Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδόν θέσης στάθμευσης (parking)


pvoulellis

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς ποιες είναι οι νόμιμες διαστάσεις μιας θέσης πάρκινγκ σε ένα υπόγειο γκαράζ μιας πολυκατοικίας. Ρωτάω γιατι πρόκειτε να αγοράσω ένα διαμέρισμα του οποίου το πάρκινγκέχει ιδιαίτερα μικρές διαστάσεις......και θέλω να μιλήσω με τον κατασκευαστή ...

ευχαριστώ...

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για να μην ανοίξω νέο τόπικ, ποστάρω εδώ που θεωρώ είναι το πιο σχετικό.

‘Εχω κάποια ερωτήματα σχετικά με μια θέση πάρκινγκ αν μπορεί κάποιος να πεί κάποια γνώμη. Είμαι δομοστατικός και ελάχιστα έχω ασχοληθεί με άδειες οπότε δείξτε κατανόηση αν κάνω λάθη στους συλλογισμούς μου.

 

Κάποιοι φίλοι νοικιάσανε ένα διαμέρισμα με θέση πάρκινγκ και γράφτηκε και στο μισθωτήριο συμβόλαιο.Το πάρκινγκ αυτό είναι στην pilotis όπως και όλα τα πάρκινγκ της πολυκατοικίας. Όταν υπέγραψαν το συμβόλαιο δεν μετρήσανε με τη μεζούρα ούτε έτυχε και να παρκάρουν πρίν υπογράψουν.

 

Αφού λοιπόν υπέγραψαν και ένα ωραίο πρωί πήγαν να παρκάρουν συνειδητοποίησαν ότι το αμάξι τους δεν χωράει.

Το πάρκινγκ είναι όπως φαίνεται στην εικόνα που έχω επισυνάψει με στροφή 90 μοιρες.

 

Υποψιάζομαι πώς είτε δεν έχουν τηρήσει το πλάτος 2,25 είτε την απόσταση 4,50 μέτρα που φαίνεται στο σκαρίφημα είτε και τα δύο. Επίσης υπάρχει πιθανότητα οι θέσεις να σχεδιάστηκαν για παρκάρισμα υπό γωνία και τις κάνανε κάθετες για να μπαινοβγαίνουν με τη μούρη του αυτοκινήτου ενώ άν τις έκαναν πλάγιες θα έπρεπε να βγαίνουν με την όπισθεν. Εν τω μεταξύ η δική τους θέση είναι η μόνη που πρέπει οπωσδήποτε να μπαινοβγαίνουν με την όπισθεν (άν χωρούσε το αμάξι τους) Οπωσδήποτε καλό είναι να βρώ το σχέδιο της άδειας και να μετρήσω.

 

Απο την άλλη ο νόμος λέει οτι οι χώροι σταθμευσης στην pilotis είναι κοινόχρηστοι άρα ο καθένας μπορεί να παρκάρει όπου θέλει. Οι φίλοι μου δεν θέλουν να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα παρκάροντας όπου τους έρθει αλλά απο την άλλη έχουν εξαπατηθεί - πόσο μάλιστα εάν η θέση αυτή αποδειχτεί παράνομη και δεν φαίνεται στα σχέδια.

 

'Εχει κανένας καμμιά γνώμη σχετικά με την αντιμετώπιση του θέματος ώστε να λυθεί το πρόβλημα όσο το δυνατόν ανώδυνα για όλους? Εγώ σκέφτομαι να τους πώ να παρκάρουν λοξά χωρίς να ρωτήσουν κανέναν και μόνο άν τους κάνουν παρατήρηση να θέσουν τα περί κοινόχρηστου χώρου και ενδεχόμενης παρανομίας σε σχέση με την άδεια.

 

Ευχαριστώ.

post-22193-131887254262_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς είναι τυχεροί που ενοικίασαν και δεν αγόρασαν το πρόβλημα

 

Απο την άλλη ο νόμος λέει οτι οι χώροι σταθμευσης στην pilotis είναι κοινόχρηστοι άρα ο καθένας μπορεί να παρκάρει όπου θέλει.

το ό,τι είναι κοινόχρηστη αυτο δεν σημαίνει πως ο καθλενας παρκάρει όπου θέλει

σε νεες οικοδομές υπάρχει αποκλειστική χρήση, οπότε παρκάρεις εκεί

 

γενικά θα πρότεινα να δεις το εγκεκριμένο σχέδιο για να καταλάβεις τι παίζει

 

αν το αμάξι χωρά λοξά χωρις να ενοχλεί κανέναν, το παρκάρεις λοξά και το εξηγείς στους γειτονες ηρεμα

 

μην ανοιξετε την κουβεντα για κοινοχρηστη Pilotis όποιος προλάβει παρκαρει όπου του αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διάθεση για τσακωμό αλλά αφού το πληρώνουν το πάρκινγκ...καλό είναι και να έχουν...

Αν παρκάρανε και οι άλλοι λοξά χωράνε όλοι, απλά ο ένας μου μπαινοέβγαινε με τη μούρη θα πρέπει να βγαίνει με την όπισθεν κι αυτός.

Θα πρέπει να δώ και το εγκεκριμένο σχέδιο αλλά και να μετρήσω το πάρκινγκ και το διάδρομο.

Τωρα που ξαναβλέπω το σκαρίφημα για 2,25 πλάτος χρειάζεται 5,40 πλάτος διαδρόμου...Χλωμό...

 

Αυτό που λες myri σχετικά με τις νέες ιδιοκτησίες όπου η χρήση των πάρκινγκ είναι αποκλειστική έχει ψηφιστεί σαν νόμος ή κάτι τέτοιο σχετικά πρόσφατα ?

(Τα περί της ακυρότητας των ιδιοκτησιών στην Pilotis τα διάβασα σε ένα βιβλίο εκδοσης 2004 που λέγεται Πολεοδομική Νομοθεσία με νομολογία και σχόλια και παραπέμπει σε κάποιους νόμους, πδ κλπ εώς το 1999)

Link to comment
Share on other sites

Τα ανοικτά πάρκινγκ πιλοτής ορίζονται συνήθως ως χώροι αποκλειστικής χρήσης του αντίστοιχου διαμερίσματος. Άρα δεν δικαιούται να χρησιμοποιήσει τμήμα άλλης αποκλειστικής χρήσης παρκάροντας διαγώνια.

Ως χώρος αποκλειστικής χρήσης δεν έχει χιλιοστά και αποτελεί παρακολούθημα του συγκεκριμένου διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι όπως τα λές αλλά κατά τη γνώμη μου κάτι ύποπτο παίζει γιατί το αμάξι δεν χωράει να στρίψει για να παρκάρει στις 90 μοίρες ούτε με μανούβρες.

 

Μπορεί τις 3 θέσεις με πλατος 2,70 να τις κάνανε 4...

'Οταν σου νοικιάζουν πάρκινγκ , φαντάζομαι σου νοικιάζουν νόμιμο:mrgreen:

 

Μέτρο και σχέδιο λοιπόν να δούμε τι γίνεται.

 

Αν κάποιος ξέρει και την εγκύκλιο/ΦΕΚ κλπ που γράφει οτι τα πάρκινγκ pilotis ειναι αποκλειστικής χρήσης... Σας πιστεύω :mrgreen: Απλά να ξέρουμε και που το γράφει :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.