω 9μ σίδερα, ομολογώ πως όχι -να μή σκοτώσουμε και κανένα εργάτη,σωστα;- αλλά κάνω πλούσιες ματίσεις...

Αγανακτισμένος δεν είμαι και το ερώτημά μου είναι άλλο απο αυτό που συζητάται στις τελεύταίες δημοσιεύσεις. Μήπως εσύ είσαι λίγο "φορτωμένος" και παρεξήγησες τα όσα λέω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι actn. Σιγουρα όχι. Εξάλλου μια χαρά τα πάμε και συζητάμε και άλλα θέματα εδώ μέσα. Είναι πάντως δύσκολο να καταλάβεις τι και πώς λεει ό άλλος με μηνύματα. Απλά έγραψες ότι

"Ακούω και βλέπω πράγματα και νομίζω πως ή εγώ, ή κάποιο άλλοι συνάδελφοι δεν πάνε καλά...

Σε τί αναφέρομαι; Σε θεμελίωση στην οποία τα κολωνοσίδερα έχουν ύψος όσο η πεδιλοδοκός σύν τις αναμονές!!! Δεν θα έπρεπε να πάνε μονοκόμματα απο τα θεμέλια τουλάχιστον έως την οροφή του υπογείου και κανονικά ώς την οροφή του ισογείου; Μήπως είμαι τόσο λάθος; Μήπως να αλλάξω επάγγελμα;;;; "

και μου έδωσες την εντύπωση ότι είσαι αγανακτησμένος για κάτι που δεν κάνεις εσύ, άρα το κάνεις κάπως διαφορετικά. Το ότι τα βάζεις μονοκόμματα από το υπόγειο δεν προσφέρει σε κάτι γιατί η πλάστική άρθρωση θα γίνει εκέι ακριβώς που ματίζεις, στην ρίζα του ισόγειου. Συγνώμη σε κάθε περίπτωση αν τελικά εγω παρεξηγήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τον όρο "βάση" μήπως πρέπει να τον ξαναδούμε λίγο; Η πλαστική άρθρωση θα δημιουργηθεί στον κόμβο, πιστεύω και όχι δύο μέτρα περίπου πάνω απο αυτόν... Διαφωνείτε;

 

ΥΓ. ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ σου έστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η πλαστική άρθρωση θα είναι σημειακή.

Θα ξεκινά από το σημείο 0,00 στο δάπεδο του ισογείου και θα έχει ένα Α ύψος.

Πόσο θα είναι αυτό; Θα είναι 1,00μ, 0,50μ, 1,50μ μόνο ίσως αν δούμε φωτογραφίες από το σεισμό της Αθήνας του 1999 ή άλλους σεισμούς θα καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.

Πάντα ρόλο θα παίζει το ύψος του ισογείου, το ολικό ύψος του κτηρίου κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

Άν υποθέσει κανείς ότι η πλαστική άρθρωση είναι εκεί που αναπτύσεται η μαχ ροπή, τότε είναι από το +0.00 και άνω. από εκέι και κάτω δουλευει το υποκείμενο υποστύλωμα + τα δοκάρια, οπότε μάλλον δεν ρηγματώνει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλα όταν κάνουμε προσομοίωση στο πρόγραμμα, η βάση του κάθε υποστυλώματος είναι στο +0,00; μήπως είναι πιό κάτω;

 

ΥΓ. Χρησιμοποιώ σε όλους το nickname που δίνουν όποιο και αν είναι αυτό, άσχετα με το ποιό είναι το όνομά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.