Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αφαίρεση υποστυλώματος από ιδιοκτήτη


 

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά τώρα τα πήρα και εγώ. Στατικά δε ξέρω αλλά απ' όσο ξέρω τόσα χρόνια στη δουλειά, αυτό μου θυμίζει αποθηκάκι που έχτιζε ο παππούς μου στην ταράτσα. Αίσχος. Εγω δε θα έμπαινα καν στον κόπο ούτε να το ποστάρω αυτό παρά μόνον αφού είχα παραιτηθεί. Και δεν κατάλαβα τι να σώσεις; Τις αηδίες καθενός; Αίσχος.

 

Και καθόμαστε όλοι και λέμε τώρα δύο δοκάρια ή τρία δοκάρια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παρατηρήσεις (καθαρά στατικά μιλάω)

 

Α) Νομίζω πως είναι καλύτερο να ''αγκαλιάζεται'' η ξύλινη δοκός από μία μεταλλική (π.χ. channel section) παρά να τοποθετείται δίπλα. Έτσι θα λειτουργεί σαν σύμμεικτη και αποφεύγονται διαφορικές καμπτικές παραμορφώσεις.

 

Β) Εκτιμώ πως είναι προτιμότερο να αποφεύγονται οι συγκολλήσεις αλλά να βρίσκεται τρόος για στερέωση με κοχλίες. Είναι πιο ασφαλείς

 

Γ) Τα στοιχεία (δοκοί) θα πρέπει να τοποθετούνται κατά το δυνατόν ολόκληρα. Υπάρχει μία ένωση με περίεργες συγκολλήσεις/ρετάλια στο πιο κρίσιμο σημείο

 

edit: Το βλέπω σαν μια στατική πρόκληση. Το λέω για να μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είναι πολύ άσχημη η πατέντα.

 

Και btw από την κάτοψη δεν μου φαίνεται και "μάγος αρχιτεκτονικής" όπως λές, ο αρχιτέκτονας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.