Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Αγαπητέ συνάδελφε, χωρίς να γνωρίζω την οικογενειακή-προσωπική-επαγγελματική κατάσταση θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να επενδύσεις ενα τέτοιο ποσό από το να τα σκάσεις στο ΤΣΜΕΔΕ....Ειδικά τις μέρες που διανύουμε όπου το μετρητό είναι προς εξαφάνιση

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Να βγάλεις 120 χιλιάρικα να τα δώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ με την προοπτική ότι θα τα ξαναπάρεις πίσω με τη μορφή σύνταξης ...σε δόσεις είναι κάπως... Θα έλεγα να κάτσεις να τα υπολογίσεις πότε θα τα αποσβέσεις, σε συνάρτηση με την ηλικία σου (μην ακουστεί μακάβριο αυτό), αλλά κυρίως σταθμίζοντας και την προοπτική επιβίωσης που έχει το ασφαλιστικό σύστημα στην Ελλάδα. Καταρρέουν τα πάντα πλέον. Ποιός μας λέει ότι σε 1-2 χρόνια δεν θα έχουν καταφέρει να χρεωκοπήσουν ακόμα και το ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βγηκε η ρυθμιση με την 80%εκπτωση στις προσαυξησεις εαν πληρωσεις ολο το ποσο?

 

Παντως εσυ φιλε εισαι προ του 93 οποτε μπορει και να σε συμφερει να πληρωσεις γιατι θα παρεις μεγαλυτερη συνταξη απο εμας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ πάλι μια απορία την εχω: Τα τελευταία 26 χρόνια δούλεψες συνολικά 2???

:P:p:p Μαλλον θα ηταν εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχει ψηφιστει κανονικα ο νομος ο 3943 νομιζω αλλα προσεξτε το μαγικο που λενε στο ΤΣΜΕΔΕ!

 

"ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ"

 

Απαντηση προισταμενου πριν λιγες μερες που εκανα βαβουρα. Οταν του ειπε οτι το ΦΕΚ ειναι νομος του κρατους και οφειλει να μου κανει ρυθμιση βαση αυτου και οχι βαση του προηγουμενου νομου, μου ειπα να παω να κανω τα παραπονα μου στο ΟΑΕΕ γιατι εκεινοι λεει δεν του απαντανε.....

 

καταλαβατε γιατι ειμαστε οικος ανοχης και μαλιστα ανοργανωτος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.