Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

Καλημέρα. Το ερώτημα μου είναι το εξής: Σε ένα οικόπεδο το οποίο στη μία του πλευρά εφάπτεται με τα όρια του οικισμού τα οποία με την σειρά τους εφάπτονται σε επαρχιακή οδό και το οικόπεδο δεν έχει πρόσωπο σε άλλη οδό επιτρέπεται η κατάτμηση? Στην πολεοδομία που ρώτησα δεν μου το ξεκαθάρισαν γιατί το θέμα τους λένε είναι ότι ο δρόμος δεν είναι δημοτικός.

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή σου δεν ξεκαθαρίζει εάν το "οικόπεδο" 1) περιλαμβάνεται ή όχι στα όρια του οικισμού, 2) έχει πρόσωπο στην οδό. Επίσης δεν αναφέρεις την κατηγορία του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι το οικόπεδο περιλαμβάνεται στα όρια του οικισμού ενώ η επαρχιακή οδός όχι.

Όριο του οικισμού καθώς και όριο του οικοπέδου είναι το όριο της απαλλοτρίωσης.

2) Ναι το οικόπεδο έχει πρόσωπο στην επαρχιακή οδό εφόσον το όριο αυτής συμπίπτει με όριο του οικισμού και η μια πλευρά του οικοπέδου συμπίπτει με το όριο του οικισμού.

Ο οικισμός είναι οικισμός προ του 1923.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το άρθρο 4 του από 2.3.1981 πδ για τους οικισμούς προ 23 (άρθρο 102 ΚΒΠΝ), το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εάν έχει το κατά κανόνα εμβαδόν και πρόσωπο σε ΚΧ, και, κατά παρέκκλιση εάν έχει το εμβαδόν που αναφέρεται πριν από τις συγκεκριμένες ημερομηνίες. Με βάση τα όρια αυτά, προκύπτει η αρτιότητα και η οικοδομησιμότητα του οικοπέδου.

 

Η κατάτμησή του εξαρτάται από δύο αλληλοεξαρτώμενες προϋποθέσεις: 1) από τη θεώρηση της επαρχιακής οδού ΚΑΙ ως δημοτικής οδού και 2) από τη δυνατότητα να δημιουργηθεί νέο και άρτιο οικόπεδο από το εμβαδόν του υφιστάμενου οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Το πρόσωπο των 12 μ. ισχύει μόνο για οδούς μετά το 1985.

 

δηλαδή εαν πρόκειται για οδό πριν το 1985, τότε το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο κι ας μην έχει πρόσωπο 12 μ.;

Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix

Αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη ερώτησή σου που διαβάζω και είναι άσχετη αφενός με την παράθεση που τη συνδέεις αφετέρου με το θέμα που συζητιέται.

 

Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις λίγα στοιχεία από την πολεοδομική νομοθεσία για να καταλάβεις τις βασικές έννοιες.

 

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, το πρόσωπο των 12μ. αναφέρεται, ως ελάχιστο, στην περίπτωση κατάτμησης οικοπέδων στους οικισμούς <2000.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι Καλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Δεδομένα

Έχουμε οικόπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού.Αυτό το οικόπεδο δύναται να διαιρεθεί(κατατμηθεί) σε (2)δύο με την προϋπόθεση να προκύπτουν άρτια και οικοδομήσιμα κατά τον κανόνα οικόπεδα.

Ερώτηση

Μπορεί να υπάρξει άλλος τρόπος διαίρεσης ώστε πχ το ένα οικόπεδο(Α)που θα προκύψει να είναι μή άρτιο κατά τον κανόνα,ή τελείως τυφλό, αλλά να καθίσταται οικοδομήσιμο με κάποιον τρόπο;(πχ δουλεία διόδου από το έτερο οικόπεδο(Β).

Αν θέλετε για να γίνω πιο σαφής μπορώ να ανεβάσω και σχήμα.

Σημείωση:Θέλουμε πάντα να προκύψουν δύο ανεξάρτητα οικόπεδα.Όχι λύση με σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει αλλη κατατμιση εκτος απο το να δημιουργησεις 2 νεα οικοπεδα με προσωπο σε δημοτικο δρομο μηκους πλευρας 12 μ. και τα 2 οικοπεδα.Τα τυφλα οικοπεδα δεν μπορουν να αποκτησουν προσωπο απο ιδιωτικη πρωτοβουλια πλεον αλλα μονο απο πολεοδομηση του οικισμου.Η αλλη λυση ειναι αυτο που δε θες, η καθετη.Θα μπορουσατε βεβαια και με οριζοντια αλλα θα υπαρχει μεγαλυτερη "επαφη" των ιδιοκτησιων με αυτη τη λυση.Δε θα ειναι τοσο ανεξαρτητα οσο με την καθετη και οχι εντελως ανεξαρτητα οσο με την κατατμιση.Βεβαια η κατατμιση απαιτει αρχικο εμβαδο του οικοπεδου τουλαχιστον το διπλασιο της αρτιοτητας.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Manolis gon ευχαριστώ για την απάντηση!!

θα επιμείνω ωστόσο και θα κάνω το ερώτημά μου λίγο πιο συγκεκριμένο:

Έστω το μεσαίο οικόπεδο με το επ'αυτού υπάρχον κτήριο,που φαίνεται στο σχήμα:http://img832.imageshack.us/f/99232092.png/

Το οικόπεδο βρίσκεται εντός οριοθετημένου οικισμού.Για το οικόπεδο υπάρχει ένα τοπογραφικό που αναφέρει:

(1)Min Εμβαδόν: 300m2

(2)ΣΔ: κλιμακωτός έως 400m2

(3)max Κάλυψη: 70%

(4)Min Πρόσωπο: 14m;;

Επίσης έχω δει να αναγράφονται τα ίδια και σε άλλο τοπογραφικό δ/μα που αφορά σε άλλο οικόπεδο του οικισμού.

Ψάχνοντας τη σχετική νομοθεσία επιβεβαίωσα τα (1)-(2)-(3).Δεν βρίσκω όμως επαρκή νομοθεσία που να δικαιολογεί το (4)minΠρόσωπο=14μ.Βρίσκω όμως αυτό που λες Manolis gon, ότι οικόπεδα που προέρχονται από κατάτμηση πρέπει να έχουν minΠρόσωπο=12μ σε κοινόχρηστο χώρο.

Ερώτηση:ποια μπορεί είναι η νομοθεσία που να δικαιολογεί ως minΠρόσωπο αρτιότητας τα 14μ;:confused:

ΥΓ:Όπως ίσως θα παρατηρήσετε στο σχήμα,αν ισχύει το 14μ(minΠρόσωπο) το οικόπεδο δεν μπορεί να κατατμηθεί..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.