Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοστολόγηση κατασκευής ή ανακαίνισης, www.costonline.gr


tval

Recommended Posts

Εγώ έκανα μιά δοκιμή με μικρή πολυκατοικία , τυποποιημένη και η τιμή είναι πολύ κάτω , μιά και μου έβγαλε κόστος ανά τμ με αναλογία κοινοχρήστων 550 € /τμ . Νούμερο που αφορούσε το 2000 ίσως .

 

Είναι πολύ γενική και δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι .

 

Υπάρχει και άλλο σαιτ εταιρείας που δίνει τις τιμές γιά να κάνεις μόνο σου τον προυπολογισμό .

 

Πιστεύω ότι σε μονοκατοικία η απόκλιση θα είναι τεράστια και θα μπερδευτούν οι ιδιώτες /

 

αγαπητέ συνάδελφε

αν μπορείς στείλε μου την δ/νση του site που λες πως μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας την κοστολόγηση..

σ΄ ευχαριστώ

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημειώνουμε ότι όταν κάνετε login ως μηχανικός έχετε τα πραγματικά κόστη (χωρίς κανένα κέρδος). Μήπως η τιμή που έχετε εσείς είναι κατά 20% ακριβότερη επειδή συγκρίνατε το αποτέλεσμα με την τελική προσφορά σας;

 

οχι, η δουλεια ειναι με ποσοστο επι του budget, δεν συμπεριελαβα εργολαβικο κερδος - απλα υπαρχει διαφορα σε υλικα οπως πλακακια ή ξυλα που υπαρχει ευρος τιμων απο 5 εως 500 ευρω. γι'αυτο προτεινα να μπορει ο χρηστης ειδικα σε αυτα να διαλεγει τιμη ή εστω ποιοτητα.

 

παντως μπραβο για την δουλεια. νομιζω οι περισσοτεροι μηχανικοι εχουν ενα σχετικο εξελακι βεβαια αλλα ειναι ενα καλο εργαλειο κι αυτο.

 

δοκιμασα το απλο μοντελο και οι τιμες βγηκαν εντελως εκτος πραγματικοτητας προς τα κατω παλι, αντιλαμβανομαι βεβαια οτι ο σκοπος ειναι το επιχειρημα που μου ανεφερες περι φθηνοτερων υπηρεσιων αλλα μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις αν καποιος ασχετος ιδιωτης αρχισει και παιζει για να διπλοτσεκαρει δουλεια αλλου. δεν σας κακολογω , απλα το επισημαινω

Link to comment
Share on other sites

οχι, η δουλεια ειναι με ποσοστο επι του budget, δεν συμπεριελαβα εργολαβικο [...] δεν σας κακολογω , απλα το επισημαινω

 

Μετά από παρά πολλές δοκιμές, σας διαβεβαιώνουμε ότι, σε καμιά περίπτωση, δεν βγαίνουν εξωπραγματικά αποτελέσματα.

 

Στείλτε μας τα στοιχεία της ανακαίνισης σας ή το όνομα με το οποίο κάνατε login, ώστε να βρούμε στην βάση δεδομένων το έργο σας και να το ελέγξουμε για περίπτωση λάθους. [email protected]

 

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μία μαιζονέτα που κατασκευάζω αυτή τη στιγμή με κόστος 270.000 και μου έβγαλε

128766,00 € Προφανώς δεν λαμβάνει υπόψιν του το υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μία μαιζονέτα που κατασκευάζω αυτή τη στιγμή με κόστος 270.000 και μου έβγαλε

128766,00 € Προφανώς δεν λαμβάνει υπόψιν του το υπόγειο

 

Όντος δεν έλαβε υπόψη του το υπόγειο. Αυτό συνέβη γιατί το πρόγραμμα ζητάει συνολικό αριθμό ορόφων μαζί με τα υπόγεια. Στην δική σας περίπτωση το πρόγραμμα έλαβε ως έργο ένα σπίτι με υπόγειο 90 μ2 και ισόγειο 60 μ2.

Από την πλευρά μας, από δω και πέρα, θα ζητάμε τα τετραγωνικά του υπογείου, ισογείου και μετά θα αρχίζει η αρίθμηση των ορόφων.

 

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας

Link to comment
Share on other sites

και εγώ βρίσκω τις τιμές πολύ χαμηλές

πρέπει να κάνω μια προσάυξηση τουλάχιστον 30% για να φτάσω τις Αθηναικές τιμές

και βάζοντας το φτηνότερα υλικά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως μπορεί να εξαχθεί κόστος για ανακαίνιση απλά με ένα γενικό υπολογιστικό εργαλείο. Στις ανακαινίσεις δεν μπορείς να προβλέψεις ούτε εργατικά μιας και έχει να κάνει με τις συγκεκριμένες συνθήκες ούτε υλικά, σε ότι αφορά Η/Μ τουλάχιστον.

Άσε που σε αυτές τις περιπτώσεις ο κάθε εργολάβος σου δίνει διαφορετική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή ο κάθε εργολάβος δίνει διαφορετική τιμή, δημιουργήθηκε η ανάγκη για ένα online εργαλείο όπως είναι το costonline.gr.

 

Όσον αφορά τις διαφορετικές τιμές εργατικών και υλικών σε μια ανακαίνιση, το costonline.gr έχει πάρει τα δεδομένα του από μια βάση 200 και πλέον ανακαινίσεων-έργων της ENTRAKAT.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλουμε να φανούμε υπερφίαλοι αλλά έχει γίνει μια πολύ σοβαρή δουλεία, εδώ και αρκετούς μήνες, την οποία υποστηρίζουμε μετά μανίας.

 

Ως συνάδελφοι μηχανικοί σας λέμε ότι οι τιμές που παίρνετε ως αποτέλεσμα από το costonline.gr είναι πραγματικές τιμές αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή ο κάθε εργολάβος δίνει διαφορετική τιμή, δημιουργήθηκε η ανάγκη για ένα online εργαλείο όπως είναι το costonline.gr.

 

Άρα προσπαθείτε να "διαμορφώσετε" την αγορά; Μεταξύ των άλλων θα το χαρακτήριζα αρκετά "φιλόδοξο" σαν στόχο.

 

 

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλουμε να φανούμε υπερφίαλοι αλλά έχει γίνει μια πολύ σοβαρή δουλεία, εδώ και αρκετούς μήνες, την οποία υποστηρίζουμε μετά μανίας.

 

Ως συνάδελφοι μηχανικοί σας λέμε ότι οι τιμές που παίρνετε ως αποτέλεσμα από το costonline.gr είναι πραγματικές τιμές αγοράς.

 

Φαίνεται σοβαρή δουλειά από άποψη ανάπτυξης λογισμικού, δε θα διαφωνήσω. "Υπερφίαλοι" όμως φαίνεστε κατά κάποιον τρόπο, όταν με τόση ευκολία δηλώνετε ότι οι τιμές που δίνει η εφαρμογή σας είναι "πραγματικές τιμές αγοράς". Πως είναι έτσι από τη στιγμή που οι περισσότεροι συνάδελφοι διαπιστώνουν ότι υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις και μάλιστα πάντα προς τα κάτω; Είναι ενδεχομένως "τιμές ENTRAKAT" και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ ότι είναι σοβαρή προσπάθεια, πάντως να ξέρετε πως υπάρχουν μελέτες εφαρμογής νευρωνικών δικτύων για την κοστολόγηση έργων με εκπληκτικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.