Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση οικοπέδου με αυθαίρετο


Recommended Posts

Ασφράγιστο σχέδιο = τίποτα. Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε επίσημες διαδικασίες ως αποδεικτικό. Κάνε τον έλεγχο για τη διαθήκη, βάλε τον πελάτη και το γέρο να ψαχτούν περισσότερο (ποιος, πότε, γιατί έχτισε) και μόλις υπάρξει απόδειξη ότι είναι αυθαίρετα...κατεδάφιση. Αν το αναλάβει ο πελάτης σου θα πρέπει να ζητήσει και αντίστοιχη μείωση στην αγορά λόγω των επιπλέον εξόδων - ποιος τρελός αγοράζει αυθαίρετο?.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τισ συμβουλές σας με εξαιρετικό ενδιαφέρον.θα μάθω αν υπάρχει αποδοχή κληρονομίας και τη περιεχει. Οσο αναφορα τα κτίσματα που υπάρχουν στο οικόπεδο ειναι μια αποθήκη (ηψους περιπου 6 μετρων - η οποια φαίνεται στο τοπογραφικό) και αλλεσ 2 που δεν φαίνονται πουθενα με θψοσ το πολυ 3 μετρα.θελει ο γνωστοσ μου να προχωρήσει στην εκδοση οικοδομικής αδειας άμεσα. Αν αυτο το κτίσμα που υπάρχει στο ασφραγιστο τοπογραφικο εχει παει ετσι στο πρωτοδικειο (εννοω να φαινεται το κτισμα) και ο γνωστόσ μου το κατεδαφιση σε μια νυχτα οταν παει για να εκδοσει αδειαγια ανεγερση καινουριου κτίσματος δεν υπάρχει ο κινδυνος να δει η πολεοδομια οτι στο τοπογραφικο για την εκδοση της αδειας δεν υπαρχει κτισμα ενω στο τοπογραφικο που εχει κατατεθει στο πρωτοδικειο υπαρχει(η μια αποθηκη).τι γινεται τότε?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

σχετικα με τη διαθηκη καλο θα ηταν να πας σε εναν συμβολαιογραφο ή καποιο δικηγορο για να συζητησετε τη νομικη της ισχυ.

επισης,οπως αναφερθηκε παραπανω τοπογραφικο χωρις υπογραφη=χαρτι για να τυλιγεις σουβλακια!!!

μαλλον ο μηχανικος που συνεταξε το τοπογραφικο γνωριζε την "παρανομια" και δεν τα "εδειξε" ολα στο τοπογραφικο,δηλ. εκενε "μαιμου" τοπογραφικο.

τωρα αν ειναι οντως αυθαιρετα τα κτισματα και τα γκρεμισεις "στη ζουλα", ρωτα καλυτερα και κανεναν πιο εμπειρο συναδελφο...

αυτα.

θελουν πολλη προσοχη τετοιες περιπτωσεις για να μην βρεις κι εσυ τον μπελα σου.

Link to comment
Share on other sites

1. Για άδεια κατεδάφισης δεν ζητάνε νομιμότητα των υπαρχόντων κτισμάτων.

2. Το τοπογραφικό του συμβολαίου δεν πάει στην πολεοδομία.

3. Η εφορία κατά την μεταβίβαση βλέπει το προς μεταβίβαση ακίνητο (κάνει αυτοψία αλλά όχι πάντα) οπότε αν τα κτίσματα υπάρχουν θα πληρωθεί εφορία και για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να σε ρωτουσα erling αν ειναι δυνατον να μου παραθεσεις σε πια νομοθεσια το βρηκες γιατι μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση οτι για να κατεδαφισεις κατι με αδεια κατεδαφισης πρεπει να ειναι νομιμο.Επισης το συμβόλαιο που έχει επισυναπτομενο το τοπογραφικο( που στην προκυμενη δειχνει το κτισμα μεσα) δεν αποτελει απαραιτητο δικαιολογητικο για έκδοση άδειας. Απλα σκεφτομαι την περιπτωση που τθχει στην πολεοδομια να διασταρωσει το τοπογραφικο του συμβολαιου και το καινουριο της άδειας.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην Πολεοδομια, δεν μου εχει τυχει ποτε να μου ζητησουν τοπογραφικο που να συνοδευει το συμβολαιο. Ουτως η αλλως, πανε για κατεδαφιση. Δεν μου ζητησαν ποτε φωτογραφιιες για υπο ανεγερση (δεν μιλαω να κρατησεις καποιο παλιο κτισμα). Προσοχη με το τοπογραφικο. Καινουργιο μην αλλαξε καμια ρυμοτομια και δεν το δουνε στον τοπογραφικο ελεγχο, γιατι μετα θα τρεχετε ολοι και δεν θα φτανετε!!( εγινε προσφατα σε γνωστο μου και παει ολο για κατεδαφιση. Ανακληση αδειας και δεν συμαζευεται.)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να σε ρωτουσα erling αν ειναι δυνατον να μου παραθεσεις σε πια νομοθεσια το βρηκες γιατι μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση οτι για να κατεδαφισεις κατι με αδεια κατεδαφισης πρεπει να ειναι νομιμο.Επισης το συμβόλαιο που έχει επισυναπτομενο το τοπογραφικο( που στην προκυμενη δειχνει το κτισμα μεσα) δεν αποτελει απαραιτητο δικαιολογητικο για έκδοση άδειας. Απλα σκεφτομαι την περιπτωση που τθχει στην πολεοδομια να διασταρωσει το τοπογραφικο του συμβολαιου και το καινουριο της άδειας.τι λετε?

 

NKOLAS δεν το βρήκα σε νομοθεσία.

Οτι έγραψα, το έγραψα από προσωπική εμπειρία και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.