Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαίτηση Η/Μ μελετών σε κτήριο πλην κατοικιών


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μπερδευτεί.

Όσα χρόνια δουλεύω, γνωρίζω (άρθρο 25 κτηριοδομικού) και κάνω πράξη πως σε όλα τα κτήρια που έχουν χρήση άλλη από την κατοικία (δηλαδή ειδικά κτήρια*), ανεξάρτητα από όγκο και εμβαδόν χρειάζονται Η/Μ μελέτες.

 

Έχει αλλάξει τίποτα?

 

 

*Άρθρο 2: Ορισμοί

21. Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων κύριος προορισμός δεν είναι η κατοικία και η διαμόρφωσή τους προσδιορίζει αποκλειστικά ειδική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εδω (Χανια) οι περιορισμοι ειναι οι εξης (και για καταστηματα, γτ για πχ βιομηχανια δεν μου εχει τυχει κατι κατω απο αυτα τα ορια)

 

Απαιτούνται Υδρευση - Αποχετευση αν το κτηριο ειναι πανω απο 1 οροφο ή πανω απο 800κμ ογκο

 

Απαιτούνται Ενεργητικη - θερμανση - Ηλεκτρικα αν το κτηριο ειναι πάνω απο 300τμ & πανω απο 1300κμ ογκο.

 

Σε καποιες περιπτωσεις ξερω οτι ζητανε και ενεργητικη (που αν προκειται για καταστημα ετσι κ αλλιως θα τη ζητησουν στην πυροσβεστικη) και ηλεκτρικα.

 

Σε περιπτωση που δουλευω εγω τωρα:

 

Υφισταμενο καταστημα 600τμ και θα γινει προσθηκη 250τμ η οποια θα κολλησει με το υφισταμενο, αλλα θα ειναι ανεξαρτητη σαν λειτουργια, δεν μου ζητησαν ενεργητικη-θερμανση-ηλεκτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για ισόγειο χώρο γραφείου δεν απαιτείται ούτε ύδρευση, αποχέτευση ούτε ηλεκτρολογικά/θέρμανση εκτός αν είναι πάνω από 800μ3 ή 300μ²/1300μ3?

 

Για ισόγειο κατάστημα το ίδιο?

 

Αντίστοιχα σε 2/όροφο κάτω των 300/1300 απαιτείται μόνο ύδρευση/αποχέτευση?

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα σε 2/όροφο κάτω των 300/1300 απαιτείται μόνο ύδρευση/αποχέτευση?

 

Ναι, έτσι είναι τουλάχιστον για το διόροφο. Τώρα για το μονόροφο δεν ξέρω, αλλά δεν μου φαίνεται διόλου απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

έγω κάνω μια αλλαγή χρήσης απο απόθηκη σε κατάστημα (σόγειο κτίριο περίπου 120τ.μ.) και φυσικά προσθέτω 2 μικρές τουαλέτες.

χρειάζονται μελέτες υδρευσης και αποχέτευσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.