Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδόν θέσης στάθμευσης (parking)


pvoulellis

Recommended Posts

Ποια νομοθεσία ισχύει πλέον για τις ελάχιστες απαιτούμενες διαστάσεις θέσης στάθμευσης για οικοδομή με πυλωτή + 3 ορόφους (3 οροφοδιαμερίσματα); Με ενδιαφέρουν οι min διαστάσεις τόσο στο υπόγειο, όσο κ στην πυλωτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω ένα θέμα σχετικα με θέσεις στάθμευσης στο υπόγειο οικοδομής του 1980.

Υπήρχαν τότε ελάχιστες διαστάσεις για τις θέσεις στάθμευσης?

 

Υπάρχουν τρεις θέσεις οι οποίες είναι στην ουσία 2μιση, τρίτο αμάξι δεν χωράει.

Τώρα ο κληρονόμος της...μισής θέσης απειλεί ότι θα χτίσει τη θέση του εις βάρος των άλλων δύο...

Link to comment
Share on other sites

θα δεις τις κατοψεις των θεσεων  που πηρε ο καθε ενας...και τις διαστασεις τους.....και να τις συγκρινεις...

το πιο πιθανον ειναι να   πηραν ολοι απο 3 μ. προσωπο

αλλα το υπογειο να ειχε  8 μετρα ολα κι ολα..

 

 

αν ειναι ετσι  και δεν χωρανε...να φροντιζουν να βρουν μια λυση να  χωρανε    δυο  μεσα ενας εξω ανα μηνα..

Ψαξτο πρωτα να δεις τι συμβαινει...

 

υγ

γιατις διαστασεις...ακριβως πιο πανω  απο τον gio

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

πρώτη φορά γράφω αν και φανατική αναγνώστρια...ευχαριστώ που μου ανοίγετε το μυαλό σε διάφορες υποθεσούλες.

Μου ζητήθηκε από πελάτη το εξής: εμβαδομέτρηση αποκλειστικής θέσης στάθμευσης σε πιλωτή πολυκατοικίας με ο.α. 1978. Πολεοδομικώς δεν φαίνεται τίποτα από θέσεις στάθμευσης στην κάτοψη παρά μόνο αναγράφεται η ύπαρξη εισόδου αυτοκινήτων. Από αρχείο συμβολαιογράφου που είχε κάνει τη σύσταση ο.ι. φαίνονται οι θέσεις (αν και οι ευθείες γραμμές του έχουν ξεφύγει του μηχανικού, με αποτέλεσμα να έχω τραπέζιο ως σχήμα για πάρκιν και όχι ορθ. παραλληλόγραμμο). Μέχρι εδώ καλά.

Μου ζητήθηκε από τη συμβολαιογράφο να κάνω αυτοψία και να της γράψω σε τεχνική έκθεση το εμβαδόν της συγκεκριμένης θέσης. Πήγα λοιπόν και βλέπω κολώνες αλλού, διαφορές σε διαστάσεις και επιπλέον ο χώρος του δικού μου πάρκιν να καταλαμβάνει σύμφωνα με τις διαστάσεις που έχει στην κάτοψη/αρχείο τουλάχιστον το 70% του κοινόχρηστου διαδρόμου/εισόδου αυτοκινήτων (δηλαδή δεν περνά άλλο αυτοκίνητο θεωρητικά, πρακτικά το βάζουν λοξά και έχουν μικρό αυτοκίνητο). Τι κάνω βρε παιδιά; Να γράψω απλά το εμβαδόν που βγάζω από το σχέδιο της σύστασης και τέλος; ξεχνώ την αυτοψία;στην πραγματικότητα δεν είδα ούτε διαγράμμιση ούτε τίποτα που να μου δείχει τα όρια της θέσης. Για συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς πρόκειται και μετά σε Ε9 θα μπουν τα τετραγωνικά.

Παρακαλώ δώστε καμιά ιδέα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα

-  επρεπε να γραφεται το εμβαδον στα συμβολαια συστασης /κανονισμου

- επρεπε το εμβαδον να το γραφει στο Ε9 ο αποβιωσας...τουλαχιστον απο το 2005...

- αν δεν ειναι  απο τις υποχρεωτικες θεσεις του 1221, υπολογιζεις το εμβαδον "γραμμικα" με βαση την κατοψη  που εχεις...

και  γραφεις  στην εκθεση σου... "με βαση τη συνημενη κατοψη....η ΘΣΑ μεταξυ των στοιχειων αβγδεα  εχει εμβαδον....τμ.

 

αν ειναι στις "υποχρεωτικες" .....το συζητουμε

 

διορθωση

με αδεια  του 1978

δεν εχεις υποχρεωτικες,   αφου επιβληθηκαν με τον 960/1979

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα κάνω την ερώτηση εδώ. 

Πελάτης θέλει να κατασκεύασει θέση παρκιν στον ακάλυπτο της ισόγειας μονοκατοικίας του. Για να γίνει αυτο πρέπει να εκδοθεί κανονική άδεια δόμησης? Επειδή δεν βλέπω κάτι σχετικό στις εργασίες μικρής κλίμακας ή 48ωρης ενημέρωσης........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.