Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

γεια σας!

μα ειναι δυνατον να ελπιζετε ακομα οτι κατι μπορει να σωθει;δεν βλεπετε οτι ολα εχουν διαλυθει;αυτοι και το κρατος τους για να σωθουνε πρεπει να μας φανε ολοκληρους!φαγανε ολα τα δις των διαθεσιμων και ακομη τους δινετε λεφτα;οπουναναι πεφτουν μονοι τους,αν δεν βοηθησουμε λιγο και εμεις ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα σήμερα για ρύθμιση οφειλών 2011. Το ποσό που οφείλω έχει ως εξής:

Α' εξαμ.'11 (1 μήνας κάτω 5τιας και 5 άνω) 1.374,46ευρώ (κλ.κυρ.συντ.714,14 + 4,85πρόσθετα τέλη + κλ.πρόνοιας 166,38 + 1,94πρ. τέλη + κλ.επικουρικής 214,24+1,46πρ.τ. + κλ.υγείας 268,32 + 3,13πρ.τ.)

B' εξαμ. '11 (άνω πενταετίας) 1.516,32ευρώ (κλ.κυρ.συντ. 832,02 + κλ.πρόνοιας 166,38 + κλ.επικουρικής 249,60 + κλ.υγείας 268,32)

 

Ο διακανονισμός που μου έβγαλαν είναι ο ακόλουθος:

Α'διακανονισμός: Για μήνες Οκτ.-Νοεμ.-Δεκ.'11 τις μισές εισφορές με 1% προσαύξηση δλδ. (1.516,32/2)*1,01 = 765,74ευρώ.

 

Β' διακανονισμός: Για εισφορές 01/01/11 εώς 30/09/11 υπολογίζουν : κλ.κυρ.σύνταξης 1248,03 + 99,84(8% προσαύξηση), κλ.επικουρικής 374,40 + 29,95, κλ.πρόνοιας 249,57+19,97, κλ.υγείας 402,48 + 32,20 = 2456,44ευρώ με εξόφληση σε 9 δόσεις από 272,94ευρώ.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως προκύπτουν τα ποσά του Β' διακανονισμού , καθώς στο σύνολο αν πλήρωνα εμπρόθεσμα θα ήταν 2.890,78 ενώ τώρα είναι 3.222,18 ευρώ δλδ. μία διαφορά 331,40ευρώ!

Αν κάποιος ξέρει πως ακριβώς προκύπτουν αυτά τα νούμερα και έχει τη διάθεση να εξηγήσει ( πχ. για τον ένα κλάδο σύνταξης) θα του ήμουν πραγματικά ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

Νέες ρυθμίσεις ασφαλιστικών εισφορών - 7/2/2012

 

Σας ενημερώνουμε ότι στον N.4038/2-2-2012 προβλέπονται νέες δυνατότητες ρύθμισης οφειλόμενων ασφαλιστικών εισφορών. Συγκεκριμένα:

· άρθρο 21 παρ. α του Ν.4038/2012:

 

Προϋποθέσεις:

 

- Υποβολή αίτησης έως 31/3/2012, με έκπτωση 40% στα πρόσθετα τέλη.

- Υποβολή αίτησης μετά την 1/4/2012 χωρίς έκπτωση στα Τ.Κ.

- Ρύθμιση οφειλών έως 31/12/2011-καταβολή τρεχουσών εισφορών.

- Εξόφληση-απώλεια στα πρότυπα της ρύθμισης του Ν 3943/2011.

- Η δυνατότητα παράλληλης ρύθμισης καταργείται.

 

· άρθρο 21 παρ. β του Ν.40382012- Νέα ρύθμιση:

Προϋποθέσεις:

- Υποβολή αίτησης έως 31/3/2012.

- Ρύθμιση οφειλών έως 31/12/2011-καταβολή τρεχουσών εισφορών.

- Εξόφληση:

ü Εφάπαξ ή έξι (6) δόσεις με έκπτωση 100% στα πρόσθετα τέλη.

ü Από επτά (7) έως δέκα (10) δόσεις με έκπτωση 75% στα πρόσθετα τέλη.

Καταβολή εφάπαξ ή 1ης δόσης έως 30/4/2012.

- Μη καταβολή δύο συνεχόμενων δόσεων συνεπάγεται απώλεια.

- Εξόφληση καθυστερούμενων δόσεων έως την τελευταία μέρα εμπρόθεσμης πληρωμής της τελευταίας δόσης.

- Αναστολή αναγκαστικών μέτρων μέχρι 31/12/2012.

- Δυνατότητα ένταξης και σε ασφαλισμένους που έχουν ήδη ενεργή ρύθμιση.

 

http://www.oaee.gr/a...=0&banner_pgc=3

Αυτη η ρυθμιση δεν ισχυει για το τσμεδε?

Παιρνω τηλεφωνο Αθηνα εδω και 3 μερες και δεν απανταει κανεις. Θεσσαλονικη μου ειπαν οτι δεν εχουν ενημερωθει απο τα κεντρικα.

Edited by stetap3
Link to comment
Share on other sites

Τους πετυχα τελικα στο τηλεφωνο. Η ρυθμιση ισχυει κανονικα και για το τσμεδε οπως ηταν αναμενομενο.

Μεχρι 31-3 οι αιτησεις. Απλα μου ειπαν δεν διεκπεραιωνεται αμεσα το αιτημα. Καταθετεις την αιτηση και σε παιρνουν μετα τηλεφωνο αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

 

γνωριζει κανεις τι γινεται στην περιπτωση που χρωσταω στο ΤΣΜΕΔΕ (πχ 1 χρονο) και βρω δουλεια η οποια μου καλυπτει την ασφαλεια;

 

πως μπορω να κανω διακανονισμο για τα προηγουμενα ετσι ωστε ο εργοδοτης να κανει για τα τωρινα;

 

υπαρχει καποιο προβλημα σε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης σου πληρωνει κανονικά τα τρέχοντα ασφάλιστρα, δεν έχει καμμία σημασία που εσυ χρωστάς, απλά θα πρέπει να κάνεις διακανονισμό για τα χρεωστούμενα. Τα χρωστούμενα θα τα πληρώνεις εσύ ανεξάρτητα από τα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης σου πληρωνει κανονικά τα τρέχοντα ασφάλιστρα, δεν έχει καμμία σημασία που εσυ χρωστάς, απλά θα πρέπει να κάνεις διακανονισμό για τα χρεωστούμενα. Τα χρωστούμενα θα τα πληρώνεις εσύ ανεξάρτητα από τα κανονικά.

 

ευχαριστω Slammer...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

διάβασα με πολύ υπομονή όλο το topic και καθώς και εκείνο με την ''αδιανόητη'' ΜΗ διαγραφή από το ΤΕΕ (δλδ. ΤΣΜΕΔΕ)......ποτέ δεν χρειάσθηκα το ΤΕΕ, την υπογραφή κλπ. διότι δούλευα ως ''αυτοαπασχολούμενη'' με μπλοκάκι σε εταιρεία..με απέλυσαν εδώ και ένα χρόνο. Έχω πληρώσει συνολικά 7 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ..Μα το θεό τους τα χαρίζω, αλλά δεν πρόκειται να τους ξαναπληρώσω ΠΟΤΕΕ !! Τί θα μου κάνουν? Μήπως γνωρίζει κανείς? Θα βεβαιωθεί το χρέος κάποια στιγμή στην εφορία? θα μου πάρουν το σπίτι που δεν έχω? Υπάρχει κάποιος νόμος ή ΦΕΚ που να διέπονται αυτά? εάν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ ας μου πει..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει τι ΘΑ γίνει. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, βεβαιομένες οφειλές στα ασφαλιστικά ταμεία θα περνάνε στην εφορία, εξάλλου υπάρχει και σχετική αναφορά στο κείμενο του μνημονίου.

Με τα ποσά που θέλουν για εισφορές και τους τόκους που βάζουν, καταλαβαίνετε ότι η μη καταβολή εισφορών για 2-3 χρονια (πόσο μάλλον για περισσότερα) θα οδηγεί σε τόσο μεγάλα ποσά που θα είναι αδύνατο να πληρωθούν.

Το ερωτημα είναι τι θα γίνει με όλους αυτούς που θα βρεθούν να χρωστάνε σε λίγα χρόνια 50-60000 ευρώ.... ο νόμος προβλέπει τι γίνεται με αυτούς που χρωστούν στο δημόσιο, προβλέπεται μέχρι και φυλάκιση για πολύ μικρότερα ποσά. Πρακτικά όμως τι θα γίνει? Είναι εφαρμόσιμο να κλείσεις μέσα το 20% ή το 30% των Μηχανικών?

Δυστυχώς εμείς οι Μηχανικοί όσοι εργαζόμαστε με μπλοκάκι, ζούμε έναν εργασιακό μεσαίωνα, χρόνια τωρα, υπό καθεστώς στην ουσία, μαύρης εργασίας, χωρίς κανένα δικαίωμα. Η πλάκα είναι ότι τις περισσότερες φορές εργοδότες μας είναι άλλοι συνάδελφοι (αλήθεια το ΤΕΕ ποιούς εκπροσωπεί?). Με τα τελευταία ασφαλιστικά και φορολογικά μέτρα η απασχόληση με μπλοκάκι είναι απλά ΜΗ βιώσιμη ακόμα κι αν υπήρχε δουλειά, πόσο μάλλον να μην υπάρχει. Οι νέοι (αλλά και οι μεγαλύτεροι) πρέπει ως πρώτη προτεραιότητα να φύγουν στο εξωτερικό, σε αντίθετη περίπτωση θα βρεθούν χρεωμένοι στο Ελληνικό δημόσιο με τεράστια ποσά, μόνο και μόνο γιατί τελείωσαν Πολυτεχνείο.

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις σίγουρα ασφάλιση, (οκ μπορείς να κάνεις ιδιωτική..), δεν θα πάρεις ποτέ σου σύνταξη (όποια και αν είναι αυτή), δεν θα μπορείς να ασφαλιστείς σε άλλο ταμείο. Με λίγα λόγια πως θα δουλεύεις? σε όποια δουλειά και αν είσαι....

Από την άλλη μπορούν να σου ρίξουν κανά νόμο για μεταφίβαση οφειλών στην εφορία και να τρέχεις και να μην φτάνεις....Ξέρεις τι σημαίνει να χρωστάς στην εφορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.