Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα εκτός σχεδίου χωρίς πρόσωπο


Recommended Posts

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Το γήπεδο εμβαδού 7.000 τ.μ. παραχωρήθηκε από την άλλοτε Νομαρχία κατ’ αυτό τον τρόπο το 2008… πολύ μετά το 2003 δηλαδή.

Υπάρχει ένα μεγάλο κομμάτι (δεν ξέρω τον χαρακτήρα του, κοινόχρηστο, χερσολίβαδο ή τι άλλο) αλλά η νομαρχία έκοψε ένα κομμάτι χωρίς πρόσωπο και το παραχώρησε. Στη συνέχει εκδόθηκε και οικοδομική άδεια.

Έχετε καμία άποψη;

Πως προκύπτει η αρτιότητα;  

 

Kατά 99% (για να μην πώ 100%) το 1303 ήταν χερσο-λιβάδι-κοινόχρηστο.

 

Ετσι λοιπόν, ο ιδιοκτήτης νοικιασε-εξαγόρασε-του παραχωρήθηκε-το κέρδισε σε δημοπρασία κτλ- τμήμα του ευρύτερου γεωτεμαχίου.

 

Επρεπε καταρχήν να μετονομαστεί σε 1303β το μικρότερο τμήμα και φυσικα θα υπάρχει σίγουρα χάρτης μεταβολής.

 

Επίσης, απ'τη στιγμή που έχει "προσωπο" σε χέρσο, ολο θεωρείται "κοινόχρηστη οδός", γι'αυτο κι έχτισε μετά το 2003 άνευ προσώπου.

 

Υ.Γ. το άνωθεν περι κοινόχρηστου, δυστυχώς δεν εχω καποια εγκύκλιο που το στηρίζω, αλλα το γνωρίζω εμπειρικά απο παλαιότερους συναδέλφους, μαλιστα εχουν βγεί αρκετές ΟΑ κατ'αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ αυτό φαντάστηκα αλλά νομίζω πως το Π.Δ. 24/1985 (270Δ) αναφέρεται σε δρόμο οποίος μάλιστα σύμφωνα με έγγραφο του 2012 που συζητάμε σε άλλο νήμα πρέπει να έχει τεκμηριωμένα τεθεί σε κοινή χρήση με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο, ή να έχει καταστεί κοινόχρηστος με σχετικές Πράξεις της Διοίκησης, ή να έχει αναγνωριστεί ως «Κύριος ή Μοναδικός», ή να έχει διαπιστωθεί με Πράξη της Διοίκησης ως δρόμος που προϋφίστανται του 1923.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα!

 

Έχω εντός ζώνης -  4900 τμ - πρόσωπο σε αγροτική οδό 60 μ - υπάρχει από τα 40's - 

Είμαι κατά κανόνα αλλά δε βολεύουν τα 15 μ (λόγω μεγάλης κλίσης του εδάφους)

Μπορώ να πάω με την παράγραφο ΙΙ/α [εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών και οικισμών προ 24-4-77, ΠΔ/5-4-77 (ΦΕΚ-133/Δ/77), Ε = (2000) τμ] :?: 

ΑΝ ναι,

Θέλω να πάω στην παρέκκλιση των πλαγίων, να έχω Δ=7,50 μ

Το "εφ' όσον τηρούμενης της αποστάσεως των 15 μέτρων δεν είναι δυνατή η οικοδόμησις" είναι υποχρεωτικό και δε με αφήνει να πάρω τα 7,50 :?: 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας  :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι στον κανόνα, πρέπει ο δρόμος να προϋφίσταται του 1923 (με απόφ. περιφερ. % ΦΕΚ)

Εφόσον το ακίνητο προϋπάρχει της 24-4-77 ως έχει και είναι εντός ζώνης, μπορείς να κάνεις χρήση της πλ. απόστασης 5,00 μ

Για να κάνεις χρήση των 7,50 μ, (κατοικία μόνο) θα πρέπει το πλάτος να είναι <=30 μ.και το γεωτεμάχιο να προϋφίσταται (ως έχει) της 15-4-81 

Για πιο σίγουρες απαντήσεις, ανέβασε κάποιο σχέδιο

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι στον κανόνα, πρέπει ο δρόμος να προϋφίσταται του 1923 (με απόφ. περιφερ. % ΦΕΚ)

 

 

Ή πας με παρεκκλιση ως προ του 2003 (το γηπεδο)

 

Εφόσον το ακίνητο προϋπάρχει της 24-4-77 ως έχει και είναι εντός ζώνης, μπορείς να κάνεις χρήση της πλ. απόστασης 5,00 μ

 

 

Μπορει να το κανει, οταν εχει 4.9στρ και μπορει να παρει την παρεκκλιση ως προς του 2003 και χωρις προσωπο σε αναγνωρισμενο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

.........

Μπορει να το κανει, οταν εχει 4.9στρ και μπορει να παρει την παρεκκλιση ως προς του 2003 και χωρις προσωπο σε αναγνωρισμενο δρομο?

Πάντα με την προϋπόθεση ότι, τηρουμένων των άλλων (δυσμενέστερων πλ. αποστ.), δεν είναι εφικτό ένα λειτουργικό πλάτος κτιρίου

Το γήπεδο προϋπάρχει του 1977, είναι > 2στρεμ. και είναι εντός ζώνης, άρα εμπίπτει στην παρέκκλιση. Δεν μπορεί όμως να κάνει χρήση της άνω των 4 στρεμ. επιφάνειας για δόμηση > 200 μ²

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα, αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Οικόπεδο (εν μέρει δασικό) που έχει το απαιτούμενο εμβαδόν των 4.000 τ.μ. αλλά δεν έχει το απαιτούμενο πρόσωπο (τυφλό) σε εκτός σχεδίου περιοχή. Μπορώ να εκδόσω οικοδομική άδεια ως προυφιστάμενο του 2003??

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Ilias Bitsis said:

 Οικόπεδο (εν μέρει δασικό) που έχει το απαιτούμενο εμβαδόν των 4.000 τ.μ. αλλά δεν έχει το απαιτούμενο πρόσωπο (τυφλό) σε εκτός σχεδίου περιοχή. Μπορώ να εκδόσω οικοδομική άδεια ως προυφιστάμενο του 2003?

 

Προφανώς εννοείς γήπεδο και όχι οικόπεδο. Η ερώτηση του Δημήτρη (με τις καλημέρες μου) έχει σημασία γιατί άλλο είναι να έχει χαρακτηριστεί ιδιωτικό δάσος και άλλο δάσος ή δασική έκταση. Δώσε αναλυτικές πληροφορίες γιατί το ερώτημα θυμίζει τηλεγράφημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.