Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφαίρεση υποστυλώματος από ιδιοκτήτη


 

Recommended Posts

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο υποψήφιος αγοραστής το έθεσε ώς απαραίτητη προυπόθεση για να αγοράσει το σπίτι , να φύγει η κολώνα απο την θέα του. Οπότε..αν είναι να πέσει το ευρώ...παίζεις και ένα JENGA! με το σπίτι!

 

αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα..

δηλαδή αν παει άλλος αγοραστής και του πει οτι χωρίς κολώνα δεν το αγοράσει θα την ξαναβάλει πίσω???

ή πιο πιθανό σενάριο, αν το αγοράσει κάποιος και καταλάβει ότι από το εγκεκριμένο σχέδιο λείπει μια κολώνα και ζητήσει πραγματογνωμοσύνη από το τεε τι θα γίνει μετά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητέ andreaspele

Έχω αντιληφθεί ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο.

Επειδή όμως στη δουλειά μου

1. Όσες φορές έχω δώσει αλλού κάποιο στατικό είμαι σε στενή συνεργασία με τον συνάδελφο.

2. Δεν θυσιάζω την οποιαδήποτε επαγγελματική μου υπόσταση στα καπρίτσια του κάθε αγοραστή.

3. Δεν παιζω JENGA με στατικούς φορείς

Μήπως κοροϊδεύω τον εαυτό μου;

Υ.Γ. 1 Μας λες «Συμβαίνει πολλές φορές , οι αρχιτέκτονες και εμείς οι μηχανικοί να πέρνουν στατικά φασόν που στην πράξη να μην ξέρουν ούτε τους ξυλοτύπους να διαβάσουν»

Αν αυτό συμβαίνει πολλές φορές τότε δεν πάμε καλά.

Υ.Γ. 2 Ο συνάδελφος που πήρε έναν ξυλότυπο και τον εφάρμοσε χωρίς καν να δει που πέφτουν οι κολώνες στο αρχιτεκτονικό του θέλει σοβαρά να αυτοπροσδιορίζεται μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Μια αφελής ερώτηση

Καλά ο "επιστήμων" συνάδελφος που έκανε την επέμβαση και εκ των υστέρων ψάχνει κάποιον να του πει αν ο ασθενής θα ζήσει, ο αγοραστής δεν έχει κανένα πρόβλημα;

Δεν ρωτάω για τον μηχανικό του γιατί είναι φως φανάρι ότι σε μηχανικό θα απευθυνθεί όταν θα βρίσκεται στη φάση να επιλέξει χρώματα για την κρεββατοκάμαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάντοντας αυτή την πατέντα , βλέπετε οτι υπάρχει πρόβλημα στατικότητας στο μπαλκόνι? Ή τα μεταλλικά δοκάρια αναλαμβάνουν επαρκώς τις ροπές και το βάρος του μπαλκονιού ?

 

Προσωπικά η στατική συμπεριφορά δε θα με προβλημάτιζε πολύ, όλο και κάποιος τρόπος θα βρεθεί να συγκρατηθούν τα φορτία. Η δυναμική συμπεριφορά όμως της όλης κατασκεύης δε σε ανησυχεί; Με την αφαίρεση ενός στοιχείου και την προσθήκη κάποιου άλλου η ακαμψία του φορέα αλλάζει! Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο σεισμός που τρομάζει εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα, ένιωσα ντροπή και πόνο που κάποιος ονομάζεται μηχανικός και συνυπάρχουμε στον ίδιον χώρο.

Και μετά ψάχνουμε να δούμε γιατί ο πολίτης μας αντιμετωπίζει σας αδειάκηδες και διεκπεραιωτές και νομίζουμε πως μας φταίνε άλλα πράγματα εκτός από το ίδιο μας το κεφάλι.

 

Αμεσα να μπει link του παρόντος θέματος στο θέμα Οι Επιστήμονες στη χώρα μας είναι πολλοί;

Link to comment
Share on other sites

O υποψήφιος αγοραστής που έδωσε την έντολη στον αρχιτέκτονα να την κόψει είναι γιατρός , δηλαδή δεν είναι κάποιος τυχαίος. Είναι ένας επιστήμονας...... Φαντάζεστε να σε πάει αυτός στο χειρουργείο ? Θα κόβει χέρια -πόδια για την πλάκα...

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι όπως βλέπετε..απομένει κι άλλη μία κολώνα για να απολάυσει το πέλαγος ανενόχλητος....

Ειναι πολλά τα προβλήματα που βγαίνουν απο τέτοιες περιπτώσεις...ηθικο-επιστημονικο-ψυχολογικού περιεχομένου....

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων είναι αρχιτέκτονας και δεν το κατέχει το θέμα.Τυχαίνει να είναι και ο ίδιος ο εργολάβος που τα φτιάχνει. Απλά συμβουλεύτηκε κάποιον εργολάβο μεταλλικών κατασκευών και του προτείνε αυτή την στήριξη αντι της κολώνας.

βρε παιδιά είναι πολύ τραβηγμένο το θέμα

δε γίνεται ο επιβλέπων αρχιτέκτονας να μην έχει μια συνεργασία με κάποιον στατικό

και εφόσον είναι εργολάβος θα πρέπει να έχει και μια Α εμπειρία

------

είναι γραμμένος στο ΤΕΕ;;;

μήπως χρησιμοποιεί τη σφραγίδα κανενός βούρλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.