Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τυφλό οικόπεδο που ισχύει το Π.Δ.13-3-81 Φ.Ε.Κ. 138 Δ


Recommended Posts

@Nick D.

Συνάδελφε, συγχαρητήρια για την παρέμβασή σου.

Αν εφαρμόζαμε, όλοι, την "αναζήτηση" πριν από κάθε ενέργειά μας, αφενός θα βρίσκαμε, εύκολα, απαντήσεις στα ερωτήματά μας αφετέρου θα μειωνόταν ο όγκος του forum από περιττές αναγραφές και δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Πιστεύω να γράφω στην σωστή ενότητα. Γνωρίζει κανείς σε τυφλό οικόπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο εκτός οικισμού εάν μπορεί να γίνει κάποια ενέργεια για να διεκδικήσει ο πελάτης πρόσβαση στο οικόπεδό του?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είσαι σε λάθος θέμα, αφού εδώ συζητιέται τυφλό οικόπεδο σε οικισμό προ 1923.

 

Δεν είναι εύκολη η απάντηση στο ερώτημά σου, γιατί συναρτάται από πολλά στοιχεία που δεν έχεις δώσει, όπως πχ τον τρόπο δημιουργίας του τυφλού, μη άρτιου και μη οικοδομήσιμου γηπέδου (και όχι οικοπέδου).

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα σας και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σας. Συχνά έχω "συμβουλευτεί" πολλούς απο εσάς για διάφορα θέματα που προκύπτουν καθημερινά στη δουλειά μου.

Αυτή τη φορά ψάχνω να βγάλω ακρη σχετικά με την απαίτηση ή οχι προσώπου σε οικισμό προ του ΄23.

Έχω ένα τυφλό οικόπεδο 3 +στρ εντός οικισμου, για το οποίο έχω δηλώσει ότι είναι κατα κανόνα άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Βαση αυτου οι ιδιοκτήτες έκαναν αποδοχή κληρονομιάς πριν 5-6 χρόνια. Σήμερα ζήτησαν μια βεβαίωση αρτιότητας οικοδομησιμότητας από την ΠΟΛΕΟ για να πάρουν μια απαλλαγή φόρου για αγορά πρώτης κατοικίας. Μετά πο 2 μήνες πήγαινε - έλα όπου μου ζητούσαν διάφορα χαζά και ενώ θεωρητικά η βεβαίωση ήταν έτοιμη να την πάρω, ξαφνικά ανακαλύπτουν ότι το οικόπεδο είναι οικοδομησιμο τελικά.

Εννοείται ότι μου έχει φύγει η ψυχή, και άκρη δεν έχω βγάλει. Τελικά είναι θέμα ερμηνείας του εκάστοτε υπαλήλου ή υπάρχει καποια ερμηνευτική εγκύκλιος πάνω στην οποία βασίζονται για να το λένε αυτό (βγάζουν και άδειες σε τέτοια οικόπεδα?)

Περιμένω οποιαδήποτε βοήθεια με ανυπομονησία

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 102 της ΚΒΠΝ αναφέρεται ότι

1.α) Άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα οικόπεδα που έχουν ελάχιστο εμβαδόν 2.000 τ.μ. και πρόσωπο σε υφιστάμενο κοινόχρηστο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό δήλωσα και εγώ ότι δεν είναι οικοδομήσιμο. Έρχονται όμως αυτοί της ΠΟΛΕΟ και ερμηνεύουν τις παρεκκλίσεις (στις οποίες δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη πρόσωπο) όπως θέλουν .

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και στους οικισμούς του '85 υπάρχει ο κανόνας αρτιότητας σε κάθε εναν απο αυτούς (σύμφωνα με την απόφαση Ν/χη) και στην παρέκκλιση βάζει όλα τα οικόπεδα που προυπάρχουν της 3.5.85 χώρις να ξανακάνει μνεία στο πρόσωπο Εννοείται ότι εκεί δεν μπορείς να οικοδομήσεις χωρίς πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρ. 2 του ίδιου άρθρου αναφέρονται και οι παρεκκλίσεις

2. Κατά παρέκκλιση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα που έχουν α) κατά την 13.3.1981 (ημερομηνία δημοσίευσης του από 2.3.1981 π.δ.): Ελάχιστο εμβαδόν: 300 τ.μ. και β) κατά την 25.7.1979 (ημερομηνία δημοσίευσης του από 19.7.1979 π.δ.): Ελάχιστο εμβαδόν: 150 τ.μ. 3. Επίσης θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν είχαν κατά την 2.7.1968 (ημερομηνία δημοσίευσης του από 15.6.1968 π.δ.).

 

Εάν το συγκεκριμένο οικόπεδο εμπίπτει σε μία από τις παρεκκλίσεις, τότε είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.