Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Δεν είναι προϋπόθεση για το διακανονισμό να έχουν πληρωθεί οι τρέχουσες εισφορές; Στο ΤΣΜΕΔΕ, όταν ρώτησα το Σεπτέμβριο για διακανονισμό, μου είχαν πει ότι πρέπει να περιμένω να έρθει το ειδοποιητήριο, να πληρώσω το Β εξάμηνο 2011, και μετά να κάνω το διακανονισμό για τα προηγούμενα εξάμηνα που χρωστάω (και είναι πολλά..). Κάτι τέτοιο δεν έγινε δυστυχώς.. Για να επωφεληθούμε από την ευνοϊκή ρύθμιση θα πρέπει να περιμένουμε το ειδοποιητήριο του Α 2012? Όσοι έχετε κάνει ήδη, δε σας ζητήθηκε; Και κάτι ακόμα: είναι πράγματι 10 οι δόσεις (το μέγιστο) ;

Link to comment
Share on other sites

Οι δόσεις είναι σίγουρα 10. Μέχρι 31/13/2012 ισχύει αυτός ο τελευταίος νόμος. Πήγα σήμερα πάντως και δεν έβγαλα άκρη... Μάλλον επίτηδες το κάνουν τα υπαλληλάκια της συμφοράς που έχουν μαζευτεί εκεί μέσα τελικά... Καταρχήν μου είπε το απίστευτο, ότι για να δούμε με συγκεκριμένα νούμερα τι θα γίνει αν ενταχθώ στο νέο νόμο (έχω ήδη διακανονισμό με Ν. 3863) πρέπει να "χαλάσει" το διακανονισμό πρώτα! Δεν υπάρχει δυνατότητα υπολογισμού δοκιμαστικά δηλαδή για να αποφασίσω αν με συμφέρει! Μετά μου είπε ότι έχω 2 επιλογές:

α) Πληρωμή του συνόλου της οφειλής μου (κάπου 8.000 παρά κάτι ψιλά) σε 10 δόσεις (ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ ασφαλώς καθώς 800 ευρώ μηνιαία δόση είναι αδιανόητη)

β) Πληρωμή του συνόλου της οφειλής μου σε 10 δόσεις με κάθε δόση 170 ευρώ (τώρα πως προκύπτει αυτό το 170 ευρώ δεν ξέρω) και ό,τι απομείνει από την οφειλή. εξόφληση στην 11η δόση μάλλον μέχρι 31/1/2013.

Σε ερώτηση μου τι γίνεται αν δεν πληρώσω την τελευταία αυτή δόση του υπολοίπου μου είπε ότι συνεχίζω να τα χρωστάω ή τα διακανονίζω με όποιο νόμο ισχύει τότε. Μα ο 3863 δεν παραμένει σε ισχύ ούτως ή άλλως;

Τι εννοεί επιτέλους ο τελευταίος νόμος όταν μιλάει για "ευεργετήματα" παλιών ρυθμίσεων τα οποία χάνονται; Δεν πιστεύω να είναι η επανακεφαλαιοποίηση των προσαυξήσεων που είχαν διαγραφεί τότε; Δεν υπάρχει επιτέλους έστω ένας ρε παιδιά που να είναι η περίπτωσή μου; Κανείς δεν είναι σε διακανονισμό με τον 3863 και να αποπειράθηκε να τον τροποποιήσει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά περισσότερα προβλήματα σου δημιουργούν αυτοί οι νόμοι παρά βοηθάνε....10 δόσεις...Δηλαδή αν το κάνω 12 τι θα γίνει? Εχω πάψει πλέον να ασχολούμαι με τις εισφορές, τις έχω αφήσει στην μοίρα τους, και μόνο αν παίξει σωστή δουλειά θα τις ενεργοποιήσω :smile:

Στο ΤΣΜΕΔΕ έπαψα να κατεβαίνω γιατί άκρη δεν έβγαλα ποτέ και φοβάμαι μην το κάνω ΟΑΚΑ :ph34r: με την αμάθεια και συμπεριφορά κάποιον εκεί.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ορίζει ο Ν. 4038/12. Οι ρυθμίσεις του έχουν ισχύ έως 31/12/12 και μέχρι τότε μένουν 10 μήνες. Δείτε και αυτό που βρήκα στο taxheaven: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/13580

Θα κάτσω να το διαβάσω ως την Κυριακή για να ξαναπάω τη Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι για παρέα....Εχω θέμα με τη θεώρηση του βιβλιαρίου, και όπως έγραψες σε άλλο νήμα, κάτι "παίζεται". Κατεβαίνω μπαρομένος 2η-3η φορά για το ίδιο θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

Sorry εκ των προτέρων για την παρένθεση.

Διορθώστε με αν κατάλαβα/κάνω λάθος:

Αν κάποιος χρωστάει πχ € 5000 και πάνω, τότε με τον καινούριο νόμο θα είναι υποχρεώμενος να πληρώνει € 500 το μήνα και πάνω (αφού μιλάμε για max 10 δόσεις), ποσό αρκετά υψηλό. Γιατί να μην προτιμήσει πολλές δόσεις, έτσι ώστε να πληρώνει κανα 200άρικο, κι ας μην έχει το προνόμιο του -40% στους τόκους;

Αν κάποιος χρωστάει λίγα, τότε δεν τραβάει και ιδιαίτερο ζόρι να γλιτώσει τους αναλογικά μικρούς τόκους.

Ποιος λοιπόν θα έχει σοβαρό λόγο να τρέξει να υπαχθεί στη νέα νομοθεσία;

Link to comment
Share on other sites

tpanag αυτο που γραφεις 170 ευρω πως προκυπτει ; η πρωτη δοση μπορει να δοθει εως 30/4,αν η αιτηση υπαγωγης γινει τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις διακανονισμό πρέπει να χρωστάς πριν την 1-1-2011? Κάτι τέτοιο διάβασα σε μια εγκύκλιο που μου έδωσε το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ!!

Για αυτούς που χρωστάνε το 2011 τι γίνεται? Πως παίρνουν ασφαλιστική ενημερότητα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κανονικά διακανονισμό τις εισφορές του '11. Με λόγα λόγια για να διακανονίσεις πχ το τεκευταίο εξάμηνα, θα πρέπει να περάσουν 2-3 μήνες μετά το πέρας την νόμιμης πληρωμής (δεν ξέρω γιατί) και μετά να κάνεις διακανονισμό γι'αυτο. Σήμερα που μιλάμε βέβαια μπορείς, εκτός αν άλλαξε κάτι τραγικά από το ΤΣΜΕΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.