Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψίκορμη δοκός λόγω μικρού μήκους


 

Recommended Posts

αναφέρεται σε δοκούς ζεύξης. Σε στοιχεία δηλαδή που καλούνται να μεταφέρουν μεγάλες εντάσεις (κυρίως τέμνουσα ) μεταξύ συζευγμένων τοιχωμάτων σε περιπτώσεις σεισμικών φορτίσεων. Έντονων, δηλαδή, εναλλαγών ως προς την φορά των εντατικών μεγεθών.

Υπό αυτή την έννοια αναφέρομαι όσο αφορά την ομοιότητα των καταστάσεων.

υπάρχει εκτενείς αναφορά στο βιβλίο των Paulay και Priestley αλλά δυστυχώς δεν το έχω μαζί μου για να επεκταθώ.

Γενικά είναι ένα αρκετά σοβαρό θέμα.

Υ.Γ. μου δημιούργησες μια απορία σχετικά με το θέμα. Τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε, με βάση ποιες εξισώσεις, ελέγχουν τις δοκούς για την απαίτηση ή όχι δισδιαγώνιου οπλισμού; χμμμ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις πολυόροφο με συνέχεια τοιχίων και στον υπερκείμενο όροφο μοιάζει. Διαφοροποιείται στην περίπτωση μονώροφου ή τελευταίου ορόφου σε πολυόροφο που τα τοιχία δεν συνεχίζουν παραπάνω και ο δισδιαγώνιος έχει περισσότερη δυσκολία τοποθέτησης λόγω μη συνέχειας του τοιχώματος προς τα πάνω για ευθύγραμμη αγκύρωση.

Αλλά γενικά δεν υπάρχει ξεκάθαρη τοποθέτηση του Κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά επειδή όπως είπαμε τότε γίνεται εκεί "του κουτρούλη ο γάμος", συνηθίζεται ο δισδιαγώνιος να αντικαθίσταται με ισχυρό διαμήκη οπλισμό.

 

Και πως υπολογιζουμε τον διαμηκη που θα τοποθετηθει?

Link to comment
Share on other sites

Και πως υπολογιζουμε τον διαμηκη που θα τοποθετηθει?

Να συμπληρώσω ότι η αντικατάσταση του δισδιαγώνιου απαιτεί και κατάλληλο οπλισμό συνδετήρων, πέρα από τον διαμήκη οπλισμό.

Απ΄ότι θυμάμαι δεν έχω βρει κάπου τύπο, αλλά πρέπει να καλύπτει προφανώς την ισχυρή τέμνουσα που είναι αυτή που σου δημιουργεί κυρίως το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει πουθενά ο ΕΚΩΣ για υψίκορμη δοκό ??? Αναφέρει πότε ισχύει και πως οπλίζεται ???

Παρακαλώ παραθέσατε παράγραφο και τα σχετικά σχόλια.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι η αντικατάσταση του δισδιαγώνιου απαιτεί και κατάλληλο οπλισμό συνδετήρων, πέρα από τον διαμήκη οπλισμό.

 

και με ποιον τροπο υπολογιζουμε τον οπλισμο που θα βαλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τύπος (τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω).

Άρα εμπειρικά, μιας και ο Κανονισμός έχει κενό νόμου και επίσης βρες την τέμνουσα αν μπορείς που αναπτύσσεται και με το "χέρι" υπολόγισε ισοδύναμο οπλισμό έναντι αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.