Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ήρθε η ώρα να την κάνουμε. Πού θα πάμε;


Timoros

Πού να πάμε όμως;  

68 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πού να πάμε όμως;

    • Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής
      5
    • Καναδάς
      7
    • Αυστραλία
      7
    • Αγγλία
      3
    • Γερμανία
      1
    • Γαλλία
      4
    • Νορβηγία
      8
    • Βουλγαρία
      10
    • Τουρκία
      2
    • Σουηδία
      8
    • Ελβετία
      4
    • Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα
      9


Recommended Posts

ο πελατης μου που πηγε εχει καποια ηλικια,χωρισε απο τη γυναικα του και σου λεει επειδη δεν βρεθηκε ακομα τροπος να παρει κανεις τα λεφτα του στην αλλη ζωη ,σου λεει ας παω 10-15 χρονια εκει να φαω οτι εβγαλα,να παω απενταρος στον Αγιο Πετρο,μπας και με λυπηθει και με βαλει σε καλη θεση.

μου ειπε δε οτι με 500 ευρω το μηνα περνας σαν πασας.κυριολεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο πελατης μου που πηγε εχει καποια ηλικι.............βρεθηκε ακομα τροπος να παρει κανεις τα λεφτα του στην αλλη ζωη ,σου λεει ας παω 10-15 χρονια ε........θει και με βαλει σε καλη θεση.μου ειπε δε οτι με 500 ευρω το μηνα περνας σαν πασας.κυριολεκτικα.

 

Καλά έκανε. Για τα 500 ευρώ αν το κόστος ζώης είναι παρόμοιο με τη Μαλαισία έχει δίκιο. Ιδιώς η στεγη και τα τρόφιμα, τα βασικά δηλαδή είναι πολύ φθήνα. (Ιδιως στις επαρχίες, γιατί οι μεγάλες πόλεις και έκει ακριβές είναι). Προιόντα τεχνολόγιας βέβαια και τέτοια δεν έιναι τρελλές οι διαφορές.

 

Δεν χρειάζεται να πας καν τόσο μακρία, εγώ ξέρω συνταξιούχους που έχουνε πάει Βουλγάρια και με 600 ευρώ σύνταξη την περνάνε πολύ καλύτερα από ότι έδω, είναι και κοντά στα σύνορα όταν γουστάρουν περνάνε Θεσσαλονίκη, παίρνουνε την σύνταξη από την τράπεζα και άντε γειά. Εδώ μόνο για το νοίκι θέλανε 400 - 500 ευρώ.

 

Για εμάς βέβαια δεν παίζουν τέτοια, γιατί σύνταξη δεν έχει τέλος. Δουλεία μέχρι τα 70, και βλέπουμε, ποιος ξέρει σε 10 χρόνια τι άλλο νόμο θα βγάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω το κόστος ζωής είναι πάνω - κάτω σαν το δικό μας, ίσως και λίγο παραπάνω. Οι μίσθοι, δημόσιο τουλάχιστον, έιναι αρκετά μεγαλύτεροι από τους δικούς μας.

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ (δεν μπορώ να την τεκμηριώσω με στοιχεία) είναι ότι για μηχανικούς η αγορά εργασίας δεν είναι και τόσο διαφορετίκη από ότι έδω. Βεβαίως στην παρούσα κατάσταση είναι καλύτερα από την Ελλάδα γιατι εκεί δεν είναι "προς πτώχευση".

 

Το δημόσιο γενικότερα δουλέυει πολύ καλύτερα, μάλλον όλη η χώρα δουλεύει καλύτερα από εμάς.

 

Από άποψη καιρού /συνθηκών είναι πιο ζεστά από εδώ, καλοκαίρι παραλίες και εκεί κτλ. Δεν νομίζω ότι έχει και τόσο μεγάλη διαφορά με έμας.

 

Για εμένα θα ήτανε η πρώτη μου επιλογή εάν μπορούσα να βρω δουλειά. Η προσαρμογή στην Κύπρο θα ήταν πολύ ευκολή και ο τρόπος ζώης δεν είναι διαφορετικός από ότι έχω σύνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα δουλεια εκει αλλα εχω ενδοιασμους...γιατι πρεπει να μεταναστευσω, κατι που ειμαι διατεθειμενος να κανω, αλλα η Κυπρος δε μου γεμιζει το ματι. Πιστευω οι Ρουμανιες Βουλγαριες και αλλες του πρωην ανατολικου μπλοκ ειναι πιο προσοδοφορες λογω μεγαλυτερου δεικτη αναπτυξης που παρουσιαζουν ή που θα παρουσιάσουν λογω επικειμενης ενταξης στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα δουλεια εκ.................α παρουσιάσουν λογω προκειμενης ενταξης στην ΕΕ.

 

Μόνο αν κάποιος δουλέυει εκέι τώρα μπορεί να σου δώσει περισσότερες και έγκυρες πληροφορίες. Και παλιότερα να δουλευέ σίγουρα έχουν αλλάξει αρκετά τα πράγματα και εκεί ιδίως με το ευρώ. Σίγουρα είναι σε πολύ καλύτερη θέση από την Ελλάδα, νομίζω ότι στην Κύπρο η οικονομία στηρίζεται στις υπηρεσίες και εκεί (τουρισμός).

 

Μακροπρόθεσμα βέβαια οποιοσδήποτε είναι δύσκολο να κάνει προβλέψεις πως θα είναι τα πράγματα σε 10-15 χρόνια, είτε στην Κύπρο είτε στην Βουλγαρία.

 

Το λογικό πάντως είναι αυτό που λες, από την άλλη πολύ απλουστευμένο και εμείς κάποτε ίσως να μοιάζαμε όπως οι ανατολίκες χώρες τώρα και δες που καταλήξαμε. Για διακοπές ωραία είναι, αλλά η μετανάστευση σαφώς είναι δύσκολη απόφαση.

 

Εγω θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά έχω "υποκειμένικους" λόγους που θα το έκανα αύτο οπότε δεν είμαι αντικειμενίκος όταν λέω ότι θα πήγαινα με κλειστά ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Οι περίεργες συμπτώσεις της υπόθεσης ‘ελληνική κρίση’: Rothschild

 

((Θα το ποσταρα στο τοπικ ''οικονομικη κριση'' αλλα ειναι κλειστο))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.