Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συντελεστής Δόμησης και εξωτερική θερμομόνωση


chry

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι!

Είμαι νέα μηχανικός και έχω αναλάβει την τοποθέτηση θερμομόνωσης σε κτίσμα με άδεια προ του 79'.

Επειδή είναι προτιμότερο να τοποθετηθεί εξωτερικά η μόνωση, αλλα η μία πλευρά του σπιτιού είναι σε επαφή με το όριο δν γνωρίζω αν είναι εφικτό.

Στο ΓΟΚ λέει ότι δεν μετράει σε δομήση αλλα το γεγονός ότι ''μπάινω'' στο διπλανο οικόπεδο έστω και 5cm είναι ορθό?

Και αν μπορώ να το κάνω με βάση ποια νομοθεσία θα το αιτιολογήσω?

Επισυναπτω σχημα

post-35684-131887267982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο ΓΟΚ λέει ότι δεν μετράει σε δομήση αλλα το γεγονός ότι ''μπάινω'' στο διπλανο οικόπεδο έστω και 5cm είναι ορθό?

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, μην το κάνεις αυτό. Θα φας πολύ ξύλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα,

επανέρχομαι στο θέμα.

Κατα ΝΟΚ διαβάζω ότι η εξωτερική θερμομόνωση-θερμοπρόσοψη δε προσμετρά στο Σ.Δ σε υφιστάμενα κτήρια.

Με τους γειτονικούς τοίχους που βρίσκονται σε επαφή με όμορα οικόπεδα τι γίνεται?

Μπορεί να εφαρμοστεί εξωτερική θερμομόνωση? Ή αναγκαστικά κάνουμε εσωτερική θερμομόνωση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...

Με τους γειτονικούς τοίχους που βρίσκονται σε επαφή με όμορα οικόπεδα τι γίνεται?

...

Βλέπε προηγούμενη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ. ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΟΥΤΕ ΥΠΟΓΕΙΟΣ, ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΝΑΕΡΙΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ!!!! ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!

 

ΑΠΛΟ!!!

 

Και ναι τα κεφαλαία είναι γιατί φωνάζω!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το θέμα σου δεν έχει να κάνει με το αν θα "μπεις" στο διπλανό αλλά τι κάνεις στο όριο.

Αφού προφανώς... δεν μπορείς να χτίσεις την εξωτερική θα κάνεις το εξής, μπορείς να εφαρμόσεις στα μπετά 6-7εκ εξωτερική ότι σου πει η μελέτη, και στην τοιχοποιία εσωτερική ή και εξωτερική, στο όμορο ότι δεν θα μπεις είναι σίγουρο.

Αρμό δεν θα φας για μόνωση και μένει μόνο να σου πει ο Μηχανολόγος σου πάχη μονώσεων για να κάνεις το σχεδιασμό, γενικά μπορείς να θεωρήσεις μια μέση 7εκ και να τοποθετήσεις τις κολώνες σου πιο μέσα. Εν συνεχεία αφού ολοκληρωθεί ο σχεδιασμός του κτιρίου, μετατοπίζεις - αν χρειάζεται- τις κολώνες για να σου χωρά η τελική και πλέον προσέχεις με στατικό, πως θα κολλήσεις πχ 7εκ σε φέροντα στοιχεία, απο κει από εκεί και ύστερα τα υπόλοιπα είναι εύκολα και εσωτερική κάνεις και εξωτερική.

 

 

 

Χαιρετίσματα απο Highlander, Φίλος μου είναι!

 

μια διόρθωση για τους υπολογισμούς βάλε 6εκ μόνωση εξάλλου είναι το νούμερο που δίνει σαν σημείο καμπής ο ΝΟΚ, οπότε υπολόγισε... αυτή κι οτι είναι πιο πάνω δεν μετράει (για να μην σου χαλάσει το Αρχιτεκτονικό)

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

....Εν συνεχεία αφού ολοκληρωθεί ο σχεδιασμός του κτιρίου, μετατοπίζεις - αν χρειάζεται- τις κολώνες ......

Μιλά για υφιστάμενο κτίσμα να βάλει μόνωση στο όριο με το όμορο

99% τα υφιστάμενα είναι ακριβώς στο όριο και δεν έχει άλλο …

Οπότε ξύλο….

 

 

(τα ορθά που λες εσύ αν κατάλαβα καλά αφορούν νέο σχεδιασμό για νέο κτίριο τι πρόβλεψη να κάνει για την μόνωση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Προσθήκη εξ. μόνωσης όταν Ο.Γ. = Ρ.Γ. και το ύψος είναι μικρότερο των 3,00μ. από το πεζοδρόμιο

 

Ισόγειο κτίριο (άρα με ύψος μέχρι 3μ. από το πεζοδρόμιο) που η πρόσοψη είναι πάνω στην Ο.Γ. η οποία ταυτίζεται με την Ρ.Γ. .

 

Θέλω να προσθέσω εξωτερική θερμομόνωση. Μάλλον δεν θα χρειαστώ ικριώματα (48ωρη) αλλά και αν χρειαστώ ίσως βγάλω μία ΕΕΜΚ.

 

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ είτε με 48ωρη είτε με ΕΕΜΚ χρειάζεται να βεβαιώσω ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις.

 

Το ερώτημα μου είναι αν με δεσμεύει η παράγραφος 6.κ. του Άρθρου 11 του ΝΟΚ  ?

 

 

6. Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται :

....

κ. Σε υφιστάμενα κτίρια η επιφάνεια που προκύπτει από την προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης, καθώς και η επιφάνεια του πάχους παθητικών ηλιακών και φωτοβολταϊκών συστημάτων, για διάσταση μέχρι 15 εκ., έστω και αν δεν τηρούνται οι πλάγιες αποστάσεις Δ ή η οικοδομική γραμμή σε περίπτωση ύπαρξης προκηπίου, ακόμη και στην περίπτωση που υπάρχει στο ακίνητο υπόλοιπο πολεοδομικών μεγεθών. Όταν η οικοδομική γραμμή ταυτίζεται με τη ρυμοτομική, τα παραπάνω κατασκευάζονται σε ύψος τουλάχιστον 3,00 μ. από την οριστική στάθμη του πεζοδρομίου ή την οριστική στάθμη του παραχωρημένου χώρου.

 

Ουσιαστικά η παράγραφος αυτή απαγορεύει την τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης σε ισόγεια κτίρια που η Ο.Γ. συμπίπτει με την Ρ.Γ καθώς τα κτίρια αυτά έχουν ύψος κάτω των 3,00μ. από το πεζοδρόμιο. Όμως μήπως η παράγραφος αυτή αναφέρεται στην περίπτωση που δεν θέλουμε να  μετρήσουμε την εξωτ. μόνωση στην δόμηση ? Αν έχουμε υπόλοιπο δόμησης ? 

 

Και τέλος πάντων, στο Άρθρο 4 που αναφέρεται στην 48ωρη και στην ΕΕΜΚ για την τοποθέτηση εξ. θερμομόνωσης, γιατί δεν αναφέρει " με τις προυποθέσεις της παρ. 6κ. του Άρθρου 11 " ώστε να είναι σαφές ότι πρέπει να προσθέσεις από τα 3,00μ και πάνω ?? 

 

Υπενθυμίζω ότι μιλάω για το πρόγραμμα Εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τότε εσένα δε σε αφορά ο Σ.Δ. διαβαζεις και το άρθρο του νοκ που μιλά για λοιπες κατασκευες εντος Δ, πάνω απο κοινοχρηστους κλπ. Βλεπεις κατι να σε καλυπτει? εγω δεν ειμαι τοσο καλος γνωστης απ εξω του νοκ, αλλα δε θυμάμαι κάτι να σε καλύπτει. ψαξ το παντως. Γνώμη μου αν δε το δεις κάπου γραμμένο σαφώς, αποκλείεται να εισαι εντάξει. ό,τι και να επιτρέπεται και όποτε να επετραπη πάνω από κοινόχρηστο, ποτέ δεν αφορούσε σε κατασκευη ή εγκατασταση που ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟΝ κοινοχρηστο. ψαξε ομως και στα αλλα αρθρα του νοκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.