Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί κατατακτηρίων εξετάσεων


georgecv

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η σημερινή κατάσταση και οι προτάσεις "πάλι" παρουσιάστηκαν

Παρακαλώ τοποθετηθείτε επί του θέματος με εκτιμήσεις και αντιπροτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω λοιπόν. Οι όποιες αναφορές μου ΔΕΝ αφορούς τους συναδέλφους αυτούς, ούτε απαξιώνουν στο ελάχιστο τους κόπους τους.

πολύ καλά κάνεις και το διευκρινίζεις, επιτέλους

διότι αν το ξαναδιαβάσεις θα δεις πως έδινες μια πολυ κακή εντύπωση

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί στο ελάχιστο ότι το σύστημα είναι σχεδόν απαγορευτικό (με ότι αυτό συνεπάγεται...) για όποιον θέλει να συνεχίσει τις σπουδές του και εργάζεται 10 ώρες την ημέρα από τις 9.00 - 19.00.

βεβαίως αυτούς τους ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ

η φοίτηση δε διαφέρει από τους υπόλοιπους φοιτητές

θεωρεί πως είναι μια 2η ευκαιρία για όσους δεν πέρασαν στη σχολή που ήθελαν αρχικά

ή για όσους άλαξαν γνώμη στο μεταξύ

 

ο θεσμός δεν δημιουργήθηκε ως επιπλέον κατάρτηση

όπως είναι τα ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ που το συγκρίνεις

 

 

η μόνη εξαίρεση που τους γίνεται σε σχέση με όσους μπήκαν με Πανελλήνιες είναι να τους αναγνωριστούν

  • τα μαθήματα ή η ύλη των εισαγωγικών εξετάσεων
  • κάποια μαθήματα που ήταν σχετικά με την παλιά τους σχολή
    που φυσικά διαφέρουν από σχολή σε σχολή
     
    άλλα για τον Πολιτικό Μηχανικό, άλλα για τον Μηχανολόγο,
    ένα μάθημα για τον απόφοιτο Νομικής (το Δικαιο - μάθημα επιλογής), :(
    κανένα για τον απόφοιτο Γυμναστικής ακαδημίας :cry:
    το πολύ να κλαφτεί και να του αναγνωρίσουν καμμία ψυχολογία

 

 

Επίσης, είναι προκλητικό διότι το εν λόγω σύστημα ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στους αποφοίτους μηχανικούς των Ελληνικών Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, όταν για όλους τους υπολοίπους πτυχιούχους ισοτίμων σχολών εξωτερικού προβλέποτναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές διαδικασίες.

αυτά τα φαντάστηκες, δεν συμβαίνουν

 

μαλιστα στην Αρχιτεκτονική του ΕΜΠ οι απόφοιτοι ΑΕΙ&ΤΕΙ δίνουν όλοι τα ίδια θέματα την ίδια ημέρα

αυτοί του εξωτερικού δεν ξέρω πότε δίνουν, αλλά γενικά πρόκειται για "ειδική κατηγορία"

πάντως και αυτοί παρακολουθούν σχεδόν όλα τα μαθήματα, δεν τους χαρίζονται καθόλου

--------

η ΔΙΑΚΡΙΣΗ που ευαγγελίζεσαι υπονοεί πως ο απόφοιτος ΤΕΙ συνεχίζει στην αντίστοιχή σχολή του Πολυτεχνείου

  • το οποίο ούτε είναι η πλειοψηφια
  • και θα έπρεπε να λύνεται με την αναγνώριση των μαθημάτων

και σου ξαναλέω πως τουλάχιστον στηνΑρχιτεκτονική δε γίνεται

διότι είχα συμφοιτητές από διάφορους τρόπους εισαγωγής και γνωρίζω την πορεία τους

το πολύ να τους αναγνωρίσουν μερικά μαθήματα επιλογής

---------

τώρα αυτό που λες να γίνει ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ σπουδών είναι ουτοπικό και παράλογο

δεν γίνεται πουθενά ανα τον κόσμο

τα ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ που φέρνεις ως παράδειγμα

  • εχουν διαφορετικούς στόχους από τα προπτυχιακά
  • έχουν περιορισμένο αριθμό ατόμων
  • έχουν λιγότερο χρόνο σπουδών
  • και διακρίνονται
    • σε μεταπτυχιακά που απευθύνονται σε επαγγελματίες
    • και μεταπτυχιακά πλήρους απασχόλησης

κοινώς δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή myri, πολύ ωραία έγραψες τις εκτιμήσεις σου

μπορεί να συμφωνούμε, μπορεί και όχι

σαν Συντονίστρια που πρέπει να γνωρίζει τους Κανόνες Συμμετοχής και που τους διαφημίζει, σε παρακαλώ μην γράφεις έντονα αυτά που υποστηρίζεις

είναι άδικο για εμάς τους "κοινούς θνητούς"...

 

συμφωνώντας ότι δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά προπτυχιακό, με την μόνη διαφορά ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τους αναγνωρίζονται μαθήματα κοινά, δηλ. τους υποχρεώνουν να ξαναπαρακολουθήσουν και να ξαναεξεταστούν στα ίδια μαθήματα.

Συμπέρασμα ότι δεν αναγνωρίζουν τις σπουδές που πραγματοποιούνται στα ΤΕΙ, τα χαρακτηρίζουν όπως κι αρκετοί εδώ μέσα "χαβαλές" και "καφενείο". Δεν αναγνωρίζουν το πτυχίο με λίγα λόγια.

Πως μπορεί να δεχτούμε κάτι τέτοιο, όταν η Ευρώπη μας αναγνωρίζει, η πολιτεία μας αναγνωρίζει σαν Ανώτατα τριτοβάθμια ιδρύματα με νόμους και να μην εφαρμόζεται η νομοθεσία και στις κατατακτήριες στα πολυτεχνεία ??

Το να παρακολουθήσεις διαφορετικά μαθήματα ειδικότητας είναι κατανοητό και σωστό αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα μιλάει από μόνη της.

Το να θέλω να γίνω Αρχιτέκτωνας, να παρακολουθήσω όλα σας τα μαθήματα ειδικότητας αλλά για να γίνω Μηχανολόγος να ξαναδώσω ΜΕΚ, Στοιχεία Μηχ., Κλιματισμό ?? όταν έχω και μια 15ετία σ'αυτά επαγγελματικής εμπειρίας στην πλάτη μου ???

Πως το αντιλαμβάνεσαι ???

Link to comment
Share on other sites

@myri

Έτσι για να ξέρω, είσαι εναντίων της κίνησης των πρυτάνεων να ισοτιμήσουν το δίπλωμα με μεταπτυχιακό τίτλο και στις προσπάθειες τους να κατατάσσονται οι απόφοιτοι άμεσα στο επίπεδο 7 του ΕΠΕΠ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε fraafr:

 

Πνεύμα και υποδείξεις· αλλού.

 

Θεωρείς λίγο τον χρόνο που αφιερώνει η συντονιστική ομάδα, ώστε να μένουν "ανοιχτά" τέτοιου είδους θέματα;

Θεωρείς αμελητέα την προσπάθεια εξάντλησης και του τελευταίου περιθωρίου ανοχής, ώστε να μην

υπάρχουν (μόνιμοι ή προσωρινοί) αποκλεισμοί;

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε stayros:

Για ερωτήσεις που απευθύνονται συγκεκριμένα σε κάποιον, υπάρχουν και τα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανολόγοι τ.ε.ι περνανε πλέον στο τρίτο έτος των πολυτεχνείων μέσω των κατατακτήριων, άρα μην λέμε ότι δεν αναγνωρίζονται μαθήματα και κόπος. Επιπλέον με αυτόν τρόπο γλιτώνουν όλα τα βαρβάτα μαθηματικά των πρώτων ετών και ασχολούνται περισσότερο με τεχνικά μαθήματα. Στους ηλεκτρολόγους περνάνε δεύτερο έτος γιατί η σχολή λέγεται ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών Υπολογιστών και μέσω των ροων περιλαμβάνει και άλλα αντικείμενα που δεν καλύπτονται απο το τ.ε.ι ηλεκτρολογίας ή αυτοματισμού ή ηλεκτρονικής κ.τ.λ ξεχωριστά για να αναγνωριστούν επιπλέον μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε fraafr:

 

Πνεύμα και υποδείξεις· αλλού. QUOTE]

 

δηλ ?? με απειλείς ?? θα με τιμωρήσεις ?

Αν από τα μέχρι τώρα θέματα που έχω ασχοληθεί, θεωρείς ότι πουλάω πνεύμα, ε τι να πω.

Αν συνέχεια μας υπενθυμίζετε για την τήρηση των κανόνων συμμετοχής και δεν τους τηρείτε και απειλείτε κι από πάνω, πάω πάσο.

Επειδή "τόλμησα" να κάνω υποδείξεις σε συντονιστή ...στην πυρά.

Φώναζες για προτάσεις επί του θέματος, σας τις δώσαμε και το μόνο που βρήκες να σχολιάσεις είναι "η συμπεριφορά μου" προς την συνάδελφο.

Ακόμα και ο jimjimre είπε κάτι επί του θέματος (δεκτό ή όχι) που διακαώς προσπαθείτε να κρατήσετε.

Επιβεβαιώνεις την προκατάληψή σου, να βλέπεις το δέντρο και να χάνεις το δάσος.

Αν δεν σας αρέσει η παρουσία μας, τουλάχιστον να μας το πείτε, είναι πιο έντιμο...καλά ήταν μέχρι εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν προκατειλημμένος, θα είχα προ πολλού "κλειδώσει" το θέμα, όπως και όλα τα σχετικά με "ΑΕΙ εναντίον ΤΕΙ".

 

Την ανοχή που έχει επιδειχθεί σε αυτές τις συζητήσεις, την γνωρίζεις καλύτερα απ' όλους.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των πτυχιούχων δεν έχει τίποτα εναντίον των διπλωματούχων.

Αντίστοιχα, και η συντριπτική πλειοψηφία των διπλωματούχων δεν έχει τίποτα εναντίον των πτυχιούχων.

 

Τεχνητές εντάσεις και μίση δεν υπάρχουν, ούτε πρόκειται να δημιουργηθούν, παρά τις

(επίμονες, πλην όμως ατυχείς) προσπάθειες.

 

Δεν εκπροσωπούνται οι πτυχιούχοι από τους τρεις - τέσσερις που έχουν επιλέξει αυτά τα θέματα,

ως τα πιο ενδιαφέροντα του forum.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να την γνωρίζω καλύτερα από 'ολους ??

είμαι το μαύρο πρόβατο ?

αυτή την εντύπωση προκαλώ εδώ μέσα ?

εγώ είμαι υπεύθυνος για τις διαμάχες ?

τι εννοείς εκπροσωπούνται οι πτυχιούχοι από 3-4 που επιλέγουν αυτά τα θέματα ??

κανένας δεν εκπροσωπεί τίποτα εκτός του εαυτού του.

και μάλιστα όσοι πτυχιούχοι έχουν ασχοληθεί μ'αυτά, που είναι ελάχιστοι, προσπαθούν για τον καλύτερο διάλογο, σε αντιθέσει με άλλους συναδέλφους και μη.

το πιάσαμε το νόημα, μην κουράζεσε

επί της ταμπακιέρας τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.