Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

διάβασα με πολύ υπομονή όλο το topic και καθώς και εκείνο με την ''αδιανόητη'' ΜΗ διαγραφή από το ΤΕΕ (δλδ. ΤΣΜΕΔΕ)......ποτέ δεν χρειάσθηκα το ΤΕΕ, την υπογραφή κλπ. διότι δούλευα ως ''αυτοαπασχολούμενη'' με μπλοκάκι σε εταιρεία..με απέλυσαν εδώ και ένα χρόνο. Έχω πληρώσει συνολικά 7 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ..Μα το θεό τους τα χαρίζω, αλλά δεν πρόκειται να τους ξαναπληρώσω ΠΟΤΕΕ !! Τί θα μου κάνουν? Μήπως γνωρίζει κανείς? Θα βεβαιωθεί το χρέος κάποια στιγμή στην εφορία? θα μου πάρουν το σπίτι που δεν έχω? Υπάρχει κάποιος νόμος ή ΦΕΚ που να διέπονται αυτά? εάν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ ας μου πει..

Ευχαριστώ

 

Τιπτα δεν σου κανω.Και στο λεωαπο προσωπικη εμπειρια.Το ειχα απληρωτο πανω απο 5 χρονια!!Και δεν μου στειλανε ουτε ενα χαρτι ουτε 1 τηλεφωνημα.

 

Εκανα την βλακεια και το ξεπληρωσα μετα απο πιεσεις δικων μου αλλα απο φετος παλι δεν θα το πληρωνω εαν μου ερθει με τις αυξησεις.

 

Εαν καποια στιγμη θελεις να το πληρωσεις μπαινεις σε ευνοικη ρυθμιση και ξεμπερδευεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Danton..διαβάζω εδώ και περιπτώσεις που δεν το έχουν πληρώσει ποτέ στη ζωή τους...!!! και επίσης λέει ο πρόσφατος νόμος του 2011 όταν και άμα...θέλεις να το πληρώσεις και το πληρώσεις εντός εξαμήνου σε έξι δόσεις, δεν έχει προσαυξήσεις....βέβαια που θα βρεις τα λεφτά??? άλλο καπέλο...ακόμα και να τα έχω τα λεφτά, γιατί να τα δώσω τώρα??

 

Μήπως ξέρει κανείς...τί σου κάνουν εάν δεν το πληρώσεις ποτέ ξανά?? να με παραπέμψει σε νόμο ζητάω...

Link to comment
Share on other sites

Αμα ήταν έτσι δεν θα πλήρωνε κανένας και δεν θα το συζητούσαμε τώρα......Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

cv_zouwoman, θα δουλεύεις κάπου; Αν ναι θα πρέπει να σφαλιστείς.

Για να ασφαλιστείς μήπως θέλει κάποια διαδικασία από τον κύριο φορέα ασφάλισής σου;

 

Αν δεν έχεις σκοπό να δουλέψεις, θεώρησε τα παραπάνω άσχετα.

Link to comment
Share on other sites

Τους πετυχα τελικα στο τηλεφωνο. Η ρυθμιση ισχυει κανονικα και για το τσμεδε οπως ηταν αναμενομενο.

Μεχρι 31-3 οι αιτησεις. Απλα μου ειπαν δεν διεκπεραιωνεται αμεσα το αιτημα. Καταθετεις την αιτηση και σε παιρνουν μετα τηλεφωνο αυτοι.

 

Τελικά είχες κάποιο νεότερο σχετικά με τη ρύθμιση? Εγώ που χρωστάω τις εισφορές του 2011,πήγα σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ Κοζάνης και μπαίνοντας ο υπάλληλος στο σύστημα για τον διακανονισμό μου είπε ότι η ρύθμιση αυτή (αρθρο 21 παρ.β του Ν.4038/2012) ισχύει μόνο για εισφορές του 2010 ή και παλαιότερες και όχι για του 2011. Τελικά τι ισχύει ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει σήμερα κατάφερα να υπαχθώ στον νέο νόμο 4038/2012 , κάναμε διακανονισμό για το 2011, έξι δόσεις μηνιαίες με 100% έκπτωση των πρόσθετων τελών. Για όσους πάνε για ρύθμιση ασφαλιστικών εισφορών, συμφέρει αυτός ο νόμος! Αιτήσεις έως 31/03.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες το παράβολο των 50 ευρώ; Σου ζήτησαν κάτι ως "προκαταβολή" εκτός της 1ης δόσης; Έχω ήδη διακανονισμό με τον 3863/10 και παρά το ότι από το πρωί ανατρέχω από το ένα ΦΕΚ στο άλλο, δεν κατάφερα να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για το τι ακριβώς συμβαίνει σε περιπτώσεις υπαγωγής ήδη "διακανονισμένων" και αν με συμφέρει. Τελικα πλήρωσα και τη δόση που έληγε σήμερα με δυσκολία και θα πάω εντός του Μαρτίου να λύσω το θέμα με καλή η κακή έκβαση, γιατί 317€ δεν υπάρχουν για άλλη δόση...

Σε κάποια σημεία λέει ότι υπό κάποιες προϋποθέσεις χάνονται τα "ευεργετήματα" του διακανονισμού με τους προγενέστερους νόμους. Αυτά ήταν η έκπτωση επί των προσαυξήσεων. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό δηλαδή; Επαναφέρουν προσαυξήσεις που μου διέγραψαν όταν έκανα το διακανονισμό; Αφού η οφειλή μου κεφαλαιοποιήθηκε πλέον.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

cv_zouwoman, θα δουλεύεις κάπου; Αν ναι θα πρέπει να σφαλιστείς.

Για να ασφαλιστείς μήπως θέλει κάποια διαδικασία από τον κύριο φορέα ασφάλισής σου;

 

Αν δεν έχεις σκοπό να δουλέψεις, θεώρησε τα παραπάνω άσχετα.

Δεν δουλεύω..αυτό εξηγούσα...εδώ και ένα χρόνο δεν βρίσκω δουλειά..μετά από 7 έτη εργασίας...και τί σου κάνουν εάν δεν πληρώσεις????

Όταν και άμα ξανα-δουλέψω θα με ασφαλίσει ο εργοδότης, δεν λέω..αλλά όχι για τα παλιά...τα παλιά θα τα χρωστάω

Ξέρεις κανείς ρε παιδιά?? εάν μεταφέρεται το χρέος στην εφορία ας πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν βειαιώνονται στην εφορία. Στο μέλλον κανεί δεν ξέρει....

Όταν πας να τα πληρώσεις όμως, θα πληρώσεις όλους τους τόκους εκτός αν τρέχει κάποιο πρόγραμμα σαν αυτό που τρέχει σήμερα για χάρισμα ποσοστού τόκων ανάλογα με κάποιες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

εάν μεταφέρεται το χρέος στην εφορία ας πούμε...

 

Όχι (εξ ιδίας πείρας) και δε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο όσο παραμένει το ιδιόμορφο καθεστώς της ασφάλισης ιδιότητας χωρίς τη δυνατότητα (εύκολα με συγκεκριμένη και επίσημα αποδεκτή διαδικασία) απαλλαγής από αυτήν.

 

edit: Μόλις τώρα είδα ότι δεν είναι μόνο "εξ ιδίας πείρας". To πρώτο post αυτού του θέματος είναι από τον συνάδελφο (στην ιδιότητα και μόνο) για τον οποίο λέγαμε ότι ουδέποτε πλήρωσε ΤΣΜΕΔΕ χωρίς συνέπειες.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.