Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το καλύτερο δε μας είπες κ. Ροδόπουλε. Περί τι κατασκευής πρόκειται?

 

Καλά, με τόσο οπλισμό, γιατί δεν το κάνει μεταλλικό?

Link to comment
Share on other sites

Πύργος ψύξης 72 μέτρων ύψους !!!!! και οχι δεν γίνετε με μεταλλικό για χιλιάδες λόγους. Και δεν έχει πολύ οπλισμό. πρέπει να δεις strong floor σε λιμενικό και να λες δεν περνάει οχι τσιμέντο αλλα τίποτα. Και όμως υπάρχουν πατέντες που περνάνε τα πάντα.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

παλιός μου συμφοιτητής τουρκογερμανός πήγε στην Τουρκιά μετά τις σπουδές του να εργαστεί. ένα από τα πρώτα μειλς που μου έστειλε είχε σαν περιεχόμενο έναν βαρβάτο τσακωμό με έναν πρωτομάστορά του, ο οποίος επέμενε πως δεν είναι κακό να αναμίξεις θαλασσινό νερό στη βαρέλα για να εγκιβωτίσεις αγωγούς ακαθάρτων.

Link to comment
Share on other sites

ενω στην Ελλάδα τα κάναμε καλύτερα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,. Στην Ελλάδα το ρίχναμε αλάτι με το φτυάρι για να ξεκαλουπώσουμε γρήγορα. Στα νησιά με το γλυφό νερό άλλη πονεμένη ιστορία. Ασε μην πιάσω τα αδρανή των νησιών. Είπαμε Βαλκάνια. Δεν έχουμε CEM έχουμε ΨΕΜ.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παλιός μου συμφοιτητής τουρκογερμανός πήγε στην Τουρκιά μετά τις σπουδές του να εργαστεί. ένα από τα πρώτα μειλς που μου έστειλε είχε σαν περιεχόμενο έναν βαρβάτο τσακωμό με έναν πρωτομάστορά του, ο οποίος επέμενε πως δεν είναι κακό να αναμίξεις θαλασσινό νερό στη βαρέλα για να εγκιβωτίσεις αγωγούς ακαθάρτων.

 

 

Αν το σκυροδεμα ειναι αοπλο, ποιο ειναι το προβλημα με το θαλλασινο νερο?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κανένα. Να φανταστείς οτι του κάνει και καλό διότι σταματάει βιολογικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι εμποδίζεις τη ρηγμάτωση σε σχέση με άοπλο και κατ'επέκταση να μετριάσεις τυχόν καθίζηση σε τοπικό επίπεδο.Στη μπαζόπλακα χωρίς πλέγμα το μόνο που θα πάθεις είναι απλά να βγάζεις έτοιμο κομμάτι και να μη χρειάζεσαι τροχό για να κόψεις το πλέγμα.Αν όμως υπάρχει αγωγός πρέπει να λάβεις και άλλα υπόψιν προφανώς.Τουλάχιστον στίς οικοδομές σύνηθες φαινόμενο είναι στη σύνδεση απο το λιποσυλλέκτη στο κεντρικό φρεάτιο πεζοδρομίου, συνήθως μετά απο καιρο παίρνουν μέντα λίγο οι κλίσεις, ειδικά αν περνάει νερό απο το πεζοδρόμια και στραγγίζει κάτω.

 

Το θαλασσινό νερό γνωρίζω οτι αυξάνει την αντοχή του άπλου σκυροδέματος

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.