Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

εγώ nik έχω δώσει τέτοιες βεβαιώσεις που αφορούν μόνο το χώρο που χρησιμοποιείται

ως κατάστημα

(παραβλέποντας τυχόν άλλες αυθαιρεσίες εντός οικοπέδου ή  σε συνέχεια του καταστήματος ή και και του κτηρίου)

 

καθόσον η  παραπάνω βεβαίωση δεν αποτελεί βεβαίωση μεταβίβασης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι γενικά μπερδεμένο το θέμα. 

 

Επί της ουσίας τι νόημα έχει να ελέγχω νομιμότητα πολεοδομική για μία άδεια ΚΥΕ ?!

 

Τι το ενδιαφέρει το υγειονομικό αν είναι αυθαίρετο ένα πατάρι π.χ. ? Τους κανόνες υγιεινής οφείλει να ελέγχει. Τι τα μπλέξανε έτσι τα πολεοδομικά και τα υγειονομικά ποτέ μου δεν κατάλαβα.  Προφανώς το κάνουμε οι ίδιοι σαν κλάδος για να έχουμε δουλειά. Άλλη εξήγηση δεν βρίσκω. 

 

Δηλαδή ένας πουλάει παπούτσια στο Κολωνάκι και φτιάχνει ένα πατάρι 100μ2. Δεν του λέει κανείς τίποτα.

 

Πάει η Σούλα στην τρύπα στην κυψέλη να ανοίξει μανικιούρ και βρίσκει ένα πατάρι με στράντζες 10μ2 μέσα από τον προηγούμενο. Πρέπει να το τακτοποιήσει και να σκάσει μίνιμουμ 1000 σε μηχανικό - πρόστιμο. 

 

Γιατί ?!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα! Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν βγάζω άκρη? 

Έχω κληθεί να κάνω τις απαιτούμενες διαδικασίες για την άδεια λειτουργίας ενός σνακ μπαρ επιφ. 46μ² (με άλλο τόσο υπόγειο - αποθήκη που προς το παρόν δεν θα χρησιμοποιηθεί, συνδεεται όμως με το άνωθεν κατάστημα με εσ. σκάλα). Το ακίνητο βρίσκεται στο ισόγειο πολυκατοικίας κατασκευής του 1938, της οποίας ο φάκελος άδειας έχει πολτοποιηθεί. Στους τίτλους ιδιοκτησίας το ακίνητο αναφέρεται ως κατάστημα (σκέτο). Τελευταία πράξη τροποποίησης ορ. ιδιοκτησίας έγινε το 2009.  Μέχρι πρότινος, στο συγκεκριμένο κατάστημα λειτουργούσε άλλη επιχείρηση με άδεια λειτουργίας από το Δήμο επίσης σνακ μπαρ, ενώ ο συνάδελφος που το είχε αναλάβει τακτοποίησε την αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ με υπαγωγή στον Ν. 4178/13 μόνο για το ισόγειο και όχι για την υπόγεια αποθήκη. Τα ερωτήματά μου, προκειμένου να εκδώσω τη βεβαίωση μηχανικού κατά την KYA 16228/2017, ΑΡΘ.4_ΠΑΡ1.β, είναι τα εξής: 

1) Καλύπτομαι με την τακτοποίηση Ν. 4178/13 του συναδέφλου ή πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης στην ΥΔόμ?  

2) Αν καλύπτομαι με τη δήλωση στο Ν.4178, θα πρέπει να γίνει αντίστοιχα τακτοποίηση αλλαγής χρήσης σε ΚΥΕ και για το υπόγειο, εφόσον είναι λειτουργικά συνενωμένο με το ισόγειο και ας μην χρησιμοποιείται?

3) Αν καλύπτομαι με τη δήλωση στο Ν.4178, θα μπορώ να τροποποιήσω την κάτοψη ισογείου καταστήματος αλλάζοντας τη θέση του παρασκευαστηρίου και προσθέτοντας ένα WC?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

Link to comment
Share on other sites

1) Καλύπτεσαι

2) Εφόσον το υπόγειο παραμένει βοηθητικός χώρος δεν έχεις πρόβλημα

3) Ναι εκδίδοντας την κατάλληλη άδεια ανάλογα με τις εργασίες που θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.