Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για ανακαίνιση διαμερίσματος


Recommended Posts

Σε μια περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων, μεταφέρω μια κουζίνα μισό μέτρο και αφαιρώ εντελώς ένα W.C. Στη πολεοδομία της Θεσσαλονίκης μου ζήτησαν μελέτη Ύδρευσης-Αποχέτευσης-Βόθρου. Στην αρχική οικοδομική άδεια (1980) δεν υπάρχει τέτοια μελέτη (μόνο τεχνική έκθεση και σκαρίφημα βόθρου υπάρχει), χρειάζεται όντως κάτι τέτοιο ή προσπαθούν να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη;

Link to comment
Share on other sites

α) μόνο δια της ατόπου βγαίνει συμπέρασμα, ευχαροστώ.

β) η ερώτηση του allotrios δεν εμπίπτει στο αρ. 22??

Link to comment
Share on other sites

Όντως, έτσι όπως το διατύπωσα, μάλλον ναι.. αλλά η δικία μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική διότι αφορά συνένωση δύο κατοικιών. Δείτε το post εδω στα μηνύματα 72-74. και αν μπορεί κάποιος άς μου απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το αρθρο 22 δεν απαιτείται άδεια για μικρές εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, πιστεύω πως μπορεις να γκρεμισεις κάποιο εσωτερικό τοίχο και να τον κάνεις σε άλλη θέση απο την στιγμη που δεν επιρρεαζει την φερουσα κατασκευη.

Το κόστος μιας αδειας μικρης κλιμακας πως υπολογίζεται;

Link to comment
Share on other sites

δεν επιβάλλεται από το ΤΕΕ

ζητάς εσύ ένα αξιοπρεπες ποσό μην ξεχνάς πως βάζεις την υπογραφή σου και έχεις τρέξιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.