Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλληλεγγύη μεταξύ των μηχανικών... Έλεος!


maria_geo

Recommended Posts

Ουτέ καν έκανε τον κόπο να σχεδιάσει το τοπογραφικό από την αρχή και μετά ας το παρουσιάζε σας δικό της... (και φυσικά η ευθύνη της υπογραφής θα την είχε η ίδια)

Και σας ρωτώ, είναι παράνομο αυτό; Πώς πρέπει να κινηθούμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Γυναίκες...αν όμως ήτανε άνδρας συνάδελφος δεν θα γινότανε αυτό.

 

Έχουμε ήθος, αξιοπρέπεια, σοβαρότης λέγω και υπευθυνότης !!!

 

Χημικός Μηχανικός υπογράφει τοπογραφικά ?

(Αυτό δεν θα το αντέξω...)

 

Παρακαλώ συγχώνευση, τώρα το είδα...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Γιαννη, αν και δεν ειναι σωστο, παρ'ολα αυτα προκειται για κατι διαφορετικο, καθως αφου η υπογραφη δεν ειναι πια δικια σου δεν εχεις και ευθυνη επι του θεματος του σχεδιου..

Στην περιπτωση που συζηταμε ομως προκειται για παραποιηση σχεδιου ή πλαστογραφια..

Οποιο και απο τα δυο να παρεις, ειναι πολυ σοβαρο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ..Άλλο να υπογράψω τοπογραφικό και να χρησιμοποιηθεί για οποιαδηποτε υπηρεσία ως έχει....και άλλο να τροποποιηθεί χωρίς την έγκριση μου...Γτ στην ουσία δεν είναι πλέον αυτό που υπόγραψα...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ το θεωρώ!!!!

 

ο ιδιοκτήτης μπορεί να το χρησιμοποιεί για το σκοπό που το έφτιαξε

όχι για ό,τι του καπνίσει

 

ούτε να αλάξει τίτλο μπορεί ούτε να βάλει φωτοβολταικά ουτε να προσθέσει κτίσματα

 

πόσο μάλλον όταν αυτό το κάνει συνάδελφος

μηπως εμπεριέχει και δόλο η ενέργεια

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγράφεις νομίζω ότι μιλάμε για καθαρή περίπτωση πλαστογραφίας.Στη θέση σου θα έκανα τα εξής

 

1.Καμία επικοινωνία με την "συνάδελφο".

 

2.Συγκέντρωση στοιχείων με βοήθεια δικηγόρου που θα αποδεικνύουν σε δικαστήριο το βέβαιο της πλαστογραφίας

 

3.Εδώ έχουμε δύο εκδοχές ανάλογα με το χαρακτήρα σου

 

α.Επικοινωνείς μαζί της και την ενημερώνεις πως έχουν τα πράγματα...

 

β.(Αυτό που θα έκανα εγώ) Κάνεις μήνυση και την σκίζεις

 

 

Αρκετά πια με τα λαμογια, τους γλοιώδεις, τους άσχετους PRάκηδες:-x

Link to comment
Share on other sites

@maria_geo

Δεδομένου ότι και εγώ δεν υιοθετώ τις ακραίες πράξεις, αλλά ότι οι σωστές λύσεις προέρχονται από διάλογο, προτείνω να επικοινωνήσεις μαζί της, για να μάθεις την άποψή της και τους λόγους που την οδήγησαν σ' αυτή την πράξη.

 

Αν, παρά την προσπάθεια, δεν ικανοποιηθείς, τότε μπορείς να προσφύγεις σε άλλες λύσεις, από τις οποίες, όμως, πρέπει να σταθμίσεις την καταλληλότερη για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πλαστογραφία το θεωρώ, έπρεπε να βάλει τη δική της υπογραφή εφόσον είχε κάνει οποιαδήποτε αλλαγή στο σχέδιο.

Πιθανόν βέβαια να μην έχει καταλάβει΄και τί έκανε :rolleyes:. Αλλά δεν θα εκπλησσόμουν κιόλας αν το έκανε με σκοπιμότητα...

 

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι να βάλει τη σφραγίδα μου ούτε συνεργάτης σε μελέτη που δεν γνωρίζω το αντικείμενο και τις διαδικασίες που ακολουθήθηκαν . Και αυτό είναι κάτι που γίνεται συχνά σε εταιρείες.

Αν σκεφτεί κανείς οτι δουλειά μας έχει γίνει όχι το πως θα περάσουμε μια σωστή μελέτη απο την πολεοδομία αλλά το πώς θα περάσουμε το τέρας που λέγεται πολεοδομία... μπορεί να υπογράψεις και τη διαθήκη σου για εξυπηρέτηση και να μην το καταλάβεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ζήτα του να αμειφτείς για τη σφραγίδα και ευθύνη που έχεις.

 

Το λιγότερο η αμοιβή σου 500%.

8-)

 

Αλλιώς πλαστογραφία+ακύρωση αδείας ΦΒ, λόγω ανάκλησης απαιτούμενου εγγράφου, πειθαρχικό σε πολ/κο μηχ/κο, αστικό σε ιδιοκτήτη κ.α.

 

10κ για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας και θέλω να τονίσω ότι η σφραγίδα μου ήταν η γνήσια πάνω στο τοπογραφικό. Δεν το έβγαλε δηλαδή φωτοτυπία, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, απλά σχεδίασε πάνω στο δικό μου σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια, μην το αφησεις ετσι παντως.. Ποτε δεν ξερεις τι θα προκυψει αυριο.. Και αν εχεις την καλη θεληση ενημερωσε και εδω για τις εξελιξεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.