Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί κατατακτηρίων εξετάσεων


georgecv

Recommended Posts

Επίσης να σημειώσω και ένα πρόβλημα του ελληνικού πολυτεχνείου (και ιδιαίτερα του Π.Πατρών που γνωρίζω). Είναι χαζό ένας απόφοιτος πολυτεχνείου για να συνεχίσει σε μια δεύτερη πολυτεχνική του ίδιου πολυτεχνείου να πρέπει να ξεκινήσει κανονικά με κατατακτήριες από το δεύτερο έτος. Από τα φοιτητικά χρόνια θυμάμαι ότι εμείς πηγαίναμε σε μερικά μαθήματα στους μηχανολόγους να παρακολουθήσουμε και εκείνοι ερχόνταν σε εμάς.

Επίσης στα γενικά μαθήματα είχαμε όλες οι πολυτεχνικές τους ίδιους καθηγητές και τα ιδια βιβλία. Έίναι χαζό να σε βάζουν να ξαναπαρακολουθείς τα ίδια μαθήματα και να δίνεις και εξετάσεις.

Στο ΕΜΠ απ όσο γνωρίζω είναι καλύτερα τα πράγματα αφού μπαίνεις 3ο έτος. Και πάλι όμως υπάρχουν μαθήματα που θα τα ξανασυναντήσει κάποιος για δεύτερη φορά (ίσως με ίγο διαφορετικό τίτλο). Χαζό κατα τη γνώμη μου γιατί αποτρέπει κάποιον να τελειώσει μια δεύτερη σχολή και να εμπλουτήσει τις γνώσεις του ως μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από ότι ξέρω όταν δίνεις κατατακτήριες αναγνωρίζονται μαθήματα ανάλογα με την σχολή του πρώτου πτυχίου

η ένταξη σε έτος σπουδών είναι καθαρά τυπική, δηλ μπορεί να μπεις στο 3ο ετος αλλά να χρωστάς και μαθήματα του 1ου και 2ου έτους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας,

Περισυ σκεφτομουν να δωσω για Αρχιτεκτονικη και αυτο το forum με βοηθησει πολυ στην διαδικασία ετσι ωστε να ξεκαθαρισω τι γινεται με φροντηστηρια, βιβλια κλπ.Φετος εδωσα τελικα και περασα. Λόγω του ότι ακούγονται διαφορα απο ίδια πειρα θα ήθελα να πς τα εξης. Το φροντηστηριο θελει καλο ψαξιμο και χρειάζεται για να μπορεσει να σε κατευθυνει και να σε βάλει σε μια σειρα (δεν θέλω να αναφέρω φροντηστήρια για να μην κάνω διαφήμιση). Παρολα αυτα χρειάζεται πολύ προσπάθεια και απο τον υποψήφιο γιατί το φροντηστηριο απο μονο του δεν μπορει να σε βάλει στη σχολή. Θέλει πολυ και συστηματικη δουλειά , δηλαδη χρειάζεται να το θες πολύ και να το προσπαθήσεις.

Τώρα σε σχέση με τις γνωριμίες για να μπεις που ακούγωνται διάφορα (τα οποία άκουγα και εγω πέρισι), από την δικιά μου εμπειρία, δεν ισχύουν! όσο περίεργο και αν ακούγεται για την Ελλάδα!

Τα μαθήματα που δίνεις είναι διαφορετικά στο κάθε ένα Πανεπιστήμιο και κατά την γνώμη μου θα πρέπει να στοχευεις σε μία σχολή ετσι ώστε να προσυλωθείς και να τα καταφέρεις.

Λόγω του ότι πέρασα και εγω αυτή την διαδικασία (παίρνουν λίγα άτομα, ειναι διαφορετική η ύλη και τα διάφορα άλλα) θέλω πραγματικά να πω ότι αξίζει η προσπάθεια εαν πραγματικά το θες!! και εαν μπορώ να βοηθήσω τον οποιονδήποτε σε σχέση με απορίες με τις εξετάσεις, επικονωνήστε με ιδ. μήνυμα μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.