Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αφαίρεση υποστυλώματος από ιδιοκτήτη


 

Recommended Posts

Αν ήμουν Πολ. Μηχ. σε τέτοιο κτήριο δεν θα έβαζα την υπογραφή μου.

 

Είσαι σίγουρος ότι μόνο αυτή η μετατροπή έχει γίνει ή μήπως έχουν γίνει και άλλες που δεν φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αλλού δεν ξέρω αν έχει κάνει άλλες αλλάγες , αλλά ξέρω σίγουρα οτι η αλλαγή αυτή έγινε μετά απο απαίτηση του αγοραστή (ή την κόβεις ή αγοράζω αλλού ). Ο συνάδελφος αρχιτέκτων πάντος είναι μεγάλης ηλικίας και η αλήθεια είναι οτι κάνει φανταστικές δουλειές κατά κοινή ομολογία. Ίσως το ότι προέρχεται απο άλλη χώρα και δεν έχει εμπειρία στους κανονισμούς του σκυροδέματος...ίσως δεν συμβουλεύτηκε τον στατικό που του έβγαλε τα στατικά...λίγο και η οικονομική κρίση...Πάντως απο την μικρή σχετικά εμπειρία μου , έχω δεί πολλές τέτοιες περιπτώσεις...και πιό φοβερές... Το άσχημο έιναι στις εταιρείες με τα δημόσια έργα που κατ εντολή του αφεντικού ,καλούνται πολλοί συνάδελφοι να κάνουν ταρζανιές και χοντράδες. Εκεί δεν λέει κανείς όχι...γιατί όλοι έχουν ανάγκη αυτό τον μισθό. Και εκτός αυτού...οι φουρνιές των νέων μηχανικών που βγαίνουν , μαθαίνουν στην απάτη και στην κακότεχνία για να βγεί το εύκολο ευρώ. Όλο το σύστημα είναι βρώμικο και μην πεί κανείς μας ότι δεν το γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Τι ταρζανιές τώρα. Αυτό δεν είναι ταρζανιά.

Αυτό είναι έγκλημα._

Και τι σχέση έχει που είναι απο εξωτερικό?

Θέλει ειδική εκπαίδευση για να καταλάβει πως μια καρέκλα που έχει κατασκευαστεί να έχει 4 πόδια, αν βγάλειςτο ένα πόδι, θα πέσει? Επειδή δηλαδή μπορεί να ισορροπήσει στα 3 πόδια είναι μια χαρά?

Δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία._

 

 

 

 

Άιντε πάω να πιω το ποτό που έλεγα.... από Δευτέρα τα νεώτερα....

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα στις φωτογραφίες , δεν έφυγε μόνο η κολώνα . Έφυγε και ένα ολόκληρο δοκάρι από τη μέση ! Τώρα η πλάκα από πάνω θα κάμπτεται λίγο διαφορετικά .

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και εδώ στην κάτοψη.

KOCIMO.jpg

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία από την προγενέστερη κατάσταση.

Υπήρχε κολώνα στο διαμέρισμα αυτό του 2ου ορόφου η οποία κόπηκε διότι ήταν στην μέση του σαλονιού. Από πάνω δεν έχει πλακά αλλά ξύλινη στέγη. (Φωτο 1+2).

Στην κολώνα συνδέονταν 3 δοκάρια τα οποία με κάποιο τρόπο (φωτο 3+4) συνδέθηκαν μεταξύ τους. Η στέγη δεν στηρίζεται στην κολώνα ή στα δοκάρια, αλλά περιμετρικά.

Η φωτο 1 κοιτάζει στο σχέδιο από την κολώνα προς τα κάτω.

Η φωτο 2 κοιτάζει στο σχέδιο από την κολώνα προς τα πάνω.

Φωτο 1

1-1.jpg

Φωτο 2

2.jpg

Φωτο 3

3.jpg

Φωτο 4

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταχωρημένο από andreaspele

«Ο συνάδελφος αρχιτέκτων πάντος είναι μεγάλης ηλικίας και η αλήθεια είναι οτι κάνει φανταστικές δουλειές κατά κοινή ομολογία»

Ακριβώς όπως τα λες. Φανταστικές δουλειές.

Να που η κυριολεξία συναντά την πραγματικότητα.

 

Συνάδελφε gio

Μήπως να φέρουμε σε επαφή τους δύο μηχανικούς να ανταλλάξουν επιστημονικές απόψεις και έτσι να προάγουν την επιστήμη;

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο δεν μου ακουγεται να στεκει και πολυ νομικα. Τι παει να πει δεν προβλεπεται επιστροφη?

Σε αλλα ταμεια γιατι γινεται?

Αυτα στα δικαστηρια δεν στεκουν.

 

Έχεις ακούσει ποτέ να παίρνει κάποιος πίσω τα ασφάλιστρά του;

 

Για να πάρεις σύνταξη πρέπει να καταθέσεις την άδεια εργασίας ως μηχανικός. Αν σου έχει πάρει το δικαστήριο την άδεια, πως θα την καταθέσεις για πάρεις σύνταξη; Είναι απλά τα πράγματα. Το ασφαλιστικό ταμείο θα είναι σωστό, καθώς έτσι προβλέπεται από τις διαδικασίες.

 

Δεν ξέρω καμία τέτοια περίπτωση προς το παρόν, αλλά με τόσα που γίνονται η μέρα πλησιάζει.

 

 

 

Μαγεία! Ως μηχανολόγος δεν ανησυχώ μόνο για τις μεταλλικές δοκούς που θα παίρνουν και στρέψη, ανησυχώ και για τις λαπάτσες που συνδέουν τις δοκούς.

Για τι να πρωτοανησυχήσω; Για την στρέψη, την κάμψη ή για την διάτμηση του μικρού τμήματος ανάμεσα στις δύο λαπάτσες;

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό τμήμα εχει δυο δοκοθηκες αριστερα και δεξια και εκει μπαινουν τα δοκαρια τα ξυλινα....σε αυτα εχει γινει συγκολληση των αλλων μεταλικων δοκαριών.

Βέβαια φορτια πλακας δεν εχουν αλλα εχουν της στεγης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.