Jump to content
chry

Συντελεστής Δόμησης και εξωτερική θερμομόνωση

Recommended Posts

Η εξωτερική θερμομόνωση του κτιρίου μετράει στον συντελεστή δόμησησς?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εξωτερική θερμομόνωση του κτιρίου και εφόσον το τελικό μήκος κάθε πλευράς δεν έχει απόκλιση > του 2% από τα σχέδια της εγκεκριμμένης μελέτης, δεν υπολογίζεται στη δόμηση. Σε ανάλογη περίπτωση που είχα καταγγελία ο ίδιος ο προιστάμενος μου το διευκρίνησε. Δυστυχώς δεν έχω το ανάλογο άρθρο για να σε βοηθήσω περισσότερο. Καλύτερα να υποβάλλεις ένα γραπτό ερώτημα στην πολεοδομία για να το ψάξουν λίγο και να σου υποδείξουν τα σχετικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

το άρθρο το έχει ανεβάσει ο χρήστης Αλέξανδρος αν δεν κάνω λάθος

αλλά θέλει ψάξιμο

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό το άρθρο υπάρχει τελικά?

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αν οι μονώσεις, (σοβάδες) μετράνε στο ΣΔ. του κτιρίου ή όχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να το ξαναβρώ συνάδελφοι!! Υπομονή. η θερμομόνωση μετράει στην κάλυψη και τη δόμηση. Η επικάλυψη της οικοδομής όχι.

 

ΟΚ ενημέρωση:

Ο έλεγχος των οικοδομικών αδειών αναφέρεται στο Ν3212/03 (Ο νόμος της Βασούλας όπως επικράτησε στην πιάτσα!). Η απόφαση με αρ. πρωτ. 8957/20-02-2004 (ΦΕΚ 425Β/2-3-2004) στο άρθρο 10 αναφέρει:

... Κατά την αυτοψία εξετάζεται αν η οικοδομή ή το κτίριο συμφωνεί με τα σχέδια της οικοδομικής αδείας και ιδιαίτερα τα ακόλουθα:

ε. οι εξωτερικές διαστάσεις των κατόψεων του κτιρίου. Ως διαστάσεις για τον έλεγχο αυτό νοούνται οι διαστάσεις κτιστού (στις οπτιπλινθοδομές ή το οπλισμένο σκυρόδεμα) και δεν υπολογίζονται τα πάχη επιχρισμάτων και τυχόν επενδύσεων,

στ...

 

Σε συνέχεια, στο άρθρο 7 του ΓΟΚ δεν προσμετρώνται στο ΣΔ:

...ιγ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνεται για την προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης σε κτίριο που υφίσταται πριν από τις 04.07.1979 (ημερομηνία δημοσίευσης του κανονισμού θερμομόνωσης ΦΕΚ 362Δ') κτιρίου και κατασκευάζεται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26.

 

Λαμβάνοντας τώρα υπόψη το άρθρο 2 της απόφασης 82070/98/2-12-89 Προδιαγραφές μελετών για έκδοση οικοδομικών αδειών που αναφέρει πως:

Οι κατόψεις όλων των επιπέδων περιέχουν:

...δ) Τα στοιχεία πλήρωσης σε συνάρτηση με τη μελέτη θερμομόνωσης και τη λειτουργία των κουφωμάτων...

 

καταλήγω στο συμπερασμα πως η θερμομόνωση συμπεριλαμβάνεται στη δόμηση και την κάλυψη, δηλαδή συμπεριλαμβάνεται στις διαστασεις των κατόψεων του κτιρίου

 

 

Συνεχίζω:

Ανεβάζω ένα ακόμα έγγραφο που αφορά εξαιρέσεις από μικροπαραβάσεις

36146512.th.jpg

55919805.th.jpg

http://www.michanikos.gr/%3Ca%20href=http://img514.imageshack.us/i/55919805.jpg/%20target=_blank%3E55919805.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ βάση αυτού καταλαβαίνω, ότι ούτε η θερμομόνωση όταν τοποθετείτε εξωτερικά μετράει.

Αλλά πρέπει να βρώ τον νόμο για να το εξακριβώσω.

 

Ο έλεγχος των οικοδομικών αδειών αναφέρεται στο Ν3212/03 (Ο νόμος της Βασούλας όπως επικράτησε στην πιάτσα!). Η απόφαση με αρ. πρωτ. 8957/20-02-2004 (ΦΕΚ 425Β/2-3-2004) στο άρθρο 10 αναφέρει:

... Κατά την αυτοψία εξετάζεται αν η οικοδομή ή το κτίριο συμφωνεί με τα σχέδια της οικοδομικής αδείας και ιδιαίτερα τα ακόλουθα:

ε. οι εξωτερικές διαστάσεις των κατόψεων του κτιρίου. Ως διαστάσεις για τον έλεγχο αυτό νοούνται οι διαστάσεις κτιστού (στις οπτιπλινθοδομές ή το οπλισμένο σκυρόδεμα) και δεν υπολογίζονται τα πάχη επιχρισμάτων και τυχόν επενδύσεων,

στ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από προφορική ενημέρωση που είχα η θερμομόνωση μετρούσε γιατί ήταν εγκατάσταση του σπιτιού. Στο ΓΟΚ όμως ξεκαθαρίζει πως δε μετράει για πριν του '79 ενώ όταν δε συμπεριλαμβάνετε θεωρείτε παράβαση σύμφωνα με την απόφαση που επισυνάπτω στο προηγούμενο ποστ και υπάρχει δυνατότητα νομιμοποίησης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι προφορικές ενημερώσεις δεν μετράνε. Βάσει αυτού που καταθέτεις παραπάνω λέει ότι η μέτρηση του κτιρίου γίνεται τοίχο με τοίχο. Βέβαια ο Γοκ αναφέρει ότι το αρχιτεκτονικό θα πρέπει να περιλαμβάνει και την μελέτη θερμομόνωσης.........οπότε να σκεφτώ.

 

 

 

Το σχέδιο το αρχιτεκτονικό θα πρέπει να δείχνει και πάχος μονώσεων.

Ο νόμος 2003 λέει ότι το κτίριο το μετράνε τοίχο τοίχο.

Λαλακίες, για παρατυπία του νόμου 3212/03 μου ακούγεται θα πρέπει να προβλεφτεί βάσει Γοκ το πάχος της μόνωσης.....να μου πείς 5 πόντους πως τους δείχνεις. Ελαν τε!!!!

 

και ακόμα........άμα πάς με Γοκ και νόμο 3212 ποιός θα υπερισχύσει???? Η άποψη μου ο Γοκ.

 

Επίσης, φίλτατε συμφορουμίστα,,,,,,,δεν μπορώ με τίποτα να βρώ την απόφαση 8957/20-2-2004 που πιθανόν να ξεκαθάριζε κάποια πράγματα. Βρήκα τον νόμο αλλά την απόφαση.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.