Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Τα περί κουμπαριάς, τα λαμβάνω ως black humor.

Άλλωστε δεν θα ρώταγα να μάθω ποιες μελέτες απαιτούνται για αλλαγή χρήσης.....

 

Φαίνεται πως μέσα από την άδεια λειτουγρίας ΚΥΕ θέλουν να βγάλουν λαβράκια για υπαγωγή στον 4014. Με πιάνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

yannisk72

Η πλάκα είναι ότι, στην ΥΔΟΜ μου ζητάνε την απλή βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης. Θα έχω και την πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος.

Ο υπάλληλος γνωρίζει το ιστορικό του ακινήτου και θεωρεί πως δεν χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης.

 

Γιάννη, η προτροπή του υπαλλήλου να ''δώσεις'' την ''απλή'' βεβαίωση κύριας χρήσης για τον χώρο που προορίζεται για ΚΥΕ χωρίς την αλλαγή χρήσης, για μένα θεωρείται ύποπτη γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο υπάλληλος δεν ξέρει την σχετική νομοθεσία για τα ΚΥΕ, και όπως λες, γνωρίζει το ιστορικό του συγκεκριμένου χώρου. Τι κύρια χρήση θα έχει εκτός από τον όγκο αέρα που περιέχει?

Το ''αυθαίρετο'' συμπέρασμά μου λοιπόν από αυτά που άκουσα αλλά και από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου, είναι ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να έχει έρθει σε επαφή με τον υπάλληλο και ο τελευταίος του είπε ότι θα του την ''φτιάξει'' την υπόθεσή του ''χρησιμοποιώντας'' εσένα φυσικά σαν τον αναγκαίο ενδιάμεσο που θα υπογράψει.

Εδώ κολλάει το ''κουμπάρος'', είναι αυτός που θα χρησιμοποιηθεί από το σύστημα για να τους φτιάξει την υπόθεση στου καθενός τα μέτρα. Δεν αμφισβήτησα ποτέ τις δικές σου προθέσεις.

Ενώ εσύ θα υπογράψεις, ενώ εσύ θα έχεις την ευθύνη σε μια περίπτωση καταγγελίας από ανταγωνιστή κλπ, αυτός, ο υπάλληλος όμως, θα είναι αυτός που έφτιαξε τελικά την δουλειά για τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσουμε όμως για το ¨δια ταύτα¨. Στο link www.poleodomia.gov.gr αναφέρει ότι, για αλλαγή χρήσης (δεν διαχωρίζει όμως τις χρήσεις) απαιτούνται, Αρχιτεκτονικά, Παθητική - Ενεργητική και Τεχνική Έκθεση Μηχανικού.

Μόνο αυτές οι μελέτες χρειάζονται?

 

Τις κουμπαριές που περιγράφεις, τις έχω φάει στην μάπα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα με αυτές μόνο και τα διακαιολογητικά για την νομιμότητα του προ '55 κτηρίου, αν θελήσουν και κάτι άλλο, ας το βγάλουν παρατήρηση και τους το κάνεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΝΑΚ , ή θερμομονωτική επάρκεια , ύδρευση - αποχέτευση δεν χρειάζονται ;

Link to comment
Share on other sites

Θερμομονωτική επάρκεια, ενδεχομένως. ΚΕΝΑΚ, δεν νομίζω, αφού δεν γίνονται εργασίες που να επιρρεάζουν την ενεργειακή απόδοση του κτιρίου.

 

siradrab, να κάνω μετά τις μελέτες που θα προκύψουν στην πορεία... το κόστος όμως, θα αυξηθεί. Εσύ πιστεύεις πως ο πελάτης θα το δεχθεί?

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις μια τιμή τώρα που θα είναι τιμή-πακέτο, δεν είναι καλό να επανέρχεσαι σε θέματα αμοιβής ξανά μετά. Είναι λίγο τόμπολα άλλα έτσι νομίζω είναι το σωστό.

Θα κάνεις μια εκτίμηση της κατάστασης που θα αντιμετωπίσεις, θα δώσεις μια τιμή και θα κάνεις την βουτιά κρατώντας την αναπνοή σου.

Δεν μπορεί να γίνει κατανοητό από τον κόσμο όλο αυτό το μπάχαλο-μπέρδεμα που βιώνουμε εμείς με την δουλειά μας και που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται τις περισσότερες φορές σε θέματα αμοιβών, νομοθεσίας και διαδικασιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος(ψητοπωλειο) δυναμικότητας απο 50 εως 100 άτομα ζητάνε ειδικό χωρο αποθήκευσης πρώτων υλών , δεν βρίσκω κάπου στη νομοθεσία την υποχρέωση αυτού, μπορεί κάποιος να μου το υποδείξει

Edited by dubfire
Link to comment
Share on other sites

Στη νέα υγειονομική διάταξη στο άρθρο 14 παρ 2 για τη μαζική εστίαση:

 

Χώρο ανάλογης παραλαβής και αποθήκευσης πρώτων

υλών (ξηρή αποθήκη− ψύξη− κατάψυξη) και ειδών συσκευ−

ασίας Χώρο επεξεργασίας, μεριδοποίησης, διατήρησης

ετοίμων φαγητών Χώρο πλύσεως σκευών Ο χώρος πλύ−

σεως σκευών θα είναι ανάλογος των παρασκευαζομέ−

νων τροφίμων και των σκευών που χρησιμοποιούνται,

σε θέση που να αποφεύγεται η διασταυρούμενη επι−

μόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω και σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

δεν αναφέρει τα τετραγωνικά και στο τέλος της διάταξης μας παραπέμπει στην υπουργική απόφαση του 83 όπου κάτω απο 50 άτομα δεν απαιτείται χώρος αποθήκευσης

 

μήπως μπερδεύομαι κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.