Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση Η/Μ μελετών σε κτήριο πλην κατοικιών


Recommended Posts

Τροποποίηση του άρθρου 25 του κτιριοδομικού , με εγκύκλιο του 1997 (αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σου πω ακριβώς την εγκύκλιο αλλά νομίζω με μια αναζήτηση στο google θα τη βρεις εύκολα).

Link to comment
Share on other sites

Μα η τροποποίηση του άρθρου 25 λέει

4. Για τις περιπτώσεις ειδικών κτιρίων ή για τμήματα κτιρίων με ειδική χρήση απαιτείται η υποβολή και κάθε άλλης μελέτης η οποία επιβάλλεται από τις ειδικές διατάξεις που διέπουν την ειδική χρήση, καθώς και η σχετική δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Μήπως υπάρχει κενό στην φράση "και κάθε άλλης μελέτης η οποία επιβάλλεται από τις ειδικές διατάξεις που διέπουν την ειδική χρήση"

 

Επίσης στο "ΥΠΕΧΩΔΕ ΟΙΚ.52874/ΕΓΚ.24/98 : Παροχή διευκρινίσεων για την τροποποίηση του άρθρου 25 του υπ'αριθ. 3046/304/3.2.89 (ΦΕΚ 59Δ/89) απόφασης περί Κτιριοδομικού Κανονισμού" λέει:

8. Τέλος, για τις περιπτώσεις ειδικών κτιρίων ή για τμήματα κτιρίων με ειδική χρήση, για την υποβοή ή όχι μελετών ηλεκτρομ/κών εγκαταστάσεων ισχύουν τα κριτήρια του όγκου και των ορόφων του α' σχετικού με τις διευκρινήσεις του παρόντος, με την πρόσθετη υποχρέωση να υποβάλλεται και κάθε άλλη μελέτη που επιβάλλεται από τις ειδικές διατάξεις που διέπουν την ειδική χρήση (π.χ. βιολογικός καθαρισμός, υποσταθμός μέσης τάσης, ιατρικά αέρια κλπ.)

 

Ή μήπως οι παραπάνω παράγραφοι αναφέρονται στις πρόσθετες μελέτες εκτός των κλασσικών υδραυλικών και μηχανολογικών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

επειδή και εγω εχω μπερδευτει, για μια κατοικία με υπόγειο,1 όροφο και δώμα, απαιτείται μελετη Η/Μ και Υδραυλικων;Συνολικός όγκος 1400m3.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα σας πω αυτο που γίνεται στη πολεοδομία Πάτρας.

Ολα τα ειδικά κτήρια θέλουν ΟΛΕΣ της ΗΜ μελέτς ανεξαρτητα εμβαδού και όγκου.

Αυτό γίνεται ακόμα και σε αλλαγές χρησεως αλλά και προσθήκες.

Μόνη περίπτωση που δε λογιζεται ως ειδικό ένα κτηριο είναι όταν στο ισογειο έχει κατάστημα και ο πρωτος όροφος είναι κατοικίες.

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον pavlos5.

Να προσθέσω ότι ειδικό είναι κάθε κτηρίο στο οποίο το εμβαδό κατοικιών είναι κάτω από το 50% του συνολικού (όλων των χρήσεων). Aν το ισόγειο είναι κατάστημα και έχει ακόμα 1 όροφο για λίγο μικρότερο χρήση κατοικίας το κτήριο θεωρείται ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα συνάδελφοι,

επειδή και εγω εχω μπερδευτει, για μια κατοικία με υπόγειο,1 όροφο και δώμα, απαιτείται μελετη Η/Μ και Υδραυλικων;Συνολικός όγκος 1400m3.

Ευχαριστώ!

 

 

Το υπόγειο δεν προσμετράται στον όγκο όμως. Το όριο των 1300μ3 και 300μ2 αναφέρεται στο υπόλοιπο κτίριο, μαζί με πυλωτή αν υπάρχει και ημιυπαίθριους.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής... Εάν ενα συγκρότημα που είναι χωρισμένο σε δύο κτίρια , που το ένα είναι 250 μ2 και το άλλο 120 μ2 , απαιτούνται Η/Μ μελέτες ?Επειδή το σύνολο ειναι πάνω απο 300 μ2 αλλά κάθε κτίριο είναι κάτω απο 300 μ2 .

Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.