Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Zidis: Δεν μπορείς να κάνει διακανονισμό με τα παλιά δεδομένα, κι εγώ αυτό ήθελα αλλά δε γίνεται. Ίσως επανέλθει η παλιά ρύθμιση όταν λήξει η προθεσμία για την τρέχουσα "ευνοϊκή" ρύθμιση, αν και δύσκολο το κόβω γιατί έχουν βάλει τα δυνατά τους να μαζέψουν όσα περισσότερα λεφτά μπορούν μέχρι τον Ιανουάριο του 2013 (οπότε πιθανόν να συνεχίσει να δίνεται η δυνατότητα μόνο για τον 6μηνο διακανονισμό). Όλα αυτά όμως είναι υποθέσεις.

 

Mixyak790: Μπορείς να κάνεις ρύθμιση αύριο και να πληρώσεις μόνο τα 150 ευρώ (δόση Μαρτίου). Με την προϋπόθεση ότι μέχρι τέλη Απριλίου θα πληρώσεις τη δόση Απριλίου και το ποσό του τρέχοντος εξαμήνου. Η δόση των 150 ευρώ ισχύει ως επιλογή ανεξαρτήτως του ποσού που οφείλεις.

 

tpanag: Έχεις δίκιο, αν αυξηθούν οι εισφορές, τότε οι οφειλές όσων δεν έχουν κάνει διακανονισμό προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα. Αυτό εννοούσα κι εγώ αλλά δεν ήμουν σαφής. Αυτό δε νομίζω ότι το ξέρουν πολλοί και είναι κρίμα γιατί θα χάσουν την ευκαιρία αυτού του διακανονισμού και μαζί πολλά λεφτά, χωρίς λόγο. 150 ευρώ κουτσά στραβά βρίσκονται, και δίνονται περιθώρια 10 μηνών για να προλάβει κανείς να μαζέψει τα υπόλοιπα. Για κάποιους δυστυχώς ακόμα κι αυτό μοιάζει αδύνατο (πιθανό να αποδειχτεί απίθανο και για μένα, αλλά τελικά μπήκα στη διαδικασία: με χρέη πολλών χρόνων έκανα διακανονισμό σήμερα).

 

Καλή τύχη σε όλους μας.

Edited by matezis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Είναι το πρώτο μου post στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση περί έναρξης επαγγέλματος και διακανονισμού εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Είμαι μέλος του ΤΕΕ απο τον 6/2010. Τον 9/2010 πήγα στην Αγγλία για μεταπτυχιακό. Απο την στιγμή εγγραφής μου στο ΤΕΕ εχω καταβάλει μόνο ενα μικρό ποσό στο ΤΣΜΕΔΕ το οποίο αφορούσε τις οφειλές μου απο τον 6/2010 μέχρι και τον 9/2010 ώστε να μου χορηγηθεί η βεβαίωση εξώφλησης εισφορών ΤΣΜΕΔΕ την οποία χρειαζόμουν για την έκδοση Ευρωπαικής Κάρτας Υγείας. Έκτοτε, αγνοώ το ακριβές ποσό της οφειλής μου καθώς δεν έχω έρθει στην Ελλάδα από τότε που έφυγα αλλά εκτιμώ οτι θα κυμαίνεται γύρω στις 3000 ευρώ.

 

Σκοπεύω να έρθω στην Ελλάδα σε 2 εβδομάδες και να προχωρήσω σε έναρξη επαγγέλματος. Θα μπορέσω να χρησιμοποίησω την βεβαίωση εξώφλησης εισφορών ΤΣΜΕΔΕ από τον 09/2010 (έχω ακούσει οτι ισχύει για 2 χρόνια αλλά έχω τις αμφιβολίες μου) ή θα πρέπει να κανώ διακανονισμό με το ΤΣΜΕΔΕ? Στην περίπτωση διακανονισμού, αρχικά θα πληρώσω μονό το 15% της οφειλής μου ή θα προστεθεί σε αυτό και τυχόν ποσό τρέχουσας οφείλης? Θα ήθελα δηλαδή να ξέρω, σε τι επίπεδα θα βρίσκεται το αρχικό ποσό που θα κληθώ να πληρώσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι κάτω 5ετίας και χρωστάς μισό εξάμηνο από το 2010, δυο εξάμηνα για το 2011 και ένα εξάμηνο για το 2012 (το τρέχον, που πρέπει να πληρωθεί μέχρι τέλη Απριλίου) οι εισφορές σου είναι περίπου 3.500 ευρώ (αν ασφαλιζόσουν στο εξωτερικό μέσω πανεπιστημίου, ίσως γλιτώνεις τις εισφορές Υγείας, ψάξτο).Με τις προσαυξήσεις, γύρω στις 4.000, ίσως και λιγότερο.

Για έναρξη δε γνωρίζω αν αρκεί η παλιά σου ασφαλιστική ενημερότητα, λίγο απίθανο μου ακούγεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχετε λαβει ειδοποιητηρια οσοι εχετε κανει διακανονισμο;(που να αναλυουν τις δοσεις διακανονισμου)

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

παιδιά λήγει 30-4 αλλά δεν βλέπω να το πληρώνω, αν το πληρώσω στο ταχυδρομείο ώς 30-6 τί επιπτώσεις έχω? ενημερότητα θα μπορώ να παίρνω μετά?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λήγει 30-4 αλλά δεν βλέπω να το πληρώνω, αν το πληρώσω στο ταχυδρομείο ώς 30-6 τί επιπτώσεις έχω? ενημερότητα θα μπορώ να παίρνω μετά?

Αν εννοείς το τρέχον εξάμηνο, τότε θα σου έρθει η διαφορά με το επόμενο ειδοποιητήριο. Τα επιπλέον είναι περίπου 20-25 ευρώ. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ενημερότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.