Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση σε υποστυλώματα κυκλικής διατομής


ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

Recommended Posts

Πως επιτυγχανεται θερμομονωση σε υποστυλωματα κυκλικης διατομης?Γινεται παραγγελια καλουπιου π.χ. κατα 3 ποντους μεγαλυτερης διαμετρου και τοποθετειται περιμετρικα?Δε χρειαζεται ομως και ειδικη παραγγελια μονωτικης πλακας?

 

EDIT: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Τουλαχιστον για το κομματι που θα ειναι εκτεθειμενο εξωτερικα.Βεβαια αν δε βαλω εσωτερικα, θα ειναι δυσκολο κατασκευαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Τα υποστυλώματα κυκλικής διατομής έχουν λόγο ύπαρξης όταν είναι ελεύθερα (βασικοί αρχιτεκτονικοί κανόνες). Σε όσες περιπτώσεις τα είδα ενσωματωμένα στην τοιχοποιία η εικόνα ήταν άθλια - και όχι δεν είναι υποκειμενικό. Πλίιζ, ας μην κάνουμε τέτοια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις θερμοσοβά Τetkto term, της Tekto.

Εγώ το έχω δοκιμάσει σε δικές μου κατασκευές και είμαι πολύ ικανοποιημένος, άσε που δεν έχεις και πουθενά θερμογέφυρες. Ρίξε μια ματιά στο: http://www.tekto.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου που έβαλα θερμομονωτικό σοβά, στις δοκούς και στα υποστυλώματα μόνο καθότι δεν είχαν καθόλου μόνωση, δεν έγινε τίποτα. Μούχλες εμφανίζονται σ' αυτά τα σημεία τα οποία τα αισθάνεσαι πολύ πιο κρύα το χειμώνα. Ποια εταιρείας ήταν δε θυμάμαι αλλά οι εργασίες έλαβαν χώρα το 1989. Ίσως τότε τα προϊόντα αυτά να μην ήταν και τόσο προηγμένα, αλλά έτσι κι αλλιώς τι να σου κάνουν δυο εκατοστά σοβά; Πόσο λ να έχει ο θερμομονωτικός σοβάς;

Link to comment
Share on other sites

Τη λυση που προτεινα,δηλαδη να παραγγειλω μεγαλυτερο καλουπι υποστυλωματος και να τοποθετησω περιμετρικα του οπλισμου περισφιξης μονωτικα ειδικης παραγγελιας,πως την βλεπετε?Πολλη μανουρα για το τιποτα?

 

ss_sk

 

Συμφωνω μαζι σου, αλλα δεν εχω εκπονησει εγω τη μελετη και δεν μπορω πλεον να κανω κατι.Παντως καλο ειναι ν αναφερουμε αντιστοιχους βασικους αρχιτεκτονικους και στατικους κανονες,θα βοηθησει πολλους...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το κανονικό καλούπι της κολόνας. Βάλε τον μπετατζή σου να κόψει από πάνω ώς κάτω μία λωρίδα (χαρτόνι είναι έτσι κι αλλιώς) για να βάλεις το dow, και μετά "κλείσε" το άνοιγμα με μπετοφόρμ και να κάνει έτσι την ευθύγραμμη πλευρά παράλληλα με τον τοίχο. Δεν βλέπω άλλη λύση, εκτός από το να μην βάλεις dow διότι ξαναλέω, η επιφάνεια είναι πολύ μικρή. Αλλη λύση: μην βάζεις τώρα dow, αλλά βάλε στο χτίσιμο. Θα σου μένει φαντάζομαι ένα κενό ~20εκ ακάλυπτης κολόνας μς τοίχο αριστερά-δεξιά. Εκεί μπορείς να κολλήσεις την θερμομόνωσή σου.

Αλλά συγνώμη που θα σου το πώ και είναι μόνο δική μου άποψη, ανησυχείς πολύ για το τίποτα... Κοίτα τα σοβαρά κατασκευαστικά μερη της στρόγγυλης κολόνας (όπως το να στραβώσουν καλά οι αναμονές εάν απο κάτω της έχεις τετράγωνη, καλή εφαρμογή σιγμοειδών συνδετήρων κτλ). Ξέρω, βγήκα λίγο εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου που έβαλα θερμομονωτικό σοβά, στις δοκούς και στα υποστυλώματα μόνο καθότι δεν είχαν καθόλου μόνωση, δεν έγινε τίποτα. Μούχλες εμφανίζονται σ' αυτά τα σημεία τα οποία τα αισθάνεσαι πολύ πιο κρύα το χειμώνα. Ποια εταιρείας ήταν δε θυμάμαι αλλά οι εργασίες έλαβαν χώρα το 1989. Ίσως τότε τα προϊόντα αυτά να μην ήταν και τόσο προηγμένα, αλλά έτσι κι αλλιώς τι να σου κάνουν δυο εκατοστά σοβά; Πόσο λ να έχει ο θερμομονωτικός σοβάς;

 

 

Χάρη ο θερμομονωτικός σοβάς που λέω εγώ είναι πλήρως πιστοποιημένος και μάλιστα ενδείκνυται για βιοκλιματικό σχεδιασμό επειδή δουλεύει με δυναμική μόνωση και όχι στατική.

Τεχνικά χαρακτηριστικά

# Ξηρά πυκνότητα: 250 kg./m2.

# Αντοχή θλίψης (28 days): 1,16 N/mm2.

# Αντοχή Κάμψης (28 days): 0,42 N/mm2.

# Θερμική αγωγημότητα l: 0,051 W/(m.K).[/highlight]

# Αντίσταση διάχυσης υδρατμών m: 9,04

# Ηχομόνωση σε τοίχους: 39 dB

 

Ρίξτε μια ματιά εδω:http://www.tekto.gr/GR/proiontaDetails.asp?pid=21

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.