Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Από ότι λέει στους όρους του διακανονισμού.....χάνεται ο διακανονισμός. Δεν ξέρω αν ισχύει στην πράξη, ειδικά σήμερα.....

 

Ο διακανονισμός χάνεται αν :

 

· δεν καταβληθούν εμπρόθεσμα 6 συνολικά δόσεις (οι εκπρόθεσμες δόσεις καταβάλλονται έντοκα)

 

· αν δεν εξοφλούνται οι τρέχουσες εισφορές

 

· ή αν δεν εξοφληθούν εμπρόθεσμα οι τρέχουσες εισφορές

Link to comment
Share on other sites

αν χαθεί ο διακανονισμός λόγω μη πληρωμής τρέχοντος εξαμήνου τι επιπτώσεις υπάρχουν? (χάνονται χρήματα που έχουν δοθεί?) Μπορεί να γίνει νεος διακανονισμός ή υπαρχει κάποιο χρονικό περιθώριο?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι λέει στους όρους του διακανονισμού.....χάνεται ο διακανονισμός. Δεν ξέρω αν ισχύει στην πράξη, ειδικά σήμερα.....

 

Ο διακανονισμός χάνεται αν :

 

· δεν καταβληθούν εμπρόθεσμα 6 συνολικά δόσεις (οι εκπρόθεσμες δόσεις καταβάλλονται έντοκα)

 

· αν δεν εξοφλούνται οι τρέχουσες εισφορές

 

· ή αν δεν εξοφληθούν εμπρόθεσμα οι τρέχουσες εισφορές

ikaros13 σε ποιον διακανονισμο αναφερεσαι;οχι παντως στον διακανονισμο του νομου 4038 αρθρο 21....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με μια φορολογική ενημερότητα ποσα μπλοκάκια,βιβλία +ότι άλλο χρειάζεται μπορείς να σφραγίσεις?

 

όχι ότι θα χρειαστούν αλλά ας τα έχουμε μήπως σε καμιά 10ρια χρόνια προκύψει τίποτα ή αλλάξουν τα πράγματα.

 

Για κλάδο υγείας ούτως ή άλλως το ξεχνάμε.Αμα χρειαστεί θα κάνω ιδιωτικη.Για συνταξη πάλι δεν μας ενδιαφέρει.

 

οπότε το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι μην μείνουμε απο μπλοκάκια κλπ τέτοια και χρειαστεί να μπλέξουμε πάλι με το ΤΣΜΕΔΕ.ή τουλάχιστον να μην το βρουμε το ΤΣΜΕΔΕ μπροστά μας αν θελήσουμε κάτι για δουλεια.

Υπάρχει περίπτωση να το προβλέψουμε αυτό?

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΑΕΕπροέβει σε μειωση των ασφαλιστικων εισφορων για τους συνεπεις ασφαλισμενους του, εχει ακουστει τιποτα για το ΤΣΜΕΔΕ?

Πλεον, υπο αυτες τις συνθηκες ειναι αβαστακτες οι εισφορες,

μηπως να πιεζαμε και εμεις απο εδω προς αυτη την κατευθυνση???

Link to comment
Share on other sites

με μια φορολογική ενημερότητα ποσα μπλοκάκια,βιβλία +ότι άλλο χρειάζεται μπορείς να σφραγίσεις?....

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει περιορισμός, αν είσαι ασφαλιστικά ενήμερος, στο πόσα μπλοκάκια θα θεωρήσεις.

Από την άλλη όμως, κατά τον έλεγχο μελετών από δημόσια αρχή, απαιτείται βάση νόμου ασφαλιστική ενημερότητα. (Ν. 3518/06 αρθ. 27)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα και από εμένα.

 

δραστηριοποιούμε στην επαρχία και πήρα και εγώ την απόφαση να πάω στην πρωτεύουσα για να ρυθμίσω τις οφειλές μου στο τσμεδε.

για οφειλές των δύο τελευταίων εξαμήνων τα αποτελέσματα έχουν ως εξής..

 

μου έκαναν 20% έκπτωση στους τόκους αλλά μου πρόσθεσαν ένα παράβολο 50 ευρώ που είναι μεγαλύτερο απο την έκπτωση..

 

διακανόνισαν τις οφειλές μου σε 10 μηνιαίες δόσεις των 212,69 αλλά με προυπόθεση να εξοφλήσω τις οφειλές 1/3/2012 με 30/6/2012 οι οποίες είναι 1010,88 ευρώ και είναι χρήματα που θα πλήρωνα κανονικά στο τέλος του ερχόμενου Οκτωβρίου!

 

άρα δλδ ποιος ο διακανονισμός?

μου τοκίζουν τις παλιές οφειλές για ένα σύστημα υγείας που ακόμα και στην κατάσταση που είναι μου είχαν απαγορεύσει να χρησιμοποιήσω τον τελευταίο χρόνο.. και από την άλλη με εκβιάζουν να τους ΠΡΟπληρώσω οφειλές που υπό κανονικές συνθήκες θα πλήρωνα μετά απο τέσσερις μήνες!!

 

μα καλά ποιος μπορεί να πιστέψει ότι θέλουν να αυξήσουν την επιχειρηματικότητα και να μας βοηθήσουν να γίνουμε έστω και σουβλατζίδες για να ζήσουμε? συγγνώμη για τον όρο σουβλατζίδες δεν το λέω υποτιμητικά, το αναφέρω σαν παράδειγμα επειδή το επάγγελμα αυτό το ακολούθησε ένας καλός μου φίλος μηχανικός..

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ..

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τα δυο τελευταια εξαμηνα,ποια εξαμηνα εννοεις engdpapa;β του 11 και α του 12;

Edited by mixyak790
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.