Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Εχω φάει σκάλωμα τώρα....

Αν κάποιος μπει σε διακανονισμό, μπορεί να βγάλει ασφαλιστική ενημερότητα?? Πρέπει να εξοφλίσει εντελώς??

Στο site του ΤΣΜΕΔΕ, με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες λέει πως δεν μπορεί....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω φάει σκάλωμα τώρα....

Αν κάποιος μπει σε διακανονισμό, μπορεί να βγάλει ασφαλιστική ενημερότητα?? Πρέπει να εξοφλίσει εντελώς??

Στο site του ΤΣΜΕΔΕ, με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες λέει πως δεν μπορεί....!!!!

 

Μπορεί να πάρει ενημερότητα... αλλά όχι ηλεκτρονικά....μόνο από το γκισέ του ΤΣΜΕΔΕ...

 

Για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων ισχύει για ένα χρόνο... για τις υπόλοιπες χρήσεις ένα μήνα...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Οκ..Ευχαριστώ

 

Είπα και εγώ...τώρα τι τους πείραζε ηλεκτρονικά?? Που να διασταυρώνουν θα μου πεις...τους βάζουμε δύσκολα..

Στο γκισέ του πολέμου λοιπόν και είχα καιρό να πάω στο κεντρικό....

Link to comment
Share on other sites

Οκ..Ευχαριστώ

 

Είπα και εγώ...τώρα τι τους πείραζε ηλεκτρονικά?? Που να διασταυρώνουν θα μου πεις...τους βάζουμε δύσκολα..

Στο γκισέ του πολέμου λοιπόν και είχα καιρό να πάω στο κεντρικό....

 

Αν πας.... αφού θα φας που θα φας το στήσιμο......να σου δώσω και τα βιβλιάριά μου για θεώρηση???????? :mrgreen: (σοβαρά το λέω.....)

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Θα κανονίσουμε...αν δεν βιάζεσαι και άμεσα...Παίζει από εβδομαδα αν δεν προκύψει κάτι άλλο...Στείλε κανά message

Link to comment
Share on other sites

Θα κανονίσουμε...αν δεν βιάζεσαι και άμεσα...Παίζει από εβδομαδα αν δεν προκύψει κάτι άλλο...Στείλε κανά message

 

οk !!! :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τις προαλλες στο ΤΣΜΕΔΕ για διακανονισμό και μου ειπαν οτι αν ξεκινησω τον Ιανουαριο 2013, τοτε πρεπει να δωσω γυρω στα 980 ευρω πρωτη δοση και μετα καθε μηνα 200 ευρώ με την προϋπόθεση οτι θα πληρωσω και τη νεα δοση του Απριλίου 2013 όταν έρθει. Αλλιώς δεν θα ισχύει ο διακανονισμος. Αν ξεκινησω το Φεβρουαριο,τοτε η πρωτη δοση θα ειναι γυρω στα 580 και μετα καθε μηνα 200 ευρώ με την προϋπόθεση ξανα οτι θα πληρωσω και τη νεα δοση του Απριλίου 2013 όταν έρθει. Αν τηρησεις σωστά τη συμφωνία, απ οτι καταλαβα θα εχεις θεωρημενο βιβλιαριο και παλι.

Οι οφειλες μου ειναι 2200 ευρώ. Φυσικά άνεργη... Που είναι οι ευνοικες ρυθμίσεις?

 

kobek ελπίζω να σε κατατοπισα αν και καλυτερα να ρωτησεις στο ΤΣΜΕΔΕ γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, εννοω εσυ ισως να εχεις λιγοτερα χρωστουμενα και συνεπως πιο ευνοικος διακανονισμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ότι με διακανονισμό σου θεωρούν το βιβλιάριο κατευθείαν τηρήσεις δεν τηρήσεις τις δόσεις στη συνέχεια...Μπαμ και κάτω θεώρηση...

Επίσης λένε μαγειρεύεται διάταξη, όπως πέρισυ για θεώρηση βιβλιαρίου σε όσους χρωστάνε υπό προυποθέσεις (εισοδηματικά κριτήρια)...

Από εκεί και πέρα ελπίζουμε σε καλύτερους διακανονισμούς γιατί με αυτούς τους όρους δεν βγαίνει...

Δεν μπορεί να πηγαίνεις να κάνεις τον Φεβρουάριο διακανονισμό και μετά από 2 μήνες να σου ζητάνε τις εισφορές+δόση....Αμα τα είχες δεν θα έκανες διακανονισμό, πως θα έχεις τα επόμενα σε 2 μήνες...Εκτός αν θεωρούν ότι σε 2 μήνες μπορεί να βρει κανείς δουλειά σε εταιρεία με κανά 2χίλιαρο καθαρό το μήνα....

Τι να πει κανείς...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

αν ερθει η δοση του Α εξαμηνου 13 και ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ τις αυξησεις που δεν εχουν περασει

ΤΟΤΕ

 

ΚΑΝΕΙΣ δεν ΘΑΧΕΙ !!!

 

θα φανε ενα ομαδικο 90% απο τους ελευθερους επαγγελματιες δλδ πιστευω το 60% και ανω των συνολικων ασφαλισμενων και

ΤΟΤΕ

το προβλημα θα τοχουνν ΑΥΤΟΙ και οχι εμεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.