Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χώρος συνάθροισης με τρείς αναθεωρήσεις στην άδεια οικοδομής


fel

Recommended Posts

Είναι ένα κατάστημα που τωρα ετοιμάζεται για Ιντερνετ καφε..οι απορίες ειναι δύο.

 

1.Η οικοδομική άδεια έχει εκδοθει το 84 αλλα μεσα στα χρόνια έχουν γίνει τρεις αναθεωρήσεις με τελευταία το 2002..Το ερώτημα μου είναι θα συντάξω την μελέτη πυροπροστασιας με την Π.Δ. 3? ή όχι?

 

2.Τα ιντερνετ καφε έχουν κάποιες παραπάνω απιτήσεις σε μέτρα πυροπροστασίας?

Link to comment
Share on other sites

fel

Έχω την αίσθηση, οτι αφου η τελευταία αναθεώρηση έγινε το 2002 (σύμφωνα με το άρθρο 10 του ΠΔ 71/88 ), αν ο θεωρητικός πλυθησμός του καταστήματος είναι μικρότερος απο 50 άτομα, τότε πάει με την Πυρ. Διάταξη του 1960 (υπόδειξη της Πυροσβεστικής), εάν είναι μεγαλύτερος απο 50 άτομα, τότε γίνεται κανονική μελέτη (κάτοψη εις τριπλούν, κλπ δικαιολογητικά)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εαν στην αρχική άδεια ο συγκεκριμένος χώρος είχε την χρήση που πρέπει, (κατάστημα ή χώρος κοινού), :idea: και οι αναθεωρήσεις δεν αφορούν άμεσα τον χώρο του καταστήματος :idea: τότε μπορεί να πάει με την 3/81.

Σε δικιά μου ίδια υπόθεση η πυροσβεστική το δέχτηκε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό είναι πολλές φορές μπερδεμένο. Κανονικά όταν γίνονταν οι αναθεωρήσεις δεν έπρεπε να υποβληθεί μελέτη παθητικής πυροπροστασίας. (δεν έχει νόημα παθητική πυροπροστασία σε υφιστάμενο κτήριο). Επομένως πας με την 3η Π.Δ. Αν όμως κατά τις αναθεωρήσεις (μετά το 1989) , υποβάλλονταν παθητική πυροπροστασία , τότε και συ αναγκαστικά θα το δεις σαν καινούριο (ή άρθρο 10 ή υπόδειξη μέτρων , αναλόγως μεγέθους).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.