Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο που τεμνεται από το όριο Ζ.Ο.Ε.


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω αγροτεμάχιο 5000τ.μ. που το κόβει στή μέση το όριο Ζώνης οικιστικού ελέγχου. Χωρίζει το αγροτεμάχιο σε 2.500τμ και 2.500τμ περίπου,

1ον εάν θέλω να τοποθετήσω την οικοδομή μου στο εντός ζώνης τμήμα θα πάω με τους όρους δόμησης του διάταγματος που την ορίζει σωστά;

2oν εάν την τοποθετήσω εκτός ζώνης(δηλ εκτός σχεδίου περιοχή) με το Π.Δ. του 85 για την εκτός σχεδίου δόμηση έτσι δεν είναι?

Και στις δύο περιπτώσεις το αγροτεμάχιο θεωρείτε ενιαίο σωστά? Το προσωπό του είναι πάνω από 50μ σε χαρακτηρισμένο δημοτικό δρόμο.

 

έχει τύχη σε κανέναν...?

Πολεοδομία με παρέπεμψαν σε χρήση ΓΥΣ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε GEORGE KARA

σωστά όσα γράφεις

το "Πολεοδομία με παρέπεμψαν σε χρήση ΓΥΣ" ομολογώ δεν το καταλαβαίνω

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνάδελφε Θεοχάρη αυτό εννοώ οτι από την πολεοδομία με παρέπεμψαν να πάρω βεβαίωσει από την Νομαρχία για τις "επιτρεπόμενες χρήσεις γης της περιοχής"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγροτεμάχιο 10000 τ.μ. το οποίο ένα μικρό τμήμα 65 τ.μ. του βρίσκεται εντός Ζ.Ο.Ε και με όριο κατάτμησης βάση του Π.Δ. που την όρισε τα 10000τ.μ. σε αυτή τη περίπτωση δεν κατατμηται σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι για τα 65μ?? αυτό είναι θέμα εκτίμησης. 1mm μετακίνησης της γραμμής ορίου ΖΟΕ .... και λύθηκε το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

@GRTOPO βάση των συντεταγμένων της ζώνης και του αγροτεμαχίου η κατάσταση έχει όπως την περιέγραψα. Προς το παρόν δεν θέλω να κάνω κατάτμηση αλλά εάν στο τοπογραφικό δείξω την κατάσταση ως έχει τότε βάση του διατάγματος δεν θα μπορεί να κατατμηθεί στο μέλλον. σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.