Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμβολαιογραφική πράξη διαχωρισμού διαμερίσματος


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς τι αμοιβή μπορώ-πρέπει να ζητήσω για να κάνω τα σχέδια διαχωρισμού ενός διαμερίσματος 90μ2 σε δύο μικρότερα, καθώς και τους πίνακες χιλιοστών, προκειμένου να γίνει συμβολαιογραφική πράξη από τους ιδιοκτήτες? (Σημειώνω ότι το ακίνητο είναι του 1969 και βρίσκεται στη Νίκαια...)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, πρέπει να βγάλεις την απαιτούμενη άδεια από την αρμόδια πολεοδομία για κάτι τέτοιο. Για αυτήν τη διαδικασία θα προκύψουν οι απαιτούμενες αμοιβές. Επίσης, απαιτούνται και ένσημα για τις οικοδομικές εργασίες. Η τροποποίηση της οροφοκτησίας θα γίνει για όλη την πολυκατοικία με αλλαγή φυσικά μόνο στα δυο συγκεκριμένα διαμερίσματα. Για αυτή την αμοιβή οι τιμές κυμαίνονται από 150 ευρώ και πάνω, ανάλογα με το πλήθος των διαμερισμάτων και τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπλέξουμε πολεοδομία Ζena13, καθώς δεν θα γίνουν σπουδαίες αλλαγές στο εσωτερικό. Άλλωστε η πολυκατοικία είναι μικρή και οικογενειακή... (σημειώνω ότι είσοδος προς τον κοινόχρηστο χώρο υπάρχει ήδη ανοιγμένη)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και απαιτείται άδεια για να χωρίσεις ένα διαμέρισμα σε δύο. Αν όχι είναι παράνομο και δεν νομίζω ότι υπάρχει συμβολαιογράφος που θα το δεχθεί. Φαντάζεσαι να θελήσουν κάποια στιγμή να πουλήξσουν το ένα από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπλέξουμε πολεοδομία Ζena13, καθώς δεν θα γίνουν σπουδαίες αλλαγές στο εσωτερικό. Άλλωστε η πολυκατοικία είναι μικρή και οικογενειακή... (σημειώνω ότι είσοδος προς τον κοινόχρηστο χώρο υπάρχει ήδη ανοιγμένη)

Κακώς!!!!

---------------

chironis

διαβάσαμε τι έγραψε, όμως επειδή είναι ΝΕΟΣ οφείλουμε να του πούμε τον σωστο και νόμιμο τρόπο

που θα προστατέψει και τους πελάτες του από μελλοντικές αντιδικίες

διότι όταν σκοτωθούν οι συγγενείς μεταξύ τους θα είναι αδύνατον να βγάλουν την άδεια

Link to comment
Share on other sites

Κ εκτος από αυτο... Μπορει να πει μια αμοιβη στους πελατες του για μια απλη αποτυπωση και υστερα η συμβολαιογραφος να του γυρισει τα σχεδια πισω και να τον αναγκασει να παει στην πολεοδομια... Σε αυτην την περιπτωση και την αξιοπιστια του θα χασει γτ δεν τους ειχε ενημερωσει και μπορει να χασει τη δουλεια ή να "μπει μεσα".. Εγω σε τετοια περιπτωση δεν τα τους αλλαζα την αμοιβη τα εκανα το χαζο και θα ετρωγα το αγγουρι χωρις να πληρωθω...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ να μην πας Πολεοδομία. Μαζί σου.

 

Αλλά αν νοικιαστεί ή το αγοράσει κάποιος και αμφισβητήσει χιλιοστά και οτιδήποτε άλλο τι νόμιμη άδεια θα επιδείξει ο ιδιοκτήτης ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω μιλήσει με το Συμβολαιογράφο και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη η οικοδομική άδεια. Μάλιστα μου είπε ότι το έχει κάνει πάμπολες φορές χωρίς πρόβλημα. Αν αυτός δεν έχει πρόβλημα, εγώ θα φέρω καμιά ευθύνη σε περίπτωση που γίνει κάτι μελλοντικά? Αυτό κυρίως με απασχολεί...

Σημειώνω ότι ο ιδιοκτήτης δεν συζητάει καν το ενδεχόμενο της άδειας

Τα δε διαμερίσματα θα εξακολουθούν να ανήκουν στον ίδιο, δε θα τα μεταβιβάσει

Όσο για τα 750 Ε τα βρίσκω μάλλον υπερβολικά πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω μιλήσει με το Συμβολαιογράφο και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη η οικοδομική άδεια. Μάλιστα μου είπε ότι το έχει κάνει πάμπολες φορές χωρίς πρόβλημα. Αν αυτός δεν έχει πρόβλημα, εγώ θα φέρω καμιά ευθύνη σε περίπτωση που γίνει κάτι μελλοντικά? Αυτό κυρίως με απασχολεί...

Σημειώνω ότι ο ιδιοκτήτης δεν συζητάει καν το ενδεχόμενο της άδειας

Τα δε διαμερίσματα θα εξακολουθούν να ανήκουν στον ίδιο, δε θα τα μεταβιβάσει

Όσο για τα 750 Ε τα βρίσκω μάλλον υπερβολικά πολλά...

 

Συναδελφε απορω με τον συμβολαιογραφο.... Πως θα περιγραψει δυο διαμερισματα τα οποια χωρίστηκαν παρανομα και δεν υπαρχει αδεια γιαυτα??

 

Εχω σου λεω ενα πραγμα....

 

Εστω οτι γινεται μια στραβη (πχ τσακωνονται τα αδερφια..) ο συμβολαιογραφος ξερεις τι θα πει???

- Ο μηχανικος μου εφερε αυτο το σχεδιο και εγω εκανα το συμβολαιο, δεν ξερω, δεν ειδα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

'Οντως Νέος είμαι στο επάγγελμα chironi, μόλις που συμπλήρωσα 5ετία.

Υποτίθεται ότι ήταν απλή περίπτωση αυτή του διαχωρισμού. Μάλιστα και μ' ένα παλαιό συνάδελφο (παρά λίγο συνταξιούχο) που μίλησα μου είπε κι εκείνος ότι το μόνο που μπορώ να κάνω αν θέλω είναι μια απλή ενημέρωση φακέλου στην Πολεοδομία... Κατοχυρώνομαι με κάτι τέτοιο? (Αν γίνεται φυσικά...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.