Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Έχει πέσει το PΗ λόγω ενανθράκωσης του σκυροδέματος. 

 

Αυτό πως το κατάλαβες, το μέτρησες?

 

Οι αραιοί συνδετήτερες μπορεί να μην είναι πρόβλημα ανάλογα την μορφολογία του φέροντος οργάνισμου και του οργανισμού πλήρωσης. Στους παλιούς κανονισμούς η τοιχοποιία έπερνε το 1/3 της τέμνουσας

 

Λύσεις υπάρχουν πολλές ανάλογα την περίπτωση (ανθρακονήματα, μεταλλικά πλαίσια, προσθήκη στοιχείων από σκυρόδεμα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

FRP -ΙΩΠ αλλά δες το προηγούμενο πόστ μου.Αν τα τοποθετήσεις χωρίς να δείς τι γίνεται +αν δεν ξέρει αυτός που τα τοποθετεί (Νέα μόδα μάστορας για όλες τις δουλείες κυκλοφορεί τελευταία από γυψοσανίδες και θερμοπρόσοψεις μέχρι ενισχύσεις κτλ) θα χειροτέρέψεις την κατάσταση αντί να την βελτιώσεις.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ο φέρων οργανισμός είναι αυστηρά πλαισιακός, δεν υπάρχει ούτε ένα τοίχωμα για καλή παραλαβή του σεισμού. Και οι οπλισμοί αν είναι ανά 30-40cm, λογικό δεν είναι να συμπεράνω ότι δεν υπάρχει ούτε περίσφυξη ούτε πιθανότητα δημιουργίας πλαστικής άρθρωσης ούτε τίποτα;

Το θέμα, λοιπόν, ξαναλέω είναι ότι γνωρίζω ότι 1. έχει συμβεί διάβρωση, 2. είναι αραιοί οι συνδετήρες. Το 1. λύνεται με απλούς τρόπους, το 2. λύνεται με 
 

(ανθρακονήματα, μεταλλικά πλαίσια, προσθήκη στοιχείων από σκυρόδεμα κλπ)

 

FRP -ΙΩΠ

Και διερωτώμαι: να αρκεστώ στο να λύσω το 1., χωρίς να λύσω το 2 (επειδή δεν υπάρχουν λεφτά); Εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις;
(ξαναλέω ότι δεν θέλω την τεχνική σας άποψη)

Edited by aimkonst
Link to comment
Share on other sites

Υπογραφή πάντως δεν θα έβαζα..... 

 

Αφού δεν θές λοιπόν τεχνική άποψη τι ακριβώς θές?Να σου πούμε τι να πείς στον πελάτη σου?Το ψέμα(ψευτολύσεις) δεν κρύβεται για πάντα και γυρίζει μπουμερανγκ

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να έχεις σωστή εκτίμηση της κατάστασης κάνε έλεγχο υπάρχωντος και φέρε ένα συνεργείο να εκτιμήσει βαθμό διάβρωσης, ph , αντοχή σκυροδέματος κλπ.

 

Αλλιώς υπάρχει και η οφθαλμοστατική με τα ανάλογης σοβαρότητας αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω κάποια πράγματα γιατί μου φαίνεται ότι βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα και αμέσως μετά να θέσω εξ αρχής τον προβληματισμό μου.
 

Αφού δεν θές λοιπόν τεχνική άποψη τι ακριβώς θές?Να σου πούμε τι να πείς στον πελάτη σου?Το ψέμα(ψευτολύσεις) δεν κρύβεται για πάντα και γυρίζει μπουμερανγκ

 

 

Στον πελάτη έχω εξηγήσει ενδελεχώς το ζήτημα και, άρα, δεν έχω πει κάποιο ψεμα.
 

Εάν θες να έχεις σωστή εκτίμηση της κατάστασης κάνε έλεγχο υπάρχωντος και φέρε ένα συνεργείο να εκτιμήσει βαθμό διάβρωσης, ph , αντοχή σκυροδέματος κλπ.

Αλλιώς υπάρχει και η οφθαλμοστατική με τα ανάλογης σοβαρότητας αποτελέσματα

 

Έχω κάνει ήδη αυτά βήματα με δικό μου συνεργείο.


Και επανέρχομαι στον αρχικό προβληματισμό, όπως σας τον είπα στο αρχικό ερώτημα. 

Υπάρχει δύο διαφορετικά ζητήματα, το ένα έχει να κάνει με την παθολογία του σκυροδέματος και το άλλο με τη στατική συμπεριφορά του όλου φορέα σε περίπτωση σεισμού.
Λύνοντας το πρόβλημα της παθολογίας του σκυροδέματος, δεν λύνεται το δεύτερο πρόβλημα που υπήρχε από την πρώτη μέρα που κατασκευάστηκε η οικοδομή.

Έχοντας, λοιπόν, γνωστές όλες τις τεχνικές παραμέτρους του προβλήματος (γι' αυτό και είπα ότι δεν θέλω την τεχνική σας άποψη), σας ρωτάω
αν θα προβαίνατε στην επίλυση του προβλήματος της παθολογίας ΜΟΝΟ (δεδομένου ότι δεν υπάρχουν χρήματα για παραπάνω) ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η λύση της παθολογίας αν γίνει τώρα και μετά από κάποια χρόνια θα γίνει και η λύση της στατικότητας (που για μένα είναι αλληλένδετα και θα πρέπει να γίνουν ταυτόχρονα αλλά ας  το αφήσουμε) ας πούμε λοιπόν οτι θα κάνεις μανδύα οπότε πάνε στράφι τα επισκευαστικά κονιάματα που θα βάλεις όπως και προστατευτικές επιστρώσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά γιατί σε κάποια χρόνια θα πρέπει να γίνει η λύση της στατικότητας; Εννοείς να γίνει κάποιος σεισμός;

Link to comment
Share on other sites

Λέω οτι μπορεί να θέλει μετά από πχ 4 χρόνια να το ενισχύσει- επισκευάσει,υποθέσεις κάνω.Το συμπέρασμα είναι σταμάτα τουλάχιστον την παθολογία που λές και εσύ,ανοστολή διάβρωσης ,με σωστούς πάντα τρόπους, και τα υπόλοιπα τι να λέμε τώρα αφού δεν καταλαβαίνει...

 

ΥΓ.FRP δεν σου κάνουν κάτι σε απομείωση κύριου οπλισμού

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε  aimkonst  το μόνο που μπορώ να σου πω  ότι σε τέτοια θέματα πρέπει να γίνει επίλυση από κάποιον σχετικό ή μια αντίστοιχη εκτίμηση από κάποιον ειδικό

 

δεν το λεω επειδή είσαι Α.Μ

και εγώ πολιτικός μηχανικός είμαι και μάλιστα δομοστατικός  αλλά με μελέτες ενισχυσεων δεν έχω ασχοληθεί και πολλά χρονια γενικά με στατικές μελέτες

γιαυτό προτιμώ ως εργοταξιακός  όταν υπάρχει θέμα να συμβουλευομαι κάποιον  περισσότερο σχετικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.