Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στατική ισοστατικών φορέων (βιβλιογραφία)


konstantine

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας!!!

Είμαι φοιτητής του Πολυτεχνείου (Π. Μηχανικός) και ψάχνω για ένα καλό βιβλίο στατικής ισοστατικών φορέων.Αν είναι δυνατόν ένα βιβλίο που να έχει θεωρεία και ένα άλλο με λυμένες ασκήσεις.Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι οι ποιό έμπειροι του επαγγέλματος?

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητής ΕΜΠ είσαι?και καλά δεν ξέρεις η δεν έχεις ακούσει κάποιο καλό βιβλίο για στατική? Ένα είναι το βιβλίο...ρώτα κάποιον που κάνει φροντιστήριο στατική να σου δώσει... Ένα όνομα είναι που γιορτάζει στις 8 Νοεμβρίου (μάλλον) αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το πω εδώ...μην τυχόν και θεωρηθεί διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το πω εδώ...μην τυχόν και θεωρηθεί διαφήμιση...

 

Οχι, η αναφορά βιβλίων με το όνομα του συγγραφέα, το τίτλο του βιβλίου και τον εκδοτικό οίκο, ΔΕΝ θεωρείται διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και το πράσινο της τεχνικής μηχανικής και το μπλε της αντοχής υλικών. Βέβαια έχω βρει στο διαδίκτυο και ένα γαλάζιο που λέει τεχνική μηχανική. Δε ξέρω τι είναι όμως. Ίσως να πρόκειται για παλιότερη έκδοση του πράσινου.

Πήγαινε στη βιβλιοθήκη της σχολής σου, δες ένα-ένα τα βιβλία και διάλεξε ένα που να το καταλαβαίνεις εσύ καλύτερα. Ο Βουθούνης έχει μια τάση απλά πράγματα να τα περιγράφει με δυσκολονόητο τρόπο, ενώ δεν είναι δα και τόσο δύσκολα. Επίσης κάποια άλλα τα υπεραναλύει. Καλούτσικο πάντως το πράσινο του Βουθούνη.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία μηχανικής του Γδούτου (ΔΠΘ) είναι πολύ καλά. Ειδικά το βιβλίο ασκήσεων (συνοπτική πρακτική θεωρία και πολλές ασκήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.