Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδόν θέσης στάθμευσης (parking)


pvoulellis

Recommended Posts

Την σύσταση της πολυκατοικίας διάβασε. Είναι ένα θέμα αμιγώς ιδιοκτησιακό και δεν συσχετίζεται με πολεοδομική νομοθεσία.

 

Αλλά αν δεν δεις την κάτοψη πιλοτής από τα ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σχέδια δεν βγάζεις άκρη.

Και πάλι όμως έχω δει περιπτώσεις όπου ακόμα και τα εγκεκριμένα δεν είναι εναρμονισμένα με την πολεοδομική νομοθεσία. Σε αυτές τις περιπτώσεις βλέπεις τους ιδιοκτήτες της "άχρηστης" θέσης να μην ξέρουν ποιόν να κυνηγήσουν. Τον κατασκευαστή? αυτός θα ισχυριστεί ότι υλοποίησε εγκεκριμένες μελέτες. Τον επιβλέποντα? τον μελετητή? τον ελεγκτή της πολεοδομίας? Είναι έτσι οργανωμένο το σύστημα αδειοδότησης και παραγωγής κατοικίας που όλοι είναι υπεύθυνοι και ανεύθυνοι ταυτόχρονα.

Έγραψα τα παραπάνω διότι το θέμα με μη αξιοποιήσιμες θέσεις στάθμευσης έχει ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το θέμα είναι συμβολαιογραφικό : επιτρέπεται η αποκλειστική χρήση θέση στάθμευσης και καθορίζεται από τη σύσταση σε ποιο διαμέρισμα ανήκει ...Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον brasco και δεν νομίζω πως θα βρεις το δίκιο σου (αν το έχεις).

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή νομίζω κυνηγάς αυτόν που σου το νοικιάζει - άν το πάρκινγκ δεν τηρεί τις προδιαγραφές ή έχει γίνει παραβίαση της άδειας. Προσπαθεί να βγάλει χρήματα απο μια παράνομη θέση στάθμευσης.

 

Τέλος πάντων η συζήτηση δεν έχει νόημα άν δεν μετρήσω και δεν δώ εγκεκριμένο σχέδιο.

 

Ευχαριστώ πάντως :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...Και πάλι όμως έχω δει περιπτώσεις όπου ακόμα και τα εγκεκριμένα δεν είναι εναρμονισμένα με την πολεοδομική νομοθεσία. Σε αυτές τις περιπτώσεις βλέπεις τους ιδιοκτήτες της "άχρηστης" θέσης να μην ξέρουν ποιόν να κυνηγήσουν. Τον κατασκευαστή? αυτός θα ισχυριστεί ότι υλοποίησε εγκεκριμένες μελέτες. Τον επιβλέποντα? τον μελετητή? τον ελεγκτή της πολεοδομίας? ...

 

Βάσει της νομοθεσίας και του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα τον ελεγκτή...ονομαστικά. Αν ζει του παίρνεις το σπίτι (που λέει λόγος), αν δε ζει δεν ξέρω (απ' τα παιδιά του που το κληρονόμησαν το σπίτι?)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και μια άλλη περίπτωση και η θέση να είναι νομιμμη και να υλοποιήθηκε σωστά

 

απλά τα αμάξια σήμερα είναι μεγαλύτερα από αυτά των προδιαγραφών

ή αλλιώς οι προδιαγραφές δεν ανατποκρίνονται στις σημερινές ανάγκες μας γενικότερα

 

γενιά όταν σχεδιάζουμε δεν αρκεί να τηρούμε οριακά τις προδιαγραφες

πρέπει να επαληθεύουμε πως στην πράξει λειτουργει αυτό που κάνουμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέματα με Ετικέτα στάθμευση

http://www.michanikos.gr/tags.php?tag=%F3%F4%DC%E8%EC%E5%F5%F3%E7

 

--------

Προδιαγραφές κατασκευής χώρων στάθμευσης. http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=971

Χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1003

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι διαστάσεις των θέσεων στάθμευσης π.χ. για 0 μοίρες (2,00*5,50) και 3,00 στο πλάι ή 4,50*2,35 με 5,40 πίσω απόσταση για 90 μοίρες, μπορούν να μειωθούν όταν πρόκειται για μεμονωμένες θέσεις π.χ. σε ένα υπόγειο ?

 

Οι ελάχιστες διαστάσεις αυτές δεν αφορούν θέσεις σε σειρά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.