Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γιατί δε δόθηκε κάποια απάντηση στο ερώτημα του μέλους Χάρης;


Leonardo

Recommended Posts

Και επειδή κάποτε θεωρούσα την Αλεξίου την καλύτερη Ελληνίδα τραγουδίστρια (αλλά μετά που μεγάλωσα έβαλα στην κορυφή τη Βιτάλη) να κάνω μια διόρθωση: Χάρις γράφεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε p. varvaris ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.

Όντως το συγκεκριμένο ερώτημα του συναδέλφου Leonardo απαντήθηκε ίσως και περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε. Πολλά ακόμα θα μπορούσαν να ειπωθούν, αλλά με τη προϋπόθεση της συμμετοχής του μέλους Χάρης.

 

Κι επειδή είναι πρώην μέλος και πλέον ΔΕΝ έχει αυτή τη στιγμή το στοιχειώδες δικαίωμα της υπεράσπισης του εαυτού του, καλό είναι να ΜΗ συνεχισθεί αυτή η κουβέντα.

Τις αποφάσεις του τις πήρε και μεις το ίδιο.

 

Ελπίζω να ηρεμήσει τώρα που δεν υπάρχει κανένα δεδομένο προσωπικό ή μή που να τον συνδέει με την ανθρώπινη υπόστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο ερώτημα του πρώην μέλους "Χάρης" χρειάστηκε κάποιος χρόνος ώστε να δωθεί νομικά τεκμηριωμένη απάντηση. (Δυστυχώς εκεί καταντήσαμε).

 

Πριν ολοκληρωθεί η απάντηση αυτή , το πρώην μέλος Χάρης ζήτησε την διαγραφή του από το forum και το αίτημά του έγινε δεκτό.

 

Δεν υπήρχε πλέον λόγος απάντησης.

 

Δεν ήθελα με το thread αυτό να ρίξω λάδι στη φωτιά, ούτε και φανταζόμουνα ότι θα πάρει τέτοια έκταση! Η παραπάνω απάντηση ήταν για εμένα αρκετή, δε ζητούσα να έχω απάντηση στην ερώτηση του μέλους Χάρης.

 

Παρακαλώ να μου επιτρέψετε όμως ένα δύο σχετικά σχόλια ως εξωτερικός παρατηρητής και όχι ως "δικηγόρος". Να διαγραφούν αν θεωρηθεί ότι είναι off topic καθώς δε ζητάω να λάβω κάποια απάντηση σε αυτά! Επίσης, για εμένα το thread αυτό έχει κλείσει.

 

Άποψή μου είναι ότι το μέλος Χάρης δε θα ζητούσε τη διαγραφή του από το forum αν οι παραπάνω απαντήσεις είχαν δοθεί νωρίτερα και είχε μετά κλειδωθεί το thread του! Έστω και μία γραμμή μόνο που να λέει ότι απάντηση θα λάμβανε προσεχώς! Επιπλέον το θεωρώ άδικο που βομβαρδίστηκε με όλα αυτά τα απαντητικά posts τώρα που είναι ανενεργό μέλος! Τέλος, και χωρίς να θέλω να κάνω υποδείξεις, προσωπικά αν ήμουνα Υπερ-Συντονιστής και τόσο ενοχλημένος με τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους θα διέγραφα και όλα τα posts του (πλήρης διαγραφή όπως ζητήσε, και όχι μερική) για λόγους υπερηφάνειας και μόνο - διαφορετικά θα το άφηνα ακόμα ενεργό!

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι όλοι μας έχουμε δικαίωμα στο λάθος! Shit happens!

 

 

ελπίζω η σαμπάνια να είναι ακριβή

 

Δεν μπόρεσα να μη γελάσω με αυτό, πολύ επίκαιρο, τουλάχιστον όπως το ερμήνευσα εγώ!

 

 

Cheers,

Leonardo

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον το θεωρώ άδικο που βομβαρδίστηκε με όλα αυτά τα απαντητικά posts τώρα που είναι ανενεργό μέλος!

ενώ όταν ήταν ενεργό ήταν όλοι μούγκα? μόνο εγώ έχω γράψει 100+ posts

Link to comment
Share on other sites

Leonardo ο το μέλος Χάρης είχε προσπαθήσει παλαιότερα να σβήσει το ίδιο τα μηνύματά του.

Αυτό από ότι καταλαβαίνεις θα ήταν ένα σοβαρό ζήτημα για την συνέχεια του διαλόγου. Κάθε νέος μηχανικός δεν θα έβγαζε άκρη σε πολλά θέματα που θα αναζητούσε.

Εξάλλου και το ίδιο το πρώην μέλος Χάρης είχε πει:

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=91881&postcount=31

 

Το θέμα από ότι σίγουρα πρόσεξες μεταφέρθηκε εδώ για να είναι ορατό και από απλούς θεατές του φόρουμ, για να μπορέσει δηλαδή να το διαβάσει και το ίδιο το μέλος Χάρης.

 

Να είσαι σίγουρος πως το πρώην μέλος Χάρης είχε πάρα πολλές ευκαιρίες για να αποδείξει κάτι άλλο από αυτό που βγάζει αυτήν την στιγμή με τις ενέργειες του.

Ας με διαψεύσει κάποιος

 

edit...με πρόλαβε ο rigid

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα έκανε ο Χάρης δεν το ξέρει κανείς μας.

 

Οι παραπάνω απαντήσεις χρειάζονταν χρόνο για να δοθούν με τον σωστό τρόπο.

 

Ένας τρόπος προστασίας του μέλους ήταν τα ερωτήματα ή οι παρατηρήσεις του να κλειδωθούν και στη συνέχεια να τεθούν υπο διαχείριση.

Τώρα αν αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος ή όχι, πάλι σχετική είναι η απάντηση.

 

Εφόσον ο χρήστης ζήτησε διαγραφή δεν είναι δυνατόν να το αρνηθούμε.

 

Διαγραφή των δημοσιεύσεων δεν κάνουμε είτε ενοχλούμαστε είτε όχι.

Ο συντονισμός και η διαχείριση είναι πάνω από υπερηφάνειες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλά το απόσπασμα αυτό με τις δηλώσεις του Χάρη ήταν όλα τα λεφτά :

 

"...και καταστρέφεται η δομή της συζήτησης γιατί δεν γνωρίζεις ποιος είπε τι.

Όπως και στην πραγματική ζωή τίποτα δεν διαγράφεται απ' όσα κάνουμε.

Θεωρώ δε αυτονόητο ότι όλοι γνωρίζουν ότι τα γραπτά μένουν (scripta manent)!

Ίσα-ίσα το αρνητικό στο forum είναι η δυνατότητα των μελών να σβήνουν ή να τροποποιούν τα μηνύματά τους ακόμα και μετά το πέρας ενός εύλογου χρονικού διαστήματος (πχ μιας ημέρας). Φαντάζεστε αύριο να μου τη βιδώσει και να αρχίσω να σβήνω τα μηνύματά μου; Δεν θα προκληθεί μεγάλη ζημιά στον ιστό των συζητήσεων; Έχω το δικαίωμα να το κάνω; Πιστεύω πως όχι. "

 

Βρε πως αλλάζουν οι καιροί ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μου αρεσει καθολου και το εχω τονισει και πιο παλια, ειναι ότι οταν καποιος διαγραφεται, να υπαρχει η δυνατοτητα, αν το επιθυμεί, να διαγραφει και το nickname και να αντικατασταθει από κάτι άλλο όπως Πρωην μέλος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

............

Άποψή μου είναι ότι το μέλος Χάρης δε θα ζητούσε τη διαγραφή του από το forum αν οι παραπάνω απαντήσεις είχαν δοθεί νωρίτερα και είχε μετά κλειδωθεί το thread του! Έστω και μία γραμμή μόνο που να λέει ότι απάντηση θα λάμβανε προσεχώς! Επιπλέον το θεωρώ άδικο που βομβαρδίστηκε με όλα αυτά τα απαντητικά posts τώρα που είναι ανενεργό μέλος! Τέλος, και χωρίς να θέλω να κάνω υποδείξεις, προσωπικά αν ήμουνα Υπερ-Συντονιστής και τόσο ενοχλημένος με τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους θα διέγραφα και όλα τα posts του (πλήρης διαγραφή όπως ζητήσε, και όχι μερική) για λόγους υπερηφάνειας και μόνο - διαφορετικά θα το άφηνα ακόμα ενεργό!

 

Συνάδελφε Leonardo,

Οι τοποθετήσεις των συναδέλφων συντονιστών Avgoust, AΡΗΣ ΧΑΝΙΑ και ΜΥΡΙ στα #25,#46, $47 καλύπτουν ΑΠΟΛΥΤΑ τις θέσεις ΟΛΗΣ της συντονιστικής ομάδας. Άλλωστε αν διαβάσεις και τον επίμαχο νόμο σε περίπτωση που κάποιος καλείται να δώσει απαντήσεις για βάση δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα αυτό γίνεται εντός χρονικού διαστήματος 15 ημερών. Το πρώην μέλος ΔΕΝ μας άφησε το περιθώριο αυτό με τις συνεχείς παρεμβάσεις του. Ειδικά μετά από αυτό σε συνδυασμό με αυτό το post του, ΔΕΝ μας άφησε ΚΑΝΕΝΑ περιθώριο να τον διατηρήσουμε ενεργό ώστε και να λάβει την απάντηση τεκμηριωμένη και διασταυρωμένη από νομικούς. Ιδιαίτερα όταν όπως σωστά ο συνάδελφος Avgoust ανέφερε, κάποιος απεργάζεται τη ποινική ή διοικητική ή αστική δίωξη.

Όπως εξήγησα στην απάντησή μου, η αφαίρεση και μόνο του email από το λογαριασμό χρήστη, τον καθιστά αυτομάτως ανενεργό.

Δεν τίθεται θέμα υπερηφάνειας Διαχειριστή ή Υπερσυντονιστή ή Συντονιστή εδώ, όταν πρόκειται περί διαγραφής λογαριασμού μέλους.

Η άποψη του Ίδιου του μέλους Χάρη, που δημοσίευσε σε ΑΝΥΠΟΠΤΟ ΧΡΟΝΟ ( 17-07-2009, 11:38 ), αποτελούσε και αποτελεί ΠΑΓΙΟ σκεπτικό της συντονιστικής ομάδας. Είναι πολύ εύκολο να γίνει σε λογαριασμό με 0~1 posts μόνο. Φαντάσου ακόμα ακόμα και εσύ να είχες τα έξι μοναδικά σου ποστς σε όλο το φόρουμ στο παρόν θέμα και να γίνει διαγραφή τους. Ποιός το ξεκίνησε το παρόν θέμα? και ποια ήταν η ερώτηση που όλοι απαντάνε? και τι είπε το "πρώην μέλος" (leonardo μάλλον θα τον έλεγαν αφού έτσι τον αποκαλούν οι υπόλοιποι) στα ποστς #9,#11,#14 & #44????

Η τακτική που ακολούθησε το πρώην μέλος Χάρης απέναντι του παρόντος φόρουμ ειδικά τον τελευταίο καιρό ήταν κατ' εξακολούθηση και κατά συρροή προκλητική και σαφέστατα ενοχλητική. Μάλιστα είναι πρωτοφανής για το παρόν φόρουμ αλλά και για τα υπόλοιπα φόρουμ της ελληνικής επικράτειας τουλάχιστο φαντάζομαι. Αλλά δεν αποτελούσε λόγο διαγραφής του!

Το θέμα το μετέφερα εδώ στη κουβέντα, ώστε να μπορέσει να το διαβάσει και ο ίδιος ως επισκέπτης, καθότι στο υποφόρουμ Michanikos μπορεί να διαβάσει κάποιος που έχει ενεργό λογαριασμό και αφού κάνει login στο σύστημα. Άλλωστε όπως είπα στην μακροσκελή απάντησή μου, μπορεί να έχει ήδη δημιουργήσει λογαριασμό με άλλο όνομα και να μπορούσε να το διαβάζει. Ακόμα και με το όνομα Leonardo!!! :D

Αυτό ΔΕΝ μπορούμε να το ελέγξουμε καθότι τα στοιχεία που καταχωρούνται στη βάση είναι απλά ναι μεν δεδομένα αλλά όχι προσωπικού χαρακτήρα.

Νομίζω ότι και με την απάντησή μου αυτή να έκλεισε ο κύκλος αυτού του θέματος.

Αν δεν έχει κανείς τίποτα άλλο να προσθέσει καλό είναι όπως είπα και παραπάνω να ΜΗ συνεχίσουμε απουσία του τη κουβέντα.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.