Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με άδεια λειτουργίας


civic280

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας!

Μου έτυχε κάτι περίεργο και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας η τι γίνεται σε άλλους νομούς!

Έχω ένα κτίριο στο οποίο έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής με χρήση κατάστημα και έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με αυτή. Στην προσπάθεια μου να εκδώσω άδεια λειτουργίας το υγειονομικό μου ζητά θεωρημένες κατόψεις από την αρμόδια πολεοδομία.

Το πρόβλημα τώρα έχει ως εξής.

Στην πολεοδομία μου σφραγίζουν τα σχέδια της αδείας στα οποία δεν φαίνονται οι πάγκοι κι έτσι το υγειονομικό δεν τα δέχεται. Προσπάθησα λοιπόν να εκδώσω έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ( για εσωτερικές διαρρυθμίσεις ) για΄την οποία πάλι η πολεοδομία δεν μου σφραγίζει σχέδια.

Έχω λοιπόν έναν νόμιμο πελάτη ο οποίος δεν μπορεί να πάρει άδεια για το κατάστημα του……..

Ρε παΐδια έχω βρεθεί σε αδιέξοδο!!!

Μήπως υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω?

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο και τι γίνεται στην περιοχή σας?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ…!!!

Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά,

  • τι χρήση έχει ο χώρος; σκέτο κατάστημα, ε;
  • ο πελάτης χρειάζεται κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος;

μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα και όχι τα έπιπλα;

  • όταν λες πάγκο εννοείς παρακευαστήριο, νεροχύτες κλπ;
  • προθαλάμυς σε wc, νιπτήρες κλπ

για τα παραπάνω δε χρειάζεσαι άδεια μικρης κλίμακας

χρειάζεσαι νέα οικοδομική άδεια με τίτλο: "Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος τάδε (πχ snak bar)"

-------

επίσης γραψε την ιδιότητά σου στο προφιλ σου

Link to comment
Share on other sites

τα κινητά έπιπλα είναι παράλογο να τα ζητούν

 

τον πάγκο, συζητιέται

είναι μεν υπερβολικό αλλά επειδή πρόκειται για σταθερό έπιπλο, θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί πως σε κάποιες περιπτώσεις διαμορφώνει χώρους

οπότε ξεμπερδεύεις με μια άδεια μικρής κλίμακας

 

ο νεροχύτης είναι μηχανολογικός εξοπλισμός και δεν καλύπτεται με άδεια μικρής κλίμακας

μόνο με κανονική άδεια

κάποιες πολεοδομίες μπορέι να κάνουν λίγο τα στραβά μάτια και να τον περάσουν με μικρή κλίμακα

 

θεωρώ πως θες κανονική άδεια οπότε μαζί με τον νεροχύτη κάνει και μια αλλαγή χρήσης να είσαι καλλημένος

διότι βλέπω την πολεοδομία σου πολλη ζορική

--------

οι ίδιοι τι ακριβώς σου ζητούν;

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση που μου έτυχε κατ' επανάληψη, οι υπάλληλοι στο υγειονομικό αλλά και στον αρμόδιο Δήμο, μου είπαν να πάρω τα θεωρημένα σχέδια της πολεοδομίας και πάνω σε αυτά να σχεδιάσω τους πάγκους, τα έπιπλα κ.λ.π. Δεν θα εκφέρω άποψη πάνω σε αυτό. Ο καθένας μπορεί να κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

τα κινητά έπιπλα είναι παράλογο να τα ζητούν

 

τον πάγκο, συζητιέται

είναι μεν υπερβολικό αλλά επειδή πρόκειται για σταθερό έπιπλο, θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί πως σε κάποιες περιπτώσεις διαμορφώνει χώρους

οπότε ξεμπερδεύεις με μια άδεια μικρής κλίμακας

 

ο νεροχύτης είναι μηχανολογικός εξοπλισμός και δεν καλύπτεται με άδεια μικρής κλίμακας

μόνο με κανονική άδεια

κάποιες πολεοδομίες μπορέι να κάνουν λίγο τα στραβά μάτια και να τον περάσουν με μικρή κλίμακα

 

θεωρώ πως θες κανονική άδεια οπότε μαζί με τον νεροχύτη κάνει και μια αλλαγή χρήσης να είσαι καλλημένος

διότι βλέπω την πολεοδομία σου πολλη ζορική

--------

οι ίδιοι τι ακριβώς σου ζητούν;

 

Αυτο ειναι το θέμα. Ηπολεοδομία τα ρίχνει στο υγειονομικό και το υγειονομικό στην πολεοδομία!

Ασε που η πολεοδομία δεν σφραγίζει σχέδια σε αδεια μικρής κλίμακας.

Αλλαγή χρήσης δεν χρειάζεται οποτε τι να καταθεσω "προσθηκη πάγκου και νεροχύτη"

Το κτίριο είναι ισόγειο οπότε δεν απαιτείται μηχανολογικη μελέτη.

Στις δικές σας υπηρεσίες τι γίνεται ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

"Εσωτερικές διαρυθμίσεις ισογείου καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος" θα είναι ο τίτλος

 

θα κάνεις τα αρχιτεκτονικά σχέδια και θα πάρεις απαλλαγή από τα μηχανολογικα

Link to comment
Share on other sites

"Εσωτερικές διαρυθμίσεις ισογείου καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος" θα είναι ο τίτλος

 

θα κάνεις τα αρχιτεκτονικά σχέδια και θα πάρεις απαλλαγή από τα μηχανολογικα

 

Οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις γινονται και με μια μικρής κλιμακας!

Γιατι να επιβαρυνθεί ο πελάτης με την έκδοση κανονικής άδειας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.