Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσιμεντοενέσεις και gunite


 

Recommended Posts

Τέλος ποιά τιμή μονάδας επιλέγεται για να υπολογίσεις το κόστος? (ψάχνω στο ΑΤΟΕ αλλά προς το παρόν δε βρήκα τπτ.)

 

Αυτό ισως?

 

 

ATOE.gif ΑΡΘΡΟ ΑΤΕΚ 17 ΤΙΜΑΡΙΘΜΙΚΗ 2008Δ

 

Τσιμεντένεση σε οποιοδήποτε στοιχείο (τοιχοδομές γενικά, άοπλο ή οπλισμένο

σκυρόδεμα, βράχο κλπ) σε οποιοδήποτε ύψος ή βάθος αλλά από το δάπεδο εργασίας

μέχρι 7 μέτρα. Σύνθεση ενέματος 20 kg τσιμέντου, 5 kg ξηρής άμμου ποταμού ή

θάλασσας, 10 kg νερό και 200 gr Τρικοζάλ ή ανάλογο ταχυπηκτικό.

(100 kg νωπού παρασκευαζόμενου ενέματος)

 

Υλικά

α) Τσιμέντο (026) kg 57x 0,10 = 5,57

β) Αμμος κονιαμάτων (051) m3 0,008x 15,40 = 0,12

γ) Νερό (021) m3 0,030x 2,67 = 0,08

δ) Ταχυπηκτικό και μικροϋλικά

(ακροφύσια πακόρ κλπ) σε

ταχυπηκτικό εγχώριο (531) kg 1,50x 1,18 = 1,77

Εργασία

ε) Συγκρότημα τσιμεντενέσεως (1508) ΗΔ 1,00x 195,55 = 195,55

Τεχν (003) h 2,00x 23,48 = 46,96

Εργ. (001) h 4,00x 15,95 = 63,81

-----------------------

Αθροισμα 313,86

Τιμή 100 kg ευρώ 313,86

τριακόσια δέκα τρία και ογδόντα έξη λεπτά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λατρεύω σε αυτό το φόρουμ είναι το να μιλάμε 10 "άσχετοι" (άσχετοι = χωρίς εμπειρία, όχι άσχετοι με το αντικείμενο) για κάτι και στο τέλος να παρουσιάζεται ένας "Ροδόπουλος" και να αποστομώνει... Δείχνει πραγματικά το λόγο ύπαρξης τέτοιων φόρουμ.

Ευχαριστούμε πολύ για τις καταλυτικές παρεμβάσεις... Δεν γνωρίζω σχετικά με αυτό που προτείνετε, κάποιο link?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λατρεύω σε αυτό το φόρουμ είναι το να μιλάμε 10 "άσχετοι" (άσχετοι = χωρίς εμπειρία, όχι άσχετοι με το αντικείμενο) για κάτι και στο τέλος να παρουσιάζεται ένας "Ροδόπουλος" και να αποστομώνει... Δείχνει πραγματικά το λόγο ύπαρξης τέτοιων φόρουμ.

Ευχαριστούμε πολύ για τις καταλυτικές παρεμβάσεις... Δεν γνωρίζω σχετικά με αυτό που προτείνετε, κάποιο link?

 

http://www.geophysical.com/structurescanmini.htm

 

κοιτα το βιντεο για να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα απογοητεύσω, αλλά τα διαγράμματα που δίνει το γαιοραντάρ στις λιθοδομές είναι ...απογοητευτικά. Ακόμη και το σονόμετρο (υπέρηχοι) που στο Ω/Σ χρησιμοποιείται επιτυχέστατα (για επιθεώρηση ενεμάτων) στις λιθοδομές δεν κάνει τίποτα. Επιπλέον εσύ θέλεις ακριβή ποσοτική εκτίμηση του ενέματος. Κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατόν μόνο με διαμπερή σονομέτρηση (από τις δύο πλευρές του τοίχου), εφόσον εκτελούσες την μέτρηση πριν και μετά το ένεμα, και πάντα καλυμπράροντας τις μετρήσεις με πυρήνες... Δηλαδή η μέθοδος δεν σου κάνει. Υπάρχουν και ακτίνες Χ. Δεν έχω δει εφαρμογή τους από κοντά, αλλά θες ειδική άδεια λαι πολλά λευτά. Επίσης, αν στο ένεμα δεν έχει μπεί σκιαστικό δεν βλέπεις τίποτα (πάλι δεν κάνει).

 

Η τιμή του Topap είναι καλή σαν τάξη μεγέθους, αλλά όπως μπορείς να δεις κι εσύ αφορά κατά το μεγαλύτερο μέρος εργασία και εξοπλισμό. Υπό άλλες συνθήκες παίρνεις άλλες τιμές και πρέπει να είσαι προσεκτικός στο πως θα την επικαλεστείς στην έκθεση. Γενικώς από έργο σε έργο υπάρχουν διακυμάνσεις στην τιμή αναλογα με το είδος της εργασίας και τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα απογοητεύσω, αλλά τα διαγράμματα που δίνει το γαιοραντάρ στις λιθοδομές είναι ...απογοητευτικά.

 

Εν μέρει έχεις δικιο. Εχω δει γαιοραντάρ σε μεγάλη εκκλησία με αρκετα καλα αποτελεσματα (ακριβεια 70%). Απο μεγάλη εταιρεία στην Ευρωπη. Το ειχανε κάνει charged με κάτι καλώδια.

 

Με μπορω να συγκρινω με σονομετρηση. Για ακτινες Χ δεν το συζητάω ειναι σχεδόν αδυνατον να παρεις αδεια.

Link to comment
Share on other sites

...Εχω δει γαιοραντάρ σε μεγάλη εκκλησία με αρκετα καλα αποτελεσματα (ακριβεια 70%). Απο μεγάλη εταιρεία στην Ευρωπη...

 

Α, έτσι πάω πάσο! Ναι υπάρχουν φοβερά πράγματα, κι εγώ είδα σε παρουσίαση πλήρη αναπαράσταση σε σχέδιο (διάγραμμα δύο διαστάσεων) και όχι διαγράμματα και "έπαθα πλάκα". Δυστυχώς δεν έχω δει τέτοια πράγματα στην Ελλάδα. Η χρήση του γαιωραντάρ σε τομείς αρχαιολογικού ενδιαφέροντος είναι πολύ περιορισμένη (κάκιστα κατά την γνώμη μου), τα μηχανήματα και τα συνεργεία λίγα, το κόστος υψηλό. Ο,τι εφαρμογές έπεσαν στην αντίληψή μου (συνέδρια κλπ, μην φανταστείτε ότι τις έκανα εγώ), ήταν με μονοδιάστατα διαγράμματα ανακλώμενου σήματος. Δεν είναι κακό αυτό, απλώς απαιτεί πολύ κόπο για την αναπαράσταση και δεν δίνει πολλά περιθώρια για ποσοτικά συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει χωρις να θελω να το παιξω κάποιος ημουνα και εγω μπλεγμένος απλα μου μαθανε το DC charging. Πηραμε το μηχανημα και πραγματικά ειναι φοβερο. Δυστυχώς υπάρχει υψηλό κόστος να δικαιολογηση ιδιωτικό εργο.

 

ειχουμε αυτό

http://www.geophysical.com/structurescanpro.htm

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο μηχανάκι... και καλή διακριτική ικανότητα, αν κρίνω από την μπροσούρα. Έτσι λοιπόν αποτυπώνετε τον οπλισμό... τέρμα τα μαγνητόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο μηχανάκι... και καλή διακριτική ικανότητα, αν κρίνω από την μπροσούρα. Έτσι λοιπόν αποτυπώνετε τον οπλισμό... τέρμα τα μαγνητόμετρα!

 

O μαγνητογράφος ειναι αρκετα πιο γρηγορος. Εμεις βαζουμε και τα δύο. Απλα το μηχανάκι μου δινει την απόκλιση που περνάω στον μαγνητογράφο. Εφοσον βεβαια δεν εχουμε ξυλοτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.