Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολαιογραφική πράξη διαχωρισμού διαμερίσματος


Recommended Posts

Aναλογα με το περι τινος προκειται... Εχω κανει διαχωρισμο σε καταστημα (αδεια του 1974) με αδεια μικρης κλιμακας..Μπορει και αυτη να σε καλυπτει αν εχεις μονο εσωτερικες διαρρυθμισεις και δεν αλλαζεις τις οψεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το διαμέρισμα είχε σχεδιαστεί από την αρχή με την προοπτική του διαχωρισμού, το μόνο που κάνω είναι να κλείσω μια πόρτα και να κάνω ένα τοίχο Γ για το wc. Εξωτερικά δεν πειράζω απολύτως τίποτε. Μάλιστα και προς τον κοινόχρηστο διάδρομο υπήρχαν ήδη και από την παλιά τη μελέτη δύο πόρτες τις οποίες και χρησιμοποιώ (την κάθε μια για το κάθε διαμέρισμα)...

 

Υπάρχει κι ένα θέμα με τα τετραγωνικά του εν λόγω διαμερίσματος, καθώς αυτά που είναι στην πραγματικότητα είναι κατά 3τμ περισσότερα από εκείνα που εμφανίζονται στα συμβόλαια. (Αυτό θα το κάνω γαργάρα, καθώς υποτίθεται ότι το διαμέρισμα είναι ίδιο με εκείνο που είναι κάτω από αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση στην πολεοδομια θα σου λυσει την απορια... Δεν ξερω αν βγαινει αδεια μικρης κλιμακας στην περιπτωσησ σου...

Link to comment
Share on other sites

εγω διαχωρισμο κατοικιων χωρις αδεια, ή ακόμη και με μικρής κλίμακας ή ενημέρωση φακέλλου πρώτη φορά ακούω.

 

καταρχην συναδελφε οταν εχουμε απορια επι τεχνικου θεματος δεν ακουμε ουτε τον συμβολαιογραφο, ουτε τον δικηγορο ουτε τον γιατρο μας. Ουτε καν αλλο μηχανικο, ειδικα αν προκειται για συνταξιουχο ή κοντά στη σύνταξη. Παμε στην αρμοδια πολεοδομια και κανουμε αυτο που μας λενε.

 

δευτερον, για αλλαγη στη συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας η αποψη μου ειναι οτι απαιτειται κανονικη οικοδομικη αδεια με τιτλο "εσωτερικες διαρρυθμισεις και διαχωρισμος σε δυο διαμερισματα". "Ενημερωση φακελου" ουτε για αστειο, με "μικρων εργασιων" αν μου πει καποιος οτι το εκανε θα ζητησω να το δω για να το πιστεψω και θα προκειται για μικρο θαυμα ή αβλεψια του ελεγκτη.

 

τριτον, τα λεφτα για αποτυπωση και ετοιμασια σχεδιων συστασης, εστω κι αν υποθεσουμε οτι δεν θα χρειαζονταν να βγει αδεια δεν θα ηταν ΠΟΤΕ λιγοτερα απο το νουμερο που αναφερθηκε, και κατα τη γνωμη μου θα ηταν και αρκετα περισσοτερα και σιγουρα με 4 ψηφια και οχι με 3 γιατι δεν ειμαστε ψιλικατζηδες ουτε μπακαληδες.

 

Η δε προετοιμασια του πινακα χιλιοστων ειναι παρα μα παρα πολυ σοβαρη δουλεια.Ευχομαι ποτε στην καριερα σου να μην χρειαστει να δικαιολογησεις τα γραπτα σου επι πινακα χιλιοστων σε δικαστηριο, οπως εγω, για να καταλαβεις τη σοβαροτητα του θεματος.

 

Δεν θελω να επεκταθω στην αποψη μου για τα λεγομενα της συμβολαιογραφου που μας μεταφερεις, πρωτον διοτι ειναι hear-say και δευτερον γιατι θα φαω σιγουρα παρατηρηση.

 

Πολυ φιλικα σου λεω να προσεξεις το θεμα πολυ. Εγω στη θεση σου, αφου μαθαινα με λεπτομερεια τα θεματα (ρωτα κι εδω οτι θες) θα ενημερωνα τους πελατες για το τι μπορει να παει στραβα, τα προστιμα που μπορει να υπαρξουν, την δυσκολια που θα προκυψει σε περιπτωση πωλησης και ελεγχου των τιτλων απο αλλο δικηγορο του αγοραστη κλπ κλπ. Βγαλε και τις ελαχιστες για μια αδεια πριν τους δεις, πες τους οτι με χ ποσο θα βγαλουν κανονικα αδεια και θα ειναι για παντα καλυμμενοι και εισαι οκ.

 

Αλλιως, και στο λεω γιατι εισαι νεος και αντιλαμβανομαι το κλιμα, προτεινε τους να τους κανεις μια αποτυπωση ή/και τον πινακα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ, παρε τα 700-800 ευρω και αφησε να τα υπογραψει κανεις αλλος πονηρος μηχανικος που θα βρει η εξυπνη η συμβολαιογραφος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ howard_roark Έχω κάνει διαχωρισμό με αδεια μικρης κλιμακας. Ναι εχω κανει. Την επομενη βδομαδα που θα εχω και την αδεια στα χερια μου θα τη σκαναρω... Αυτο εγινε σε ισογειο καταστημα, αδεια του 1974 χωρις μελετες πυροπροστασιας, υδραλικων, θερμονωσης. Εγινε υστερα απο ερωτηση στην ιδια την προισταμενη της πολεοδομιας και δεν προκειται για παραβλεψει του ελεγκτη... Μιλαμε για ενα τοιχο, τιποτα παραπανω... Μπορει να μην παρουν ποτε βεβαιωσεις απο πυροσβεστικη και υγειονομικο, αλλα δεν με απασχολει, ετσι κ αλλιως ως αποθηκες χρησιμοποιουνται..

 

Ο ΝΕΟΣ αποτι καταλαβα θα κανει τωρα συσταση και οχι τροποποιηση...

 

Απο εντυπο μικρης κλίμακας

 

6.Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους κ.λ.π.) και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ ΄85.

 

Παραβιαζει το ΓΟΚ και τη χρηση ο διαχωρισμος??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για απόψεις σας. Αν και μου κάνατε την καρδιά περιβόλι, φρονώ ότι έπρεπε να τα ακούσω.

Θα πάω Πολεοδομία από Δευτέρα για να δω τι πρέπει να γίνει. Ελπίζω να γίνεται με μικρής κλίμακας. Άντε πες του τώρα του ιδιοκτήτη ότι θα πρέπει να πληρώσει και ΙΚΑ και... (δε θα του αρέσει καθόλου)

 

Υ.Γ. Σύσταση παιδιά έχει γίνει. Τροποποίηση θα κάνω. Για τον πίνακα χιλιοστών θα βασιστώ απλά σ' αυτά που λένε τα συμβόλαια όλων των ιδιοκτητών. Είναι λίγο άσχετη η αναλογία χιλιοστών με τετραγωνικά, αλλά τα σύνολα ευτυχώς βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

η μικρων εργασιων δεν εχει ΙΚΑ φιλε μου. Ουτε αμοιβη.

 

Κρατω τις ενστασεις μου για το ποσο εφικτο ειναι αλλα οπως ειπα, θαυμα θα ειναι και μακαρι να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ζητήσουν 2ο ρολόι. Η ΔΕΗ ζητάει στην οικοδομική άδεια να φαίνονται και τα δύο διαμερίσματα ή αρκείται στα σχέδια του ηλεκτρολόγου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.