Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

Φίνα,.... προσπαθώ να βγάλω τις αμοιβές και το πρόγραμμα δεν μου δίνει αμοιβές χωρίς να δώσω τετραγωνικά για κάποιον χώρο.

Έχω βάλει μόνο το κομμάτι του περιβάλλοντα χώρου που έχει αλλάξει (όπως είναι το λογικό) και μου βγάζει:

Αμοιβές Μηχανικών v7.2

Δεν μπορεί να υπάρχει μόνο περιβάλλον χώρος. Πρέπει να δώσετε και μια άλλη επιφάνεια.

Η άδεια έχει τίτλο, "Νομιμοποίηση αλλαγών όψεων και αλλαγών διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου".

 

Φαντάζομαι ότι το πρόγραμμα κάτι έχει υπόψιν του παραπάνω... τι όμως;

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το διαλευκάνω;Τι πρέπει να βάλω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πληρωθώ. Κοιτώντας όμως το "Αποτύπωση Αρχιτεκτονικών" διαβάζω στο τέλος:

"2) ΜΟΝΟ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Δεν δίνετε m2 στα παραπάνω πεδία αλλά χρησιμοποιείτε το κεντρικό παράθυρο

του προγράμματος όπου δίνετε τα m2 των προς αποτύπωση κτισμάτων και επιλέγεται το "Είναι αποτύπωση"."

και κατά συνέπεια έχω βάλει απλώς το εμβαδόν της αποτύπωσης του περιβάλλοντα χώρου που έχω κάνει.

 

Για τις αλλαγές στην όψη του υπογείου (δύο παράθυρα 0,70 x 0,40) μπορώ να βάλω αποτύπωση; Αν ναι, πως;

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την υποεφαρμογή της τακτοποίησης, σε περίπτωση που έχω χώρους που θα νομιμοποιηθούν με διαφορετική χρήση ο καθένας, πως ακριβώς το καταχωρώ σε ότι αφορά τη χρήση; Γιατί βλέπω μόνο ένα πεδίο για να δηλώσω χρήση...

 

Πχ. Στην ίδια ιδιοκτησία, έχω νομιμοποίηση για κατάστημα και κατοικία. Η εφαρμογή έχει μόνο ένα πεδίο (μία χρήση διατήρησης) για όλα. Πως πρέπει να το αντιμετωπίσω;

Link to comment
Share on other sites

Μα η αποτύπωση δεν πάει στο σύνολο των m2 της κάτοψης?

Δεν θα αφορά μόνο τα δύο παράθυρα!

 

(Όπως είπαμε και σε πμ)

Μια λογική διαδικασία είναι να πάρεις το εμβαδόν του ορόφου, να υπολογιστεί μόνο το κομμάτι που αποτυπώθηκε.

 

Για να είναι προσεγγιστικά πιο ορθό και να μπορεί να συμπεριλάβει και όψεις μπορούμε να υπολογίσουμε ένα ποσοστό που αποτυπώθηκε (πχ 5%) και να βγουν από εκεί τα τετραγωνικά που θα μπουν στο πρόγραμμα.

 

Αναλυτικότερα μια πιθανή μεθοδολογία για τον προσδιορισμό του ποσοστού είναι κάτι σαν αυτό:

Σ = ( εμβ.Αποτύπωσης / (εμβ.Οροφής + εμβ.Τοιχοποιιών + εμβ.Δαπέδου)) * 100

 

Απλώς, ακόμη δεν έλυσα την απορία μου πως υπολογίζεται η αμοιβή για "νομιμοποίηση αλλαγής διαμόρφωσης εξωτερικού χώρου" (χωρίς να έχει αλλαγές ούτε μετατόπιση το κτίριο).

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι αμοιβες θα σου ζητησουν στην πολεοδομια..

 

Πχ. αν εχεις κανενα τοιχο ΟΣ 3μ υψος και 50μ μηκος θα σε πανε με αναλυτικα...Ή αν εχεις περκολες, πεζουλες κτλ παλι με αναλυτικο θα σε πανε...

 

Αλλιως βαλλε την επιφανεια του περιβαλλοντα χωρου (αν εχει ηδη πληρωθει στην ΟΑ δεν ξερω τι θα κανεις) και βαλλε και σε μια αλλη επιφανεια (πχ κατοικια ) μηδενικο εμβαδο να δεις αν στο βγαλλει...

 

Ερωτηση: Εχει κλεισει η ΟΑ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.