Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολαιογραφική πράξη διαχωρισμού διαμερίσματος


Recommended Posts

1) δε γίνεται με μικρής κλίμακας.

 

2) είπες είναι εύκολο να γίνει .Δλδ έχεις αναμονές θέρμανσης - υδρ - απχ ?

Χλωμό.

 

3) Γράψε στην κάτοψη "αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης" αφού έτσι θέλει ο συμβολαιογράφος, ο πονηρός. Να δούμε θα το δεχθεί ? Αλλά προσοχή......ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΕΥΑΣΕΙ ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ. Πιο πριν μην υπογράψεις τίποτα.

 

4) ΔΕΗ και ύδρευση τι θα κάνει ? Θα ζητήσει 2ο μετρητή ΟΚ. Δεν θα ζητήσουν άδεια ? Για ΤΑΠ τι θα κάνει ? Δλδ θα ήταν 150 μ2 και τώρα 75μ2 Χ 2 ?

 

5) Αν πρόκειται για μια απλή κάτοψη των 150 μ2 σύνολο τότε 200-300 € θεωρώ είναι καλά. Αλλά αν πας για άδεια, τόνισε πως η αμοιβή είναι οι νόμιμα ελάχιστες ή και παραπάνω.

 

6) μην ακούς τι λένε δεξιά αριστερά με ελαφρά την καρδία. Αυτοί δεν υπογράφουν πουθενά.

 

7) Στο κτηματολόγιο τι θα δηλώσει ? Πως ενώ είχε έναν κωδικό διαμέρισμα 150 μ23 τώρα διορθώνει πως είναι 75μ2 Χ 2 ?

 

Σκέψου τα συνάδελφε και ενημέρωσέ τον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπλέξουμε πολεοδομία Ζena13, καθώς δεν θα γίνουν σπουδαίες αλλαγές στο εσωτερικό. Άλλωστε η πολυκατοικία είναι μικρή και οικογενειακή... (σημειώνω ότι είσοδος προς τον κοινόχρηστο χώρο υπάρχει ήδη ανοιγμένη)

 

Και πως θα πάρεις χωριστά ρολόγια από τη ΔΕΗ?

Πως θα γίνουν μελλοντικές μεταβιβάσεις των διαμερισμάτων?

Και αρκετά άλλα που προκύπτουν, επίσης. Θα έλεγα να το σκεφτείς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά και μ' εκείνα το τελευταίο που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή είναι η αμοιβή.

Σχετικά με τις αναμονές Ύδρευσης-Αποχέτευσης όντως υπάρχουν. Θέρμανση ούτως η άλλως δεν έχει η πολυκατοικία (του 1969 είναι και μάλιστα με μονό τοίχο παντού μέσα-έξω). Τα δε χωρίσματα θα τα κάνει γυψοσανίδα.

 

1.Είσαστε σίγουροι ότι η ΔΕΗ ελέγχει αν η οικοδομική άδεια είναι για μια η δύο κατοικίες και δεν καλύπτεται από το σχεδιάγραμμα του ηλεκτρολόγου?

2. Για το Δήμο πάντως ξέρω και περιπτώσεις που έχουν δώσει και δεύτερο μετρητή στην ίδια κατοικία

3.Για το Κτηματολόγιο δεν έχω ιδέα πως μπορεί να γίνει η μεταβολή...

4.Θα χρειαστώ θέση στάθμευσης? Αν ναι μάλλον δύσκολο καθώς δεν υπάρχει χώρος.

Link to comment
Share on other sites

στείλε τον στη ΔΕΗ και στο Δήμο να ρωτήσει αν του δίνουν ρολόι

κανονικά θέλει οικοδομική άδεια

------

η θέση στάθμευσης είναι το λιγότερο διότι πληρώνεται

Link to comment
Share on other sites

 

7) Στο κτηματολόγιο τι θα δηλώσει ? Πως ενώ είχε έναν κωδικό διαμέρισμα 150 μ23 τώρα διορθώνει πως είναι 75μ2 Χ 2 ?

 

 

Αν γίνει η τροποποίηση της σύστασης, το Κτηματολόγιο είναι καλυμένο. Δεν το απασχολεί αν υπάρχει άδεια οικοδομής ή όχι. Θα ακυρωθεί απλά η παλιά ιδιοκτησία και θα καταχωρηθούν οι 2 νέες που προέκυψαν.

Μου προέκυψε άλλη απορία όμως: πως γίνεται και κάνουμε συστάσεις οριζόντιας πριν την έκδοση άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Μου προέκυψε άλλη απορία όμως: πως γίνεται και κάνουμε συστάσεις οριζόντιας πριν την έκδοση άδειας;

θεωρώ πως γίνεται από άγνοια

το θεωρώ μεγάλο λάθος διότι ειναι πιθανό κατά την έκδοση της άδειας να αλλάξουν μικροπράγματα οπότε τα σχέδια της σύστασης να διαφωνούν με της άδειας

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατί έχω την εντύπωση οτι όποια εργασία και να κάνεις θες ΙΚΑ?

Είτε είναι κανονική άδεια είτε μικρής κλίμακας είτε όχι το έργο το δηλώνεις στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως γίνεται από άγνοια

το θεωρώ μεγάλο λάθος διότι ειναι πιθανό κατά την έκδοση της άδειας να αλλάξουν μικροπράγματα οπότε τα σχέδια της σύστασης να διαφωνούν με της άδειας

 

Δεν γίνεται από άγνοια . Οι ιδιοκτησίες περιγράφονται ως μελλοντικές και δηλώνεται πως θα πραγματοποιηθούν μετά την έκδοση της οικοδομικής άδειας και έτσι καλύπτονται όλα τα προβλήματα.

Επειδή όμως γίνεται δεν σημαίνει και πως είναι και το ιδανικό . Είναι σαφώς προτιμότερο να γίνεται η σύσταση μετά την έκδοση της οικοδομικής άδειας .

Μου έχουν πέσει πολλά τέτοια συμβόλαια στα χέρια λόγω των εκτιμήσεων που κάνω και αρκετές φορές υπάρχουν ψιλοδιαφορές . Αν προκύπτει κάτι τέτοιο τότε το σωστό είναι να γίνει μια τροποποίηση της σύστασης και να αναγραφούν οι σωστές επιφάνειες .

Για το αρχικό ερώτημα τώρα εγώ δεν θα έβγαζα με τίποτα άδεια αν η οικοδομή ήταν καινούργια και δεν είχα ακόμη πάρει ρολόγια , και το γιατί το έχουμε ξανααναλύσει και άλλες φορές σε παρεμφερή θέματα . Για να είμαι όμως σίγουρη πως δεν θα έχω πρόβλημα θα έστελνα τον ίδιο τον ιδιοκτήτη για ερώτημα στην αρμόδια ΔΕΗ και θα ήμουν τηλεφωνικά stand by . Δεν θα ξεκίναγα τίποτα αν δεν πληρωνόμουν έστω ένα ποσό προκαταβολικά και αν αποτύπωνα μόνο έναν όροφο θα έπαιρνα γύρω στα 250-300Ευρώ . Αν όμως έκανα αποτύπωση όλης της οικοδομής και τοπογραφικό τότε ανάλογα τους ορόφους και τα πρωτότυπα σχέδια που θα είχα . Ρώτα όμως τον/την συμβολαιογράφο μην τυχόν θέλει και πρόσφατο τοπογραφικό γιατί αυτό είναι το πιθανότερο καθώς και αν θέλει όλες οι κατόψεις να είναι του ιδίου μηχανικού , δηλαδή δικά σου .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να σας ευχαριστήσω εκ νέου όλους και να κλείσω. Θα το πιάσω πάλι από την αρχή το θέμα τη Δευτέρα στην πολεοδομία. Καλό Σ.Κ.

 

Συγνώμη... Μου λες ότι αν λύσω το θέμα με τη ΔΕΗ και δεδομένου ότι ο συμβολαιογράφος δεν έχει πρόβλημα, να μην βγάλω Οικ. Αδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.