Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χάραξη οικοπέδου με ταχύμετρο σε ΕΓΣΑ 87 και χρήση συντελεστή(0,9996...)


Recommended Posts

Σαν νέος τοπογράφος μηχανικός αντιμετωπίζω και 'γω αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα. Ένα από τα βασικότερα είναι όταν χρειάζεται να γίνει κάποια χάραξη στο πεδίο με συντεταγμένες στο σύστημα ΕΓΣΑ 87. Για το συγκεκριμένο σύστημα μετρήσεων γίνετε χρήση του συντελεστή γραμμικής παραμόρφωσης (0,9996.....).Ξεκινώντας λοιπόν από κάποιο τριγωνομετρικό και δημιουργώντας μια κλιστή όδευση στο τριγωνομετρικό απ' όπου ξεκίνησα θα μου δώσει διαφορετικές τιμές. Επίσης εάν γίνει χάραξη ενός μήκους πχ 1000μ, με τι χρήση του συντελεστή στην πράξη θα είναι 999.6μ.Τι ισχύει τελικά με τον συντελεστή?

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Thirdsir

αφού είσαι τοπογράφος γράψε την ειδικότητά σου

στο σύστημα προβολής ΕΓΣΑ-87 ο συντελεστής δεν είναι παντού 0,9996 εξαρτάται κυρίως πόσο απομακρύνεσαι απο τον κεντρικό μεσημβρινό των 24 μοιρών

το ερώτημά σου βέβαια είναι για απλές χαράξεις σε πολύ γενικές γραμμές και σε μικρά υψόμετρα το λάθος στα ακραία σημεία της χώρας είναι περίπου 10 εκ/100 μ

θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και την αναγωγή λόγω υψομέτρου΄

ανάλογα σε τι υψόμετρο εκτελεις μερήσεις και τι μήκη μετράς

και για μερήσεις-αναγωγές ακριβείας απαιτούνται και άλλα πολλά

ρίξε μιά ματιά σε κάποιο βιβλίο γεωδαισίας και αν εξακολουθείς να έχεις απορίες

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Σαν νέος τοπογράφος μηχανικός αντιμετωπίζω και 'γω αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα. Ένα από τα βασικότερα είναι όταν χρειάζεται να γίνει κάποια χάραξη στο πεδίο με συντεταγμένες στο σύστημα ΕΓΣΑ 87. Για το συγκεκριμένο σύστημα μετρήσεων γίνετε χρήση του συντελεστή γραμμικής παραμόρφωσης (0,9996.....).Ξεκινώντας λοιπόν από κάποιο τριγωνομετρικό και δημιουργώντας μια κλιστή όδευση στο τριγωνομετρικό απ' όπου ξεκίνησα θα μου δώσει διαφορετικές τιμές. Επίσης εάν γίνει χάραξη ενός μήκους πχ 1000μ, με τι χρήση του συντελεστή στην πράξη θα είναι 999.6μ.Τι ισχύει τελικά με τον συντελεστή?

 

συμφωνώ με το συνάδελφο. ιδιαίτερη σημασία έχει ο συντελεστής στη χάραξη όπως αναφέρεις κι εσύ. ακόμη μεγαλύτερη σημασία σε μετρήσεις που απαιτούν υψηλή ακρίβεια, πχ. ένα τεχνικό έργο ή σε έργο που αφορά μεταλλική κατασκευή. σημαντικό ρόλο παίζει να έχεις φτιάξει ένα καλό δίκτυο (ή στη περίπτωσή σου όδευση όπως αναφέρεις) ώστε να έλαχιστοποιήσεις τα σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το coordgr γιά να βρείς ακριβέστερη τιμή του συντελεστή μηκών στο ΕΓΣΑ87, εισάγοντας τις συντεταγμένες της περιοχής που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παρά πάνω και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά μπορεί κάποιος να μου πει την σωστή διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω για μια πασσάλωση σε ΕΓΣΑ?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Thirdsir

θα πρέπει να σεβαστείς τους κανόνες του φόρουμ

αν δεν τους ξέρεις διάβασέ τους

η χάραξη είναι αντίστροφη διαδικασία της αποτύπωσης σε γενικές γραμμές

άρα με ότι συντελεστή πολλαπλασιάζεις στην αποτύπωση,διαιρείς στην χάραξη

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

αν και απάντησε εκτενώς ο τοπογράφος kasvan στο άλλο thread (παρεμπιπτόντως, μην κάνεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις με ίδιο θέμα), κάποια στοιχειώδη είναι:

 

προσδιορίζεις το k του τόπου που θα εργαστείς,

 

το εισάγεις στο μενού του οργάνου σου (δες το εγχειρίδιο ή τηλεφώνησε στους αντιπροσώπους να σου πουν που το εισάγεις),

 

φορτώνεις το αρχείο των σημείων προς πασάλωση,

 

στήνεις σε σημείο γνωστών συντ/νων,

 

προσανατολίζεσαι σε άλλο γνωστό σημείο,

 

κάνεις έλεγχο γωνίας-απόστασης-υψομέτρου σε τρίτο γνωστό σημείο,

 

χαράζεις τα σημεία με set-out,

 

ξαναελέγχεις σε γνωστό σημείο,

 

πληρώνεσαι και κόβεις ΔΠΥ.

 

Λίγα λόγια για τη σημασία του περίφημου συντελεστή k,

αν εργάζεσαι στην περιοχή της Αθήνας που έχει κ περίπου 400ppm σημαίνει 40 εκ. στο χιλιόμετρο ή 4 πόντοι στα 100μ. Αν πχ. χαράζεις με κακοπληρωμένο αλλοδαπό στοχοφόρο και το κοντάρι που του έχεις δώσει να κραδαίνει έχει αρύθμιστη φυσσαλίδα τότε έχεις ήδη απο χέρι 5 πόντους ασάφεια (μισό πρίσμα). Κλασσική περίπτωση που κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος.

 

Είναι προτιμότερο λοιπόν να εχεις καλό εξοπλισμό (που κατέχεις τον) και καλούς συνεργάτες παρά να "ψαρώνεις" με τα k και τα λ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί, ο καθένας είναι τόσο καλός όσο η προσπάθεια που καταβάλλει. Τί εννοώ: ως Δομικών Έργων έχω διδαχθεί βασικές αρχές Τοπογραφίας και για να ακριβολογήσω ό,τι απαιτείται για βασικές εργασίες πεδίου και γραφείου, ήτοι: θεωρία σφαλμάτων, βασικά προβλήματα τοπογραφίας, όδευση, εξάρτηση κλπ. Αναφορικά με τα προβολικά συστήματα μόνον ό,τι έχει να κάνει με τα γενικά και εννοώ ότι δεν εντρύφησα σε συγκεκριμένο προβολικό σύστημα. Προφανώς οι γνώσεις μου δεν με καλύπτουν απόλυτα.

 

Στο προκείμενο λοιπόν: Πριν από λίγο καιρό λοιπόν αγόρασα έναν μεταχειρισμένο γαιωδετικό σταθμό για να κάνω τις επιμετρήσεις των έργων μου. Μέσα στις οδηγίες χρήσεις που μου έδωσε ο προμηθευτής και οι οποίες αφορούσαν τις ρυθμίσεις του οργάνου για τα ελληνικά δεδομένα είδα κάπου να λέει ότι αν θέλω να κάνω αποτύπωση σε ΕΓΣΑ οφείλω να χρησιμοποιήσω OFFSET 0,9996. Από περιέργεια και μόνο έψαξα στο δίκτυο στοιχεία για το ΕΓΣΑ. Στην πρώτη σελίδα που άνοιξα έγραφε ότι το ΕΓΣΑ χρησιμοποιεί γενικό συντελεστή 0,9996 για όλη την επικράτεια. Στην έβδομη σελίδα όμως βρήκα ακριβώς την εγκύκλιο του ΠΕΧΩΔΕ με τις οδηγίες χρήσης του ΕΓΣΑ, όπου λέει ότι κάθε φύλλο χάρτη θα πρέπει να αναγράφει τον συντελεστή που χρησιμοποιήθηκε για την αποτύπωση και ο οποίος προκύπτει από την σχέση τάδε. Λίγο παρακάτω έγραφε ότι για την χάραξη σημείων πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο αντίστροφος συντελεστής (π.χ. 1/0,9996). Τα στοιχεία που βρήκα όμως μου δίνουν το δικαίωμα να αποκαλέσω τον εαυτό μου Τοπογράφο; Προφανώς όχι. Στην περίπτωση του συναδέλφου πιθανώς να μην έδωσε την δέουσα προσοχή στο ΕΓΣΑ όσο ήταν στην σχολή. Πιθανώς να ξέχασε και κάποια πράγματα. Σε όλους δεν συμβαίνει αυτό όμως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.