Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδόν θέσης στάθμευσης (parking)


pvoulellis

Recommended Posts

> ήρθε ο εργολάβος και λέει εγώ έχω την θέση 7 και 9 και ο παράνομος είμαι εγώ που έχω μπει στην θέση 6 λόγω της φύτευσης

Αν ήταν ο Ανάδοχος και άρα είχε ευθύνη των εργασιών που χάλασαν τη θέση, γιατί νομίζει ότι δεν έχει ευθύνη;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

δεν του το χω πει ακόμα αυτό γιατί θέλει να γίνει συνέλευση για τις θέσεις.Περιμένω να του το πω εκει.

συνεχίζει και λέει ότι υπάρχουν 8 θεσεις με 2,40 η κάθε μια.που και πάλι δεν βγαίνει στο μέτρημα.

η άδεια οικοδομής τον γράφει σαν εργολάβο πάνω.και όσες φόρες μιλάγαμε αυτό μου έλεγε.εγώ την έφτιαξα κλπ.

βέβαια μπερδεύτηκα λίγο με αυτό που γράφει για τις θέσεις στο εργολαβικό και στο τοπογραφικό.

Έτσι και αλλιώς θα φέρει λεει μηχανικό.απλά είπα να παρω και μια γνώμη εδώ για να ξέρω 5 πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

Θα πας σε μηχανικο  με ολα τα στοιχεια που εχεις  [συμβολαια, κανονισμο, κατοψεις κλπ]

και αυτος θα κανει εφαρμογη των οσων εχουν συμφωνηθει,

εξεταζοντας και το ιδιοκτησιακο καθεστως επι των θεσεων

 

τι ξερεις για το ιδιοκτησιακο?

τι ιδιοκτησιες εχει ο εργολαβος?

υπαρχει κανονισμος?

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ο εργολάβος έχει ένα διαμέρισμα.μένει σε αυτό πάρα πολλά χρόνια,ήταν δικηγόρος και έχει πάρει σύνταξη.πριν απο 1 χρόνο μας ενημέρωσε οτι ανακάλυψε στα συμβόλαια του οτι έχει και δεύτερη θέση πάρκινγκ.

εχω την συσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αλλα απο τα 12 πάρκινγκ βρήκα μόνο τα 5.οι άλλες σελίδες μου  περιγράφουν τα υπόλοιπα  λείπουν.το δικο μου το βρηκα με το νουμερο 5.

Link to comment
Share on other sites

να μην λεμε τα ιδια  χωρις λογο...

χρειαζεσαι δικηγορο, να δει το εργολαβικο,  ποια ειναι η ισχυς του μετα απο 20 χρονια....να δεί τι σοι δικηγορος ειναι αυτος που ηταν και εργολαβος, πώς πηρε την ΘΣΑ .... πώς "ξεχασε"  την αλλη

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2020 at 10:33 ΜΜ, dimitris GM said:

να μην λεμε τα ιδια  χωρις λογο...

χρειαζεσαι δικηγορο, να δει το εργολαβικο,  ποια ειναι η ισχυς του μετα απο 20 χρονια....να δεί τι σοι δικηγορος ειναι αυτος που ηταν και εργολαβος, πώς πηρε την ΘΣΑ .... πώς "ξεχασε"  την αλλη

καλη συνεχεια

 

εχω μιλησει ηδη .ευχαιστω πολυ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι!! Ανεβάζω εδώ την απορία μου καθώς έχω δει σχετικές αναρτήσεις στις προηγούμενες σελίδες και περιμένω τη γνώμη σας...

Έχω pilotis σε οικόπεδο που έχει πρόσοψη πλάτους 10,00μ. Δεν έχω πρασιά, καθώς η Ο.Γ. ταυτίζεται με την Ρ.Γ.

Συνολικά έχω 3 διαμερίσματα στο κτίριο αυτό, άρα απαιτούνται 3 θέσεις στάθμευσης. Το οικόπεδο είναι ιδιαιτέρως δύσκολο (έντονα παράγωνο, με πολλά σπασίματα) και στην εικόνα που σας παραθέτω η κόκκινη διακεκομμένη γραμμή είναι το περίγραμμα της pilotis. Στο κάτω μέρος της φωτογραφίας με κόκκινη συνεχόμενη γραμμή είναι το κεντρικό κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας. 

parking.thumb.jpg.0bba4deb3c29d49308dee699f48744f8.jpg

Το ερώτημα μου έγκειται στο αν μπορώ να τοποθετήσω τις θέσεις στάθμευσης όπως σας τις έχω σχεδιάσει: μία αριστερά με δική της είσοδο/έξοδο πλάτους 2,25μ. και οι άλλες δύο δεξιά με κοινή είσοδο/έξοδο πλάτους 3,75μ. Οι αποστάσεις μέχρι την μάντρα διακρίνονται για την κάθε μία στην εικόνα. Και οι 3 θέσεις θα πρέπει να βγαίνουν με την όπισθεν... Είναι δόκιμος ο τρόπος που έχουν τοποθετηθεί??? Ιδιαίτερα οι ΘΣ 2 και 3... Πολεοδομικά θα έχω θέμα? 

Να προσθέσω τα εξής στοιχεία:

1. Σύμφωνα με το αρ. 10 του ΦΕΚ 76/2004, δεν μπορώ να μεγαλώσω άλλο τα ανοίγματα των γκαραζοπορτων καθώς με τον έλεγχο των εισόδων/εξόδων είμαι στα 6,00μ. ακριβώς (καθώς έχω πρόσωπο 10,00μ. / 2 = 5,00μ. < 6,00μ. = max πλάτος ανοιγμάτων σε πρόσοψη).  

2. Οι απαιτήσεις σε φύτευση είναι εξασφαλισμένες.

3. Οι Θ.Σ. 2&3 θα ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη, αλλά για δύο διαφορετικά διαμερίσματα που έχει... 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.