Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία σχετικά με την όπλιση πλακών


 
lazikos1

Recommended Posts

Στο πλαίσιο εργασίας που κάνουμε για την επίλυση πλακών στην σχολή, έχω μια απορία σχετικά με την όπλιση των πλακών που φαίνονται στο σχήμα. Λόγω της ύπαρξης των περιπετρικών τοιχείων έχω θεωρήσει τις στηρίξεις σαν πακτώσεις, λύνουμε με την μέθοδο markus. Έχω λύσει την αριστερή πλάκα ως μονόπακτη, την μεσαία ως αμφίπακτη και αντίστοιχα την δεξιά πλάκα την έχω λάβει ως πάκτωση στην στήριξη της με το τοιχείο στις οριζόντιες τομές. Η απορία μου είναι οι οπλισμοί της κάθε πλάκας πρέπει να αγκυρώσουν μέσα στο τοιχείο ή μπορούν να συνεχίσουν στις διπλανές πλάκες, γιατί δεν έχω λάβει συνεργασία μεταξύ των πλακών.

post-928-131887233761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα και από συνεργασία πλακών πάλι έτσι σου βγαίνει, μονόπακτη-αμφίπακτη-μονόπακτη. Οπότε και στην διπλανή να αγκυρώσεις μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θεωρούσα συνεργασία, έπρεπε εάν δεν κάνω λάθος να λάβω την στατική τομή ως συνεχή δοκό 3 ανοιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είχες και μεγάλες διαφορές. Άμα θες δοκίμασε το να δεις.

Τυπικά πρέπει να αγκυρώσεις εκεί που θεωρείς πάκτωση.

Αλλά πρακτικά επειδή πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα θα πάρεις, για αυτό λέω δεν υπάρχει και πολύ σημασία που θα αγκυρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.