Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συντελεστής Δόμησης και εξωτερική θερμομόνωση


chry

Recommended Posts

Υποπαρ  κ, παρ 6 άρθρου 11 ΝΟΚ. 

"Στο Σ.Δ δεν προσμετρώνται"....

ιθ.  Η επιφάνεια θερμομόνωσης στο σύνολό της εφόσον έχει πάχος άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων 
κτιρίων. 
κ.  Σε υφιστάμενα κτίρια η επιφάνεια που προκύπτει από την προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης, καθώς 
και η επιφάνεια του πάχους παθητικών ηλιακών και φωτοβολταϊκών συστημάτων, για διάσταση μέχρι 15 
εκ.,
έστω και αν δεν τηρούνται οι πλάγιες αποστάσεις Δ ή η οικοδομική γραμμή σε περίπτωση ύπαρξης 
προκηπίου, ακόμη και στην περίπτωση που υπάρχει στο ακίνητο υπόλοιπο πολεοδομικών μεγεθών
. Όταν η 
οικοδομική γραμμή ταυτίζεται με τη ρυμοτομική, τα παραπάνω κατασκευάζονται σε ύψος τουλάχιστον 3,00 
μ. από την οριστική στάθμη του πεζοδρομίου ή την οριστική στάθμη του παραχωρημένου χώρου. 


Με το  Αρθ-11 της Αποφ-63234/19-12-12 όπου εγκρίνεται τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του ΝΟΚ, διευκρινίζεται ότι:

Η διάταξη αυτή εφαρμόζεται σε υφιστάμενα κτίρια που έχουν μελετηθεί με προγενέστερους του ν.4067/12 κανονισμούς, 
τα οποία αναβαθμίζονται ενεργειακά με προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης κλπ. Δεν προσμετρούνται στη δόμηση οι 
ανωτέρω  προσθήκες  για  διάσταση  αυτών  μέχρι  15  εκ.  και  οι  εν  λόγω  επιφάνειες  μπορούν  να  εισχωρούν  στους 
υποχρεωτικούς ακάλυπτους χώρους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα, σε νεόδμητη οικοδομή σε επαφή με κοινά όρια με υφιστάμενα όμορο κτίσματα, πώς γίνεται κατασκευαστικά η τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης Α. στην περίπτωση τοιχοποιίας από οπτοπλινθοδομή (τούβλα) και Β. στην περίπτωση τοιχοποιίας ξηράς δόμησης. Η τοποθέτηση στις κολώνες σκυροδέματος με την κλασσική μέθοδο κατά τη σκυροδέτηση είναι αυτό που πηγαίνει το μυαλό μου, δεν είμαι σίγουρος όμως για τις εξωτερικές τοιχοποιίες στη συνέχεια,,, να ξεκαθαρίσω ότι δεν αναφέρομαι όπως στις αρχικές συζητήσεις του παρόντος θέματος για το αν γίνεται να  "μπει" στα όμορα που είναι σαφές, αλλά επί του ορίου και εντός ποιοί οι βέλτιστοι μέθοδοι εφαρμογής. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερική θερμομόνωση επί ορίου {που συμπίπτει με τον αντισεισμικό αρμό) τοποθετείται εύκολα.

Κατασκευάζεις έως το πρώτο σενάζ και τοποθετείς τη μόνωση στο κενό (ώστε να λειτουργήσει και σαν καλούπι για τα σενάζ). Το ίδιο κάνεις και στο επόμενο, κοκ. 

Η ξηρή δόμηση τι φέροντα οργανισμό θα έχει?

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα, έχεις σκελετό από ο.σ. και τοιχοπληρώσεις με ξηρή δόμηση.

Δεν ξέρω (δεν το έχω αντιμετωπίσει) πόσο εύκολο είναι να τοποθετήσεις φύλλο γυψοσανίδας σε επαφή με όμορο. Αν μπορεί να κατασκευαστεί, προτείνω να έχει στην εξωτερική πλευρά (προς το όμορο) επικολλημένο μονωτικό υλικό (με το απαιτούμενο πάχος). Αυτό όμως που θα πρέπει να προσέξεις, είναι η καλή στεγανοποίηση των αρμών στην επαφή με το όμορο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Gestalt Έχω τους ίδιους προβληματισμούς με τον συνάδελφο @tetris. Aν τοποθετηθούν-ακόμη και τσιμεντοσανίδες για εξωτερικούς χώρους της γνωστής εταιρίας-πως θα γίνει η σφράγιση των αρμών εξωτερικά και πως θα γίνει η εφαρμογή του εξωτερικού επιχρίσματος που απαιτείται. Θέλει ψάξιμο αυτή η λύση και έρευνα από άλλες οικοδομές αν έχει εφαρμοστεί επιτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.