Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλληλεγγύη μεταξύ των μηχανικών... Έλεος!


maria_geo

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι αν κάποιος μηχανικός που χρησιμοποιεί τη δικιά σου δουλειά για να την παρουσιάσει για δικιά του είναι άξιο επαίνου...

Πρόσφατα ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι κάποια Πολιτικός Μηχανικός εφάρμοσε μελέτη φωτοβολταϊκών χρησιμοποιώντας το δικό μου τοπογραφικό και μάλιστα δεν έκανε τον κόπο ούτε καν να "αντιγράψει" το θέμα του σχεδίου. Απλά με την απλή μέθοδο "κόβω και ράβω" κόλλησε ένα αυτοκόλλητο του τίτλου του έργου πάνω από τον δικό μου τίτλο και σχεδίασε με το χέρι μέσα στο κυρίως θέμα του σχεδίου τις θέσεις των φωτοβολταϊκών. Φυσικά η σφραγίδα και η υπογραφή ήταν δικιά μου και εγώ δεν είχα ιδέα...

Ουτέ καν έκανε τον κόπο να σχεδιάσει το τοπογραφικό από την αρχή και μετά ας το παρουσιάζε σας δικό της... (και φυσικά η ευθύνη της υπογραφής θα την είχε η ίδια)

Και σας ρωτώ, είναι παράνομο αυτό; Πώς πρέπει να κινηθούμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

σωστη η παρατηρηση. υπαρχουν πολλοι τροποι να το χειριστεις.

 

τηλεφωνο στη συναδελφο και α) φασαρια, β) απαιτηση αποζημιωσης

ενημερωση πολεοδομιας για πλαστογραφια.

ενημερωση ΤΕΕ για το τι συμβαινει και ακους τι θα σου πουν.

αγωγη στα δικαστηρια και πολλα ακομη.

 

εγω θα ξεκιναγα απο ΤΕΕ νομικη υπηρεσια και σιγουρα θα επαιρνα τηλεφωνο πελατη (για να...σφιξουν λιγο καποια...) και μηχανικο πονηριδη για να ξεκινηση η φασαρια.

 

Αρκει να εχεις στα χερια σου αποδειξεις για αυτα που λες βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

αλληλεγγυη μεταξυ μηχανικων εγω στην ζωη μου εχω δει μονο εδω μεσα. Π Ο Υ Θ Ε Ν Α αλλου.

 

Και εδώ γιατί απλά είναι "ανώδυνη" και τσάμπα η αλληλεγγύη... Η χειρότερη φάρα είμαστε για αυτό και δεν πάμε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η σφραγιδα σου ηταν α/β φωτοτυπια...Δεν πιστευω να το φωτοτυπησε σε εγχρωμο....

 

Γτ δεν κανεις μια καταγγελια??

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πληρωθεί για τη δουλειά,δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.Το τοπογραφικό άπαξ κ χρησιμοποιηθεί σε οποιαδήποτε χρήση αποτελεί δημόσιο έγγραφο κ ο κάτοχός του μπορεί να το χρησιμοποιεί όπως θέλει.Το μόνο που μου προκαλέι αμφιβολίες στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το γεγονός ότι φαίνεται η υπογραφή σου.

 

Αν λοιπόν ο συνάδελφος που το χρησιμοποίησε ΔΕΝ σβήσει την υπογραφή σου,τότε προφανώς είναι κλασσική περίπτωση πλαστογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι να πήγε το τοπογραφικό όπως το έδωσες εσύ αλλά η υπηρεσία που το κατέθεσε να ήθελε ΕΠΑΝΩ στο τοπογραφικό να φανεί ο τίτλος και οι θέσεις των Φ/Β.

Σαφώς και έπρεπε να σε ενημερώσει, αλλά μπορεί να είναι απλά ένα ατόπημα χωρίς κακό σκοπό, που προήλθε από άγνοια και από "πίεση" της υπηρεσίας να το κάνει εκείνη την στιγμή.

Καλύτερα μίλησε μαζί της να βγάλετε μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει δικά μου τοπογραφικά χωρίς να έχουν αλλάξει ένα "κόμμα" με αλλουνού σφραγίδα και υπογραφή και μάλιστα Χημικού Μηχανικού (Πάλι για θέμα φωτοβολταϊκών...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.