Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδόν θέσης στάθμευσης (parking)


pvoulellis

Recommended Posts

Καλησπέρα!

επειδή δεν το έχω βρει κάπου, εκτός αν τα έχω μπλέξει όλα.. Στα παραπάνω σχήματα, η πίσω απόσταση/πλάτος δρόμου ανά γωνία στη χωροθέτηση των ΘΣ μπορεί να αφορά είσοδο και έξοδο ταυτόχρονα? Δηλαδή να βγαίνουν με την όπισθεν τα οχήματα? Παραθέτω σχήμα για την περίπτωσή μου όπου 3 ΘΣ χωροθετούνται στο οικόπεδό μου υπό γωνία 90 και νομίζω ότι καλύπτονται οι πίσω αποστάσεις αλλά βγαίνουν με όπισθεν. Είναι σωστό αυτό?

ΘΣ.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δυσκολεύονται στην έξοδο, μπορούν να μπαίνουν με την όπισθεν. 

 Η επιφάνεια υποχρεωτικής φύτευσης είναι εντάξει?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tetris said:

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δυσκολεύονται στην έξοδο, μπορούν να μπαίνουν με την όπισθεν. 

 Η επιφάνεια υποχρεωτικής φύτευσης είναι εντάξει?

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ναι η φύτευσή μου με το +10% είναι ΟΚ, καθώς η μία θέση μου είναι στην κάλυψη του κτιρίου.

Αναρωτιέμαι σχετικά με το νομικό κομμάτι της κατάστασης (αν είμαι οκ στη χωροθέτηση με αποστάσεις/κλίσεις/διαστάσεις κατά τα ΦΕΚ που ισχύουν σήμερα) όχι τόσο το πρακτικό, γιατί επειδή είναι παιδικός σταθμός στην πράξη δεν θα παρκάρουν στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είναι γραμμένο πως μέχρι και 4 θέσεις μπορούν να βγουν με την όπισθεν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! 

και μία ακόμα ερώτηση, μπορούν οι θέσεις να ταυτίζονται κατοψικά με τον διάδρομο εισόδου στο κτίριο? (η λογική λέει όχι βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλη Κυριακη συνάδελφοι,

 

εχω αυτό το δυσκολο οικοπεδο στην Αθηνα. Αρτιοτητα/οικοδομισημοτητα είναι οκ, και σκοπος είναι μια δυοροφη οικοδομη. Θεσεις στάθμευσης μπορω να βγαλω στην πρασια; δε βρισκω κατι σαφες στο ΝΟΚ, ωστόσο εχω δει αδειες με ΝΟΚ στα βορεια προαστια που οι θεσεις στάθμευσης είναι στην πρασια και εχουν εγκριθεί χωρις θεμα. Σημειωνω ότι δεν υπαρχει προθεση κατασκευης υπογειου αν δεν είναι απαραιτητο.

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο "δυσκολο"  αυτο το οικοπεδο....

ειναι και παραγωνο και "ασχημο"...και αυτο και ακομα περισσοτερο...το διπλανο του.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/46494-θέσεις-στάθμευσης-στον-υποχρεωτικά-φυτεμένο-χώρο/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα σας.

έχω ένα προσωπικό πρόβλημα με τις θέσεις στάθμευσης την πολυκατοικια.

Το σπίτι το ειχε αγοράσει ο πεθερός μου  με θεση στάθμευσης με το Νο 5 που φαίνεται στην φωτογραφία.

Έτσι όπως δείχνει το τοπογραφικό στην φωτογραφία υπάρχουν 8 θέσεις στάθμευσης σε εκείνη την μεριά (5-12).Η απόσταση που εχω σημειώσει με τις κόκκινες γραμμές είναι 18,50 μετρά.Από την αριστερή μεριά εχει γίνει φύτευση από την αρχή που υπάρχει η πολυκατοικία μήκους 70-80 εκατοστών.Ο πεθερός μου λοιπόν ειχε μπει 80 ποντους μεσα  λογω της φύτευσης.έτσι εδώ και 40 χρονιά έμπαιναν εκει 7 αυτοκίνητα.ειχε καταργηθεί η θέση 9.Η θεση 7 και 9 ανήκουν στο εργολάβο της οικοδομής.

Τώρα ήρθε ο εργολάβος και λέει εγώ έχω την θέση 7 και 9 και ο παράνομος είμαι εγώ που έχω μπει στην θέση 6 λόγω της φύτευσης.Επίσης λέει ότι το μήκος της κάθε θέσης πρέπει να είναι 2,40 μετρά.κάνω λοιπόν τις πράξεις και βγαίνει οτι έπρεπε να είναι 2,40 χ 8 = 19,20 μετρά.Η μικρότερη όμως απόσταση λόγω του οτι το τοιχίο είναι με γωνιά και αν λαβουμε υπόψιν οτι θα ξηλώσουμε την φύτευση είναι 18,50 μέτρα.

Η άδεια είναι του ΄80.Τα σχέδια τα βρήκα από την συμβολαιογράφο γιατί έχει χαθεί ο φάκελος της πολεοδομίας.

Επίσης αν προσέξετε στην φωτογραφία κάτω απο τις θέσεις 5 και 6 ειναι σημειωμένοι οι αριθμοι 6 και 7.

επίσης σε ένα τοπογραφικό που έχει η γυναίκα μου γράφει : ΟΙ 6 και 7 θέσεις στάθμευσης του εργολαβικου ειναι οι 5 και η 6 αντίστοιχα του νέου τοπογραφικού.

Τι στο καλό κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

κάθε βοήθεια δεκτή.

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

παρκινγκ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε μηχανικο  με ολα τα στοιχεια που εχεις  [συμβολαια, κανονισμο, κατοψεις κλπ]

και αυτος θα κανει εφαρμογη των οσων εχουν συμφωνηθει,

εξεταζοντας και το ιδιοκτησιακο καθεστως επι των θεσεων

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.